. . .

Pięć gier play-to-earn, które warto znać

Rafał   2021-08-21 12:40

Play-to-earn, opisuje gry oparte o blockchain i NFT, które w różny sposób wynagradzają swoich graczy za granie. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych projektów tego typu.

Gaming

Graj, by zarabiać. Dzięki blockchainowi gracze mogą monetyzować swój czas poświęcany grze, a jeśli ta im się znudzi mogą sprzedać swoje aktywa i odzyskać część lub całą inwestycję w grę, a nawet coś zarobić. Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem kryptowalut, raczej traktuj ewentualny zarobek jako dodatek do dobrej zabawy, a nie sposób na życie i pamiętaj, że w każdym momencie gry mogą stracić swoje zainteresowanie co przełoży się na ceny NFT i tokenów gier.

P2E

Axie Infinity

Axie

Największym projektem NFT oraz największą grą play-to-earn jest Axie Infinity. Polega ona na handlu stworkami Axie oraz na walkach, w których biorą one udział. Walka polega na pokonaniu rywali poprzez dobór odpowiednich kart, które w różnych kombinacjach są mocniejsze. Wynik bitwy zależy od mnóstwa różnych czynników takich jak statystyki Axie ich typu oraz części, z których się składają.

Aby rozpocząć rozgrywkę należy pobrać grę oraz zakupić minimum 3 Axie.

Axie posiada dwa tokeny AXS oraz SLP. AXS jest typowym tokenem służącym do stakingu oraz zarządzania. SLP jest potrzebny do rozmnażania naszych Axie.

Do rozpoczęcia zabawy są potrzebne 3 Axie, które należy zakupić na rynku. Najniższa cena jednego waha się w okolicach $200, co oznacza minimalną inwestycję na poziomie $600 i więcej.

Gra: axieinfinity.com

Sorare

Sorare jest grą fantasy football, w której gracze kupują karty piłkarzy, tworzą swoją drużynę piłkarską składającą się z 5 zawodników i biorą udział w turniejach z nagrodami. Najlepsza drużyna w każdym turnieju to ta, która zdobędzie największą liczbą punktów. Punkty każdego gracza są przyznawane na podstawie rzeczywistych wyników graczy w czasie trwania turnieju, a dodatkowo karty mają różne bonusy. Nagrodami w turniejach są rzadkie karty piłkarzy.

Sorare Lewandowski

Rozpoczęcie przygody z Sorare jest bardzo proste. Cały proces jest świetnie wyjaśniony dzięki wielu podpowiedziom, a do udziału w turniejach wymagany jest zakup tylko jednej karty, ponieważ każdy otrzymuje kilka kart za darmo, oczywiście te z najniższym bonusem. 

Co istotne Sorare nie posiada natywnego tokena, a próg wejścia jest minimalny. Należy zakupić tylko jedną kartę na rynku nawet za około $20, aby móc zapisać się do ligi i walczyć o nagrody.

Gra: sorare.com

Alien Worlds

Alien Worlds to gra, która polega głównie na kopaniu. Gracze zarabiają Trilium (TLM) za wydobycie oraz mają szansę na znalezienie karty do gry NFT za każdym razem, gdy kopią.

NFT, które można zdobyć ulepszają moc naszego wydobycia TLM i pozwalają zarabiać więcej. Dodatkowo w grze występują Lądy, również w postaci NFT, na których można kopać. Oczywiście wszystkie różnią się rzadkością, mocą itp. Właściciele lądu, na którym kopią gracze pobierają komisję za kopanie na niej.

Cała gra ma charakter ekonomiczny, jednak wkrótce mają dojść kolejne usprawnienia, np. walka.

Sama gra jest darmowa, jednak należy posiadać i stakować WAXP, aby rozpocząć, a minimalny zakup przy użyciu karty to $30. Na giełdach wiążę się to z większym wydatkiem ze względu na ograniczenia wypłat.

Gra: alienworlds.io

F1 Delta Time

F1 Delta

Jak łatwo się domyślić F1 Delta Time to gra, w której ścigamy się bolidami F1. Nawet pomimo braku pełnej kontroli nad bolidem (można jedynie przyspieszać i hamować) gra potrafi być satysfakcjonująca. Wszystkie potrzebne do rozpoczęcia ścigania części trzeba nabyć na OpenSea. Gra posiada licencję F1.

Zarabiać można poprzez zwyciężanie w trybach Grand Prix oraz Time Trial.

Do rozpoczęcia ścigania potrzebny nam jest bolid i kierowca.

Tokenem, w którym wypłacane są nagrody i który można używać do zakupów jest REVV. Ceny bolidów i kierowców nie są wysokie, ale nadal należy posiadać co najmniej $200, żeby rozpocząć ściganie.

Gra cierpi jeszcze na wiele braków, chociażby dokładnych poradników krok po kroku dla nowych użytkowników, którzy mogą się pogubić.

Gra: f1deltatime.com

Gods Unchained 

Gods Unchained to darmowa taktyczna gra karciana, która daje graczom prawdziwe prawo do posiadania przedmiotów w grze. Prowadzona przez byłego dyrektora gry Magic The Gathering gra koncentruje się na rywalizacji i strategii. Gracze muszą strategicznie pokonać swoich przeciwników, budując talie, które są w stanie walczyć różnymi taktykami. W Gods Unchained gracze są całkowicie właścicielami swoich cyfrowych przedmiotów, co daje im swobodę handlu, sprzedaży i używania swoich kart w dowolny sposób.

Na początku każdy otrzymuje zestaw startowy składający się z 70 różnych kart po 2 sztuki każdej. Gracze zdobywają paczki kart grając w grę. Wygrywając gry rankingowe zdobywają oni także "Flux", których mogą użyć do ulepszania swoich kart, które następnie można sprzedawać.

W przeciwieństwie do poprzedników Gods Unchained jest grą darmową.

Gra: godsunchained.com

Podsumowanie

To dopiero początek rozkwitu popularności gier play-to-earn jednak już teraz istnieje wiele ciekawych projektów, które różnie podchodzą do zastosowania tego modelu. Jeśli jesteś fanem gier warto przyjrzeć się nie tylko wymienionym tytułom, ale i wielu innym, które dopiero się rozwijają.

Trzeba także pamiętać, że wiele z gier wymaga początkowej inwestycji, która może się nigdy nie zwrócić.

 

Popularne