. . .

Dwa tokeny Meter: MTR i MTRG

Rafał avatar
Rafał   2022-10-04 17:33

Meter to łańcuch bloków, który stosuje własne, niewątpliwie ciekawe rozwiązania, jest kompatybilny z Ethereum, zapewnia międzyłańcuchowe transfery dla wspieranych sieci i działa od 2020 roku. W tym artykule krótko przedstawię Meter, skupiając się przede wszystkim na jego dwóch tokenach; MTR i MTRG.

kryptowaluta meter

Zgodnie z waszą Twitterową prośbą postanowiłem przyjrzeć się projektowi Meter, który niemal od razu mnie zaciekawił i krótko go opisać. To czy jest to projekt dobry, czy niedobry i to, czy jego tokeny spełniają swoje założenia, każdy z was oceni sam, nie można jednak powiedzieć, że nie próbuje on czegoś “innego”.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a jest jedynie przedstawieniem podstaw działania projektu i jego tokenomiki. Zawsze wykonaj własną analizę i pamiętaj o ryzyku.

Czym jest Meter?

Meter przedstawia się jako “infrastruktura DeFi z wbudowaną, natywną metastabilną kryptowalutą. Działa jako wysoce zdecentralizowany, wysokowydajny łańcuch poboczny kompatybilny z EVM i innymi publicznymi łańcuchami.”

Meter jako kolejny łańcuch L1, sidechain, most, czy “rozwiązanie interoperacyjne” nie byłby niczym szczególnym gdyby nie to, że design tej sieci, stosowanie alternatywnego konsensusu, mechanizmów i dwóch tokenów o ciekawym powiązaniu sprawiają, że warto go poznać, nawet jako formę ciekawostki.

Zanim przejdziemy do opisania dwóch tokenów działających w tej sieci, krótko przedstawmy bardzo ciekawe podejście Meter.

Meter stosuje nie jednego, a dwa mechanizmy konsensusu; Proof of Work oraz Proof of Stake, których efektem jest hybrydowy mechanizm nazwany Proof of Value.

Proof of Value

Proof of Value to nazwa hybrydowego podejścia stosowanego przez Meter. 

W przeciwieństwie do wielu innych kryptowalut, protokół Meter, jak twierdzą twórcy, oddziela konsensus ekonomiczny od konsensu ewidencji transakcji. Konsensus ekonomiczny, w tym wypadku POW, określa, ile nowej wartości zostanie dodanej do sieci, podczas gdy ewidencja POS zapobiega podwójnemu wydawaniu i atakom typu Sybil. 

Górnicy Proof-of-Work i walidatorzy Proof-of-Stake w Meter utrzymują dwa oddzielne łańcuchy. Te dwa łańcuchy wchodzą w interakcję dopiero pod koniec każdej epoki, kiedy odwołują się do siebie. Meter konsensus

grafika: medium.com/meter-io

Takie podejście sprawia, że, teoretycznie, ataki na łańcuch, zwłaszcza te reorganizujące sporo bloków Meter są trudniejsze, ponieważ wymagają zarówno ataków na POW jak i POS.

Jeśli chodzi o POW, Meter jest kopany podobnie do Bitcoina, natomiast w wypadku POS, Meter stosuje konsensus Hotstuff, w którym walidatorzy muszą stakować MTRG.

Wspomniałem na początku, że Meter jest rozwiązaniem międzyłańcuchowym. W tej sieci służy temu “Meter Passport”, który jest mostem łączącym wspierane sieci.

Tyle ciekawostek, przejdźmy do części właściwiej, czyli tokenów MTR i MTRG.

Tokeny MTR i MTRG

Dwa łańcuchy, dwa tokeny. Wszystko wydaje się zgadzać. Warto też wiedzieć, że sam Meter może się nadal skalować poprzez sharding, czy sidechainy.

Zacznijmy od MTR, którego pełna nazwa tokena to “Meter Stable”, co jest dość interesujące patrząc na historię ceny tego tokena… Co prawda twórcy twierdzą, że MTR ma być stabilny nie względem USD, a ceny prądu wymaganego do wykopania 1 tokena, co nie zmienia faktu, że stabilnośc nie była do tej pory czymś, co mogło kojarzyć się z MTR.

Tak czy inaczej, token MTR służy do pokrywania opłat w sieci Meter i jest generowany przez górników. Jakie są założenia dotyczące jego stabilności?

Jak możemy przeczytać w dokumentacji:

Meter wykorzystuje koszty produkcji i zachowania arbitrażowe górników PoW, aby ustalić długoterminową cenę równowagi dla rynku. Ta cena równowagi zakotwicza MTR do konkurencyjnej globalnej ceny energii elektrycznej, która, opierając się na danych historycznych, jest bardziej stabilna pod względem wartości niż jakakolwiek waluta fiducjarna.

meter cena prąduCena energii elektrycznej w USA mierzona w USD w porównaniu z korektą o inflację;  docs.meter.io/overview-of-meter/mtr-the-metastable-coin

Każdy MTR jest tworzony z 10 kWh energii elektrycznej przy użyciu SHA256 Proof of Work, tej samej metody co w przypadku BTC. 


W Bitcoinie górnicy wykorzystują moc do zdobycia nowo utworzonego BTC. Nagroda za blok jest stała, ale cena nie. W Meter górnicy konwertują swoją moc haszowania na MTR, gdzie cena jest stała, ale nagrody są zmienne w oparciu o całkowitą moc sieci.


Według dokumentu opisującego tokenomikę Meter, cena MTR ma być bliska jego średniej cenie produkcyjnej. Meter bierze pod uwagę wydajność koparek, czym oblicza, jaka moc haszowania (TH/s) zużywa ile prądu i dostosowuje te dane. Oznacza to, że według założeń Meter, dzięki powstawaniu coraz to wydajniejszych koparek, ta sama moc w przyszłości zużyje mniej prądu, więc zarobi mniej MTR.

Na stronie scan.meter.io/pow można śledzić aktualną cenę MTR, wysokość nagrody oraz aktualny parytet, czyli przybliżoną cenę wytworzenia 1 MTR.

MTR nie ma określonego limitu podaży, natomiast zgodnie ze swoimi założeniami jego wartość ma rosnąć wraz ze wzrostem ekosystemu Meter. MTR ma kilka wykorzystań, a najważniejszymi są opłaty sieciowe, które są pokrywane właśnie w MTR oraz zamiana na MTRG dzięki aukcji on-chain.

Jak już wiemy, Meter twierdzi, że oddziela warstwę konsensusu ekonomicznego od księgowego. W praktyce oznacza to, że kopanie MTR jest tutaj odpowiedzialne za zwiększanie podaży i zachęty, czyli jako nagrody dla górników oraz walidatorów POS, którzy zarabiają MTR właśnie z opłat sieciowych.

Aukcje 

Meter aukcjehttps://docs.meter.io

W Meter trwają ciągłę aukcje on-chain, które kończą się co 24 epoki, czyli 24 godziny i pozwalają wymienić MTR na MTRG. 

Pod koniec aukcji, wszyscy uczestnicy wymieniają MTR na MTRG według tego samego przelicznika.

Ten przelicznik, czyli cena MTRG, zależy od stosunku całkowitego oferowanego MTR przez uczestników i puli MTRG zaoferowanej do aukcji. Całkowita liczba MTRG oferowanych na aukcji jest ograniczona przez krzywą podaży, a następnie pomniejszana o średnią ważoną ceny rozliczeniowej z ostatnich 30 aukcji.

Część MTR z aukcji, którą może dostosować zarządzanie trafia do specjalnej rezerwy, którą zarządzają posiadacze MTRG, a reszta trafia w ramach nagród do walidatorów POS.

MTRG

MTRG jest drugim głównym tokenem sieci Meter, tym który nieco bardziej interesuje inwestorów. Jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo konsensusu POS i używany w stakingu, który pozwala zarabiać MTR oraz wykorzystywany w zarządzaniu.

MTRG można oczywiście kupić lub wymienić MTR na ten token we wspomnianej wcześniej aukcji. 

Aktualnie inflacja MTRG jest ustalona na 5% rocznie. Nagrody za staking są przyznawane albo w MTR, albo użytkownik może włączyć funkcję “auto-bid”, czym automatycznie zamieni w aukcji MTR na MTRG.

mtrg dystrybucja kryptowaluty

Początkowo zostało wybite 70 mln MTRG. 40 mln zostało rozdystrybuowane do poszczególnych podmiotów oraz przedsprzedaży i dostaje się do obiegu z czasem, zgodnie z powyższą grafiką.

Pozostałe 30 mln zostało przeznaczone  dla fundacji, jednak ich wypuszczanie nie zależy od czasu, a od rozwoju MTRG. Za każde osiągnięte 100 mln USD kapitalizacji rynkowej MTRG i utrzymanie się na takiej wycenie przez co najmniej 10 dni, zostanie wypuszczone 1 mln tokenów, aż do 3 mld USD kapitalizacji, gdy całość zostanie upłynniona i przeznaczona dla fundacji.

Podsumowanie

Meter jest projektem bardzo ciekawym jeśli chodzi nie tylko o podejście do mechanizmu konsensusu, ale też do kopania i walidacji. Niestety “ciekawe” w kontekście działania kryptowalut jest też często skomplikowane i niejasne, zwłaszcza dla zwykłych inwestorów, którzy chcą jasno zrozumieć co kupują i jak to działa, co w przypadku Meter nie jest takie łatwe.

Mimo to projekt, który warto poznać, chociażby po to, aby zobaczyć jakie pomysły mają kryptowlautciarze. Przed ewentualną inwestycją polecam jednak przeprowadzić głębszy research na temat samego działania projektu, jego wykorzystania, potencjału, inflacji, która przez najbliższy czas będzie wyższa niż 5% rocznie przez vesting i wielu innych kwestii, które dadzą pełny obraz tego projektu.

 

Popularne