. . .

Nowy projekt Andre Cronje na Fantom - o co chodzi z ve(3,3)?

Rafał avatar
Rafał   2022-01-13 12:26

Andre Cronje planuje wkrótce wprowadzić nowy, bardzo oczekiwany projekt na platformie Fantom. Na jego temat wiemy coraz więcej, choć nadal wiele informacji jest utrzymywanych w tajemnicy. Sprawdźmy, o co chodzi z ve(3,3) i czy nazwa projektu będzie brzmieć “Solid”?

projekt ve(3,3)

Andre Cronje, to jeden z najbardziej znanych i wpływowych ludzi zdecentralizowanych finansów. ”Architekt DeFi” stworzył takie projekty jak Yearn Finance i Keep3rV1, a także przyczynił się do powstania wielu innych. Aktualnie pracuje zarówno nad ekosystemem jak i projektem Fantom, w który jest mocno zaangażowany.

Wnioskując po grafice, którą możesz znaleźć w tytule, a którą opublikował sam Andre na swoim blogu, wydaje się, że nazwą jego nowego projektu będzie coś blisko brzmiącego do „Solid”.

Na ten moment cały czas używana jest „robocza” nazwa “ve(3,3). O co w tym chodzi i czym ma być ten projekt?

Czym jest ve i (3,3)?

Zacznijmy od tego co oznacza “ve”. Jest to forma zablokowanych w stakingu tokenów, które dają w zamian prawo do głosowania w postaci ve-tokenów. Ve, czyli vote-escrowed został wprowadzony przez Curve, o którym więcej przeczytasz w poprzednim artykule:

co to curve

CRV można blokować na określony czas, aż do 4 lat, za co otrzymuje się veCRV. veCRV uprawnia do głosowań i otrzymywania połowy opłat za wymiany w pulach Curve.

(3,3) to z kolei określenie używane przez OlympusDAO, które określa pewną teorię, którą najlepiej sobie zobrazować patrząc na poniższą grafikę:

co to znaczy 3,3

W tej „grze” sprzedaż jest uważana za wartość ujemną, ponieważ wywiera presję na obniżenie ceny OHM. Bonding jest uważany za pozytywny, ponieważ zapewnia aktywa dla skarbca Olympus, ale nie generuje presji zakupowej, która zwiększa wartość OHM.

Stakowanie jest uważane za najkorzystniejsze działanie, ponieważ pomaga zwiększyć wartość OHM poprzez wywoływanie pozytywnej presji zakupowej oraz zwiększa niedobór OHM poprzez blokowanie większej podaży.

Samo (3,3) stworzyło pewien mem często spotykany na Twitterze, który pokazuje, że dana osoba stakuje OHM dokładając się do jego wartości i nie sprzedaje. 

ve(3,3) ma być pewnym połączeniem obu tych modeli oraz zrewolucjonizować rynek giełd AMM, ponieważ ve(3,3), czy też “Solid”, jest właśnie nowym protokołem płynności AMM.

ve(3,3)

Andre Cronje swoją nową giełdą startującą na Fantom chce zachęcać nie tylko do dostarczania płynności, którą dość łatwo zachęcić, ale przede wszystkim do generowania obrotu, czyli opłat.

Celem projektu jest dostosowanie emisji do poziomu zachęt, problem z wieloma obecnymi projektami AMM polega na tym, że łatwiej jest zachęcać do płynności zamiast opłat.

W projekcie ve(3,3) opłaty zarobione przez protokół będą trafiać do blokujących tokeny.

Emisja nowych tokenów ma trafiać do puli o najwyższych opłatach, ale to zarządzanie będzie decydować o tym, które pule otrzymają nagrody (w długim terminie będą to właśnie pule z najlepszymi opłatami, ponieważ dadzą najlepiej zarobić). 

Wszystko brzmi podobnie do systemu Curve, z jednym wyjątkiem posiadacze ve(3,3) otrzymują opłaty tylko za pule, na które głosowali i zarobią 100% wszystkich wygenerowanych opłat w tych pulach. ve(3,3) oznacza tokeny, które zostały zablokowane w protokole, w celu głosowań i otrzymywania opłat.

Dodatkowo tokeny w blokadach ve mają zwiększać swój stan proporcjonalnie do tygodniowej emisji. Dla przykładu, jeśli nowa emisja dla pul płynności sprawiła, że podaż tokena wzrosła o 5%, zasoby ve(3,3) zostaną również zwiększone o 5%. Emisje z kolei mają być dostosowane względem podaży znajdującej się w obiegu.

Co więcej, w przeciwieństwie do veCRV, ve w projekcie Andre mają mieć formę NFT, co pozwoli na ich sprzedaż i zakup! Jest to bardzo duża zamiana, ponieważ w Curve tokeny zarządzające nie mogą zostać przesyłane. Tworzy to nowy rynek, w którym można handlować… głosami.

Podsumowanie z ostatniego postu napisanego przez twórcę Yearn przedstawiło główne cechy nowego projektu, którymi są:

  • Natywna obsługa wymian między skorelowanymi aktywami poprzez nową krzywą (stabilne wymiany podobnie jak na Curve)
  • Natywna obsługa wymian między nieskorelowanymi aktywami (standardowa giełda)
  • Tylko 0,01% prowizji, która w 100% trafia do głosujących
  • Opłaty są wypłacane w aktywach bazowych, a nie konwertowane
  • Interfejsy kompatybilne z Uniswap v2, które pozwolą na obsługę wszystkich istniejących narzędzi i interfejsów analitycznych
  • Tworzenie pul bez pozwolenia
  • Wsparcie dla “Gauges” i łapówek znanych z Curve
  • Emisja zachęca do używania giełdy i generowania opłat zamiast płynności
  • Natywna obsługa dodawania nowych tokenów i zachęt
  • ve(3,3) gromadzą wszystkie opłaty za pule, na które głosują
  • ve(3,3) zwiększają stan posiadania proporcjonalnie do emisji
  • ve(3,3) natywnie obsługuje delegowanie
  • Blokady ve(3,3) są reprezentowane jako tokeny niezamienne, aby zapewnić efektywność zablokowanego kapitału
  • Brak DAO…

Istniejące giełdy będą mogły zintegrować nowy model AMM, nadal otrzymując wszystkie opłaty bez utraty wolumenu lub płynności.

Airdrop

Dystrybucja ma wyglądać następująco:

Jako że całość będzie przekazana użytkownikom, jakoś trzeba zacząć. Zdecydowano się na airdrop do 20 największych protokół DeFi działających na Fantom.

Tokeny nowego projektu zostaną przyznane każdemu protokołowi Fantom z pierwszej dwudziestki na DefiLlama, a następnie każdy projekt będzie musiał utworzyć swoje pule i pozwoli zagłosować na ich początkową dystrybucję. 

Czy to się uda i co oznacza dla Fantom?

Nowy projekt DeFi oraz nowy model AMM i to w dodatku zaprojektowany przez Andre Cronje wygląda jakby nie mógł się nie udać. Pytanie jednak brzmi jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce, a przede wszystkim w długim terminie…

Jednak dzięki temu, krótkoterminowo, Fantom wydaje się być czołowym graczem na rynku platform smart kontraktów, co widać po bardzo szybko rosnącym TVL. Wszyscy chcą otrzymać nowe tokeny i wziąć udział w tym projekcie, a jedynymi sposobami na to jest albo być aktywnie zaangażowany w czołowy protokół DeFi, albo posiadać FTM, którego cena może mocno pozytywnie reagować.

Co więcej, Fantom, a dokładnie mówiąc FTM, patrząc po zablokowanej wartości względem kapitalizacji rynkowej, wydaje się nadal tokenem zdecydowanie niedowartościowanym, zwłaszcza względem Solana i BSC.

Podsumowanie

Nowy projekt Andre Cronje powstający na Fantom wydaje się więc być rewolucyjną giełdą stosującą nowy model AMM będącym połączeniem ve zaproponowanego przez Curve z teorią (3,3) stosowaną przez OlympusDAO, w której im więcej stakujących, tym większa wartość projektu.

Kiedy projekt wystartuje? Nie wiadomo, ale raczej niedługo. Co ciekawe projekt KP3R również ma zamiar stosować ten nowy model, co zostało potwierdzone przez samego Cronje.

 

Popularne