. . .

Każdy zasługuje na swój Convex - Aura Finance

Rafał avatar
Rafał   2022-11-08 12:45

Aura Finance to bardzo szybko rosnący w bessie, ciekawy i nadal nisko skapitalizowany projekt, który jak wskazuje tytuł jest bardzo podobny do Convex i tego co ten protokół robi dla Curve. Aura robi właściwie to samo, ale dla Balancer.

Kryptowaluta AURA

Jesli znasz Convex, który ostatnio opisywałem na Blokpres oraz Curve Finance i ich tokenomie “ve”, to w tym tekście poczujesz się jak u siebie w domu. Aura Finance i Balancer współpracują ze sobą niemal na tych samych zasadach co Convex i Curve. 

Convex 

Podobieństwa są widoczne na każdym kroku, jednak aby dobrze zrozumieć projekt Aura musimy poznać protokół, na którym tworzą swoje rozwiązanie, a mianowicie Balancer.

Artykuły na Blokpres nie stanowią porady inwestycyjnej. Przed ewentualnym zakupem wykonaj własnych research i pamiętaj o ryzyku.

Krótko o Balancer

Balancer to protokół płynności. Zdecentralizowana giełda, która proponuje wiele ciekawych konstrukcji pul płynności, do których dostawcy wpłacają tokeny w odpowiednich proporcjach. Te proporcje oraz ilość tokenów w puli może być różna i zależy od jej typu. 

Najpopularniejsze pule to te “ważone”, które mogą zawierać do 8 tokenów. Różnicę pomiędzy Balancer a konkurencją najlepiej pokazuje ta grafika przygotowana przez projekt:

Pule Balancer

Oprócz tego wyróżnia się wiele innych typów pul, także te znane z Curve, czyli “stabilne”, w których najlepiej umieszczać stabilne względem siebie tokeny jak np. stablecoiny.

Najważniejszą zmianą, która pojawiła się w projekcie Balancer od jego powstania jest nowy system znany z Curve, czyli tokenomia “ve”, która umożliwia przekierowywanie inflacji w postaci tokenów BAL, które trafiają do pul w ramach zachęt za dostarczanie płynności i na które głosują posiadacze veBAL, czyli zablokowanych na określony czas tokenów płynności. Tym samym Balancer zmienił kluczowe wykorzystanie swojego tokena i umożliwił powstawanie projektów właśnie takich jak Aura.

W przeciwieństwie do veCRV, veBAL pozyskuje się poprzez blokadę tokenów płynności puli BAL/WETH 80/20 (80% stanowi w niej BAL, a 20% ETH), co zapewnia większą płynność, a maksymalny czas blokady wynosi 1 rok. Oprócz tego istnieje podobny system “boost”, który zwiększa dochody dostawców płynności.

vebal

Jeśli chodzi o sam projekt jego TVL dość stabilnie rośnie, podobnie jak znaczenie dla rynku. Zachęca nowe projekty do wspierania płynności właśnie tam (np. Stargate) oraz jest ważny dla Aave.

Balancer TVLdefillama.com/protocol/balancer

Czym jest Aura Finance?

Aura Finance to protokół, którego głównym celem jest zapewnienie maksymalnych oraz dodatkowych nagród dla dostawców płynności Balancer i posiadaczy veBAL. Aura ma optymalizować i zwiększać dochody kluczowych członków ekosystemu Balancer.

Aura pozwala użytkownikom na zdeponowanie i zablokowanie BAL w protokole, za co w zamian otrzymują auraBAL, czyli płynną reprezentację ich udziałów w puli środków veBAL, które kontroluje protokół i posiadacze tokenów zarządzających AURA. 

Bardzo ważne: Tokeny, które wpłacamy do protokołu Aura są posiadane przez ten protokół! Oznacza to, że gdy już zamienimy nasze BAL lub BPT (tokeny płynności) puli BAL/WETH na auraBAL nie możemy odwrócić tego procesu. Możemy jedynie sprzedać auraBAL na rynku po cenie, jaką ten oferuje.

Opisywany dziś projekt pozwala wpłacić nie tylko tokeny BAL i BPT wspomnianej puli, ale także inne tokeny płynności, które dzięki temu, że veBAL protokołu są zablokowane na maksymalny czas mogą zarabiać wyższe nagrody (wspomniany “boost” może wynieść aż do 2.5x).

Aura pozwala więc zarabiać więcej, łatwiej i dodatkowo oferuje własne zachęty w postaci tokenów AURA.

Z zysków dostawców płynności korzystających z Aura pobierana jest wysoka i jednocześnie maksymalna 25% prowizja:

  • 4% trafia do stakujących auraBAL.
  • 20,5% trafia do zablokowanych AURA.
  • 0,5% trafia do wywołującego smart kontrakt dystrybucji nagród.

Wysokość tych prowizji może zmienić zarządzanie, ale nie mogą one być wyższe niż aktualne 25%.

Token AURA

AURA jest tokenem zarządzającym protokołu. Jego posiadacze decydują o tym gdzie trafi inflacja BAL, czyli na jakie pule zagłosują tokeny veBAL posiadane przez protokół. Wypłata nagród w postaci tokenów Balancer zachęca dostawców płynności do trzymania i deponowania kapitału w najwyżej "zachęconych" pulach, więc jest istotnym czynnikiem dla każdego projektu na rynku.

Inflacja AURA jest dość wysoka i trafi do konkretnych osób/pul zgodnie z poniższym schematem:

AURA kryptowaluta

50% podaży trafi w ramach nagród do społeczności, jednak podobnie do CVX inflacja nie zależy od czasu, a od ilości BAL zarobionych poprzez Aura. Powyższy schemat zakłada, że 80% wszystkich tokenów protokołu Balancer będzie zarabiana przez Aura.

vlAURA, które jest używane do głosowań właśnie na to, które pule otrzymają najwyższe nagrody z inflacji BAL, musi być blokowane na ponad 16 tygodni i otrzymuje nie tylko zachęty z prowizji protokołu, ale także łapówki w zamian za głosowanie na konkretną pulę. Owe łapówki są proponowane przez każdy projekt, któremu zależy na jak najlepszej płynności w konkretnej interesującej ich puli.

Po głębsze wyjaśnienie łapówek i dlaczego w ogóle istnieją odsyłam was to materiałów o Curve oraz Convex, które znajdziecie na Blokpres i które zdecydowanie warto znać ;).  Na przykład tutaj:

Curve

Zagrożenia Aura Finance

Co dość oczywiste, sukces Aura zależy od tego jak radzi sobie Balancer i choć projekt może wspierać także inne rozwiązania, jego głównym “żywicielem” jest BAL.

Kolejne zagrożenie to oczywiście wady i błędy w smart kontraktach (Aura przeszła 3 audyty, wyniki tutaj) oraz multisig.

Wiele aspektów projektu jest kontrolowana przez konta multisig, czyli takie wymagające wielu podpisów (4 z 7), więc zła wola posiadaczy tych 7 adresów zawartych może skończyć się... różnie. Oczywiście nie wszystko może zostać "przejęte".

O tym, co kontrolują i jakie to są adresy, przeczytasz w oficjalnej dokumentacji.

Warto też mieć na uwadze, że jakby nie patrzeć Balancer jest konkurencją dla Curve, co nie znaczy, że oba projekty nie mogą współistnieć i radzić sobie dobrze. 

Potencjał AURA. Warto?

Aura Finance jest projektem, który robi dla Balancer dokładnie to, co Convex dla Curve. Najważniejszą różnicą między nimi, oprócz tego, że wspierają różne projekty, jest to, że Aura jest nowa i ma niską kapitalizację więc ewentualna inwestycja wiąże się z wyższym ryzykiem.

Jednak wyższe ryzyko oznaczać może też wysoki potencjał. Czy tak jest w tym wypadku? Kapitalizacja rynkowa na poziomie 40 mln USD (tyle wynosi podczas pisania tego artykułu), nawet mimo dość wysokiej inflacji, może być kusząca.

Patrząc na rozwój Aura oraz stabilny wzrost TVL Balancer i jego znaczenia dla wielu projektów, może się okazać, że dostajemy "drugą okazję na wejście w Convex", które przypomnijmy, osiągnęło ogromny sukces, ma znaczny wpływ na Curve, a staking vlCVX nawet w bessie zapewnia dwucyfrowe zwroty w postaci łapówek.

Aura kontroluje już niemal 25% veBAL, a zablokowana wartość w protokole przekroczyła 500 mln USD. Tylko patrząc na te dwie dane wydaje się, że jest to projekt znacznie poniżej wartości, co nie znaczy, że inwestycja będzie udana!

Sytuacja na rynku, nie tylko krypto, może powodować dalsze spadki, a Aura może mieć wiele różnych kłopotów. 

Moim zdaniem jak najbardziej warto przeanalizować ten projekt i podjąć własną decyzję zgodne z indywidualną akceptacją ryzyka.

Popularne