. . .

Dane potwierdzają - Web3 rozwija się coraz szybciej

Rafał   2022-01-06 10:01

Jedna z firm inwestycyjnych wraz z ponad setką wolontariuszy pomagających zbierać dane przygotowała złożony raport pokazujący aktywność programistów pracujących na otwartymi źródłowo rozwiązaniami Web3. 

rozwój web3

Raport przygotowany przez Electric Capital pokazuje jak szybko rośnie liczba programistów stale pracujących nad rozwijaniem różnych sieci Web3. Przeanalizowano niemal 500 000 repozytoriów i 160 milionów commit-ów skupiając się jedynie na otwartym źródłowo kodzie, więc wszystkie liczby mogą być jeszcze większe. Jakie wnioski płyną z analizy?

Coraz większa liczba programistów

web3 programiści

Ponad 18 tys. programistów każdego miesiąca pracuje nad łańcuchami bloków i zdecentralizowanymi aplikacjiami, z czego w 2021 roku ich liczba zwiększyła się o 75%.

Zdecentralizowane finanse przyciągają 13.5% z nich, czyli 2.5 tys. deweloperów, a aż 3 tysiące nowych próbuje swoich sił każdego miesiąca.

Projekty L0 i L1

Największe ekosystemy to Ethereum, Polkadot, Cosmos, Solana, Bitcoin, BSC, NEAR, Avalanche, Tezos, Polygon i Cardano. Każdy z nich ma co najmniej 250 aktywnych programistów miesięcznie.

rozwój web3

Ethereum jest zdecydowanie najpopularniejszym i najmocniej rozwijanym z projektów, nad którym pracuje ponad 4000 osób i do którego dołącza co piąty programista Web3.

Drugim z kolei jest ekosystem Polkadot, w którego obrębie pracuje 1400 deweloperów. 

Podium zamyka Cosmos z niecałym tysiącem.

W 2021 roku z „czołówki” najszybciej rosła Solana, której liczba pracujących nad jej ekosystemem programistów wzrosła pięciokrotnie, a także NEAR, który urósł czterokrotnie i wskoczył pod względem aktywnych deweloperów na 6 pozycję. 

Kolejną ciekawostką wartą zanotowania jest to, że Polkadot, Solana, NEAR, BSC, Avalanche i Terra rosną szybciej niż Ethereum w podobnych momentach swojej historii.

rozwój Fantom Kusama Terra

Najszybciej rosnącym ekosystemem jeśli chodzi o całkowitą liczbę programistów w stosunku do 2020 roku jest Fantom, liczba pracujących na projektem wzrosła z niecałych 20 do 90. Ciekawostką, a może nawet pewnym zaskoczeniem jest wysoka 3 pozycja Internet Computer w tej kategorii - wzrost z 40 do niemal 200 deweloperów.

Jeśli jednak chodzi o stałych programistów pracujących na "pełen etat" zdecydowanie wyróżniają się Terra, Solana oraz NEAR i raczej żaden z nich nie powinien nikogo dziwić. Pod tym względem w czołówce znalazło się miejsce także dla „kanarka” Polkadot, czyli Kusama, która zanotowała 162% wzrost, znów ICP, a także Moonriver - projekt ekosystemu Kusama.

DeFi

DeFi urosło o 76% jeśli chodzi o aktywność programistów, których liczba wzrosła do ponad 2,5 tys.

rozwój DeFi

Rozwój najnowszych projektów jest coraz szybszy. OplympusDAO w ciągu niecałego roku zyskał od 0 do 60 programistów i został projektem z największą bazą deweloperów. Innymi szybko zyskującymi zainteresowanie projektami, które z niczego potrafiły szybko zyskać spore zespoły pracujące nad nimi są Osmosis i Trader Joe, oba posiadają ponad 30.

Jeśli chodzi o „starą gwardię”, w czołówce nadal znajdują się projekty takie jak Uniswap, Maker, czy Balancer.

Podsumowanie

Pełny, bardzo szczegółowy raport można znaleźć tutaj.

Lub na Twitterze użytkownika @Aavival:

Warto pamiętać, że suche liczby, nie uwzględniają wielu zmiennych, a liczba programistów nie równa się ich jakości, czy umiejętnościom. Tak czy inaczej, te bardzo ciekawe statyki prezentują niekwestionowany rozwój Web3 i wielu sieci, których pnięcie się coraz wyżej można było zaobserwować nie tylko w liczbie programistów i projektów, które budują na nich swoje rozwiązania, ale też we wzroście ich wartości.

 

Popularne