. . .

Nowa tokenomika Balancer. veBAL już jest

Rafał avatar
Rafał   2022-03-29 09:34

Nowa tokenomika jednej z ciekawiej zaprojektowanych DEX na rynku weszła w życie. Jest to świetna informacja dla wszystkich fanów projektu Balancer. Co się zmieniło?

balancer kryptowaluta BAL

Balancer jest giełdą działającą w sieci Ethereum, która wprowadziła w swoim protokole ciekawe rozwiązania dotyczące dostarczania płynności w nierównych proporcjach oraz w więcej niż dwóch tokenach. Więcej o tym projekcie znajdziesz tutaj:

Balancer

Balancer jest jedną z większych DEX na rynku. Giełda znajdująca się w top 20 pod względem obrotu posiada ponad 3 mld USD w zablokowanej wartości. Problemem natywnego tokena BAL było jego praktyczne wykorzystanie w protokole, które wychodziłoby poza ramy "zarządzania". 

28 marca w życie weszły zmiany tokenomiki, która ma tknąć więcej życia w token, który wydaje się zdecydowanie nie odzwierciedlać swoją wyceną, wartości giełdy.

Do tej pory BAL miał kilka głównych problemów wymienionych w propozycji zmian. Na te problemy składał się brak zautomatyzowania wybijania BAL i brak blokady harmonogramu inflacji co zmniejszało zaufanie do całego systemu. Poza tym posiadacze BAL nie mieli żadnej bezpośredniej władzy nad tym, w jaki sposób dystrybuowane są nowo wybijane BAL oraz nie czerpali korzyści z opłat generowanych na poziomie protokołu.

Rozwiązaniem wszystkich problemów ma być wprowadzenie systemu znanego z Curve i bardzo popularnego ostatnimi czasy "ve", czyli voted-escrowed.

Curve

veBAL

veBAL różni się jednak od Curve, o którym więcej w powyższym artykule, tym, że nie uzyskuje się go przez bezpośrednie blokowanie BAL, a przez blokowanie płynności w puli BAL/ETH (80/20), która następnie może zostać użyta do wybicia veBAL. 

Blokujący otrzymują 75% opłat protokołu. 50% opłat za wymiany na Balancer  jest pobierane jako opłaty protokołowe. Tak więc posiadacze veBAL otrzymają 75% z 50% opłat generowanych przez Balancer. Pozostała część trafia do skarbca DAO.

veBAL będzie również wykorzystywany w mechanizmie głosowania według wskaźników zarządzania. Oznacza to, że podobnie do Curve, to posiadacze veBAL będą decydować, które pule otrzymają największe nagrody BAL, a to wprowadzi również systemy "łapówek".

W dużym skrócie veBAL jest korzystny finansowo dla blokujących na 3 sposoby:

  • zwiększa zachęty BAL do stakowania BPT (tokeny płynności),
  • pozwala zarabiać opłaty generowane przez protokół,
  • zarządza zachętami płynności za pośrednictwem systemu wskaźników zarządzania znanych jako "Gauge".

Aktualizacja działania protokołu zmienia również inflację BAL, która będzie działała "Bitcoino-podobnie" z malejącymi nagrodami o połowę co 4 lata, ale nie jest ograniczona do 1 halvingu, a stopniowo zmniejsza emisję i to rezultatem tego stopniowego ograniczania są 4-letnie "przepołowienia". Cały ten system ogranicza także podaż BAL do 94 mln.

kryptowaluta balancer veBAL

Dokładny schemat można znaleźć tutaj.

veBAL wraz z nową tokenomiką ma wprowadzić Balancer w nową erę, w której inwestorzy nie tylko mają większą kontrolę nad tym co się dzieje, ale też wreszcie są wynagradzani za swoje ryzyko. 

Popularne