Platforma Crypto.com od kilku lat prowadzi wnikliwe analizy rynków kryptograficznych, zbierając najważniejsze informacje również na temat uczestników wymiany aktywów cyfrowych. Studium poświęcone użytkownikom kryptowalut rzuca światło na globalne trendy i zachowania ludzi zajmujących się cyfrowymi walutami. Opublikowany niedawno najnowszy raport przyniósł dość zaskakujące informacje.
Z danych analitycznych wynika, że w czerwcu 2021 roku liczba użytkowników kryptowalut na świecie przekroczyła 220 milionów. Co ciekawe, wzrost tej grupy ze 100 do 200 milionów zajął tylko cztery miesiące. Dla porównania, rozwój liczby uczestników z 65 do 100 milionów trwał aż dziewięć miesięcy
Na początku roku zainteresowanie entuzjastów kryptowalut wciąż skupiało się wokół Bitcoina (BTC). Potężny wzrost zainteresowania wśród nowych użytkowników zbiegł się w czasie z wprowadzeniem altcoinów na rynek w maju. Przyczyniło się do tego wprowadzenie na giełdę takich monet, jak Shiba Token (SHIB) czy Dogecoin (DOGE).
W czym upatruje się wzrostu zainteresowania krypto
Aby lepiej zrozumieć dzisiejsze trendy, raport podsumowuje ostatnie 18 miesięcy na rynkach krypto. Za punkt wyjścia obrano koniec maja 2020, kiedy liczba użytkowników krypto wynosiła zaledwie 66 milionów. Druga połowa zeszłego roku przyniosła z kolei wyraźne przyspieszenie rozwoju w świecie kryptowalut. Raport Crypto.com zwraca uwagę na takie zdarzenia z 2020 roku, jak:
- Rozwój sektora DeFi w sierpniu,
- Wprowadzenie płatności krypto na platformie PayPal w listopadzie,
- Adaptacja instytucjonalna dużych korporacji (m.in. Grayscale, MicroStrategy) w grudniu.
Z kolei rok 2021 przyniósł, zdaniem analityków Crypto.com, kolejne przyspieszenie zainteresowania. Było ono spowodowane było wyraźnym wejściem w świat aktywów cyfrowych firm Tesla, MasterCard i Visa. Co więcej, Bitcoin po raz pierwszy został uznany za legalny środek płatniczy na poziomie państwowym, co miało miejsce w Salwadorze.
Zmiany na rynkach kryptowalut
Co ciekawe, wzrost zainteresowania nowych użytkowników przyniósł też wyraźne zmiany na rynkach kryptowalut. Tylko na przestrzeni pierwszego półrocza 2021 roku globalne trendy zaczęły się zmieniać, co przekłada się na dość ciekawe wyniki. Dane zebrane z ponad dwudziestu giełd kryptowalut (dane on-chain) pozwoliły analitykom dojść do frapujących wniosków.
W styczniu 2021 udział BTC na giełdach wynosił 67%, podczas gdy ETH zajmowało 13% rynku, a pozostałe aktywa 20%. Trend ten zaczął się zmieniać wraz z adaptacją protokołów PoS oraz altcoinów (w tym meme coinów). W maju i czerwcu zanotowano wyraźny wzrost zainteresowania alternatywami dla największych walut cyfrowych. Pod koniec półrocza udziały w giełdach wynosiły odpowiednio: 51% dla BTC, 10% dla ETH i aż 38% dla pozostałych walut.
Tym bardziej jesteśmy ciekawi, co przyniesie druga połowa bieżącego roku. Czy altcoiny nadal będą się umacniać kosztem Bitcoina i Ethereum? Ilu nowych inwestorów przybędzie przed końcem 2021? Czas pokaże.