Raport przygotowany przez Electric Capital pokazuje jak szybko rośnie liczba programistów stale pracujących nad rozwijaniem różnych sieci Web3. Przeanalizowano niemal 500 000 repozytoriów i 160 milionów commit-ów skupiając się jedynie na otwartym źródłowo kodzie, więc wszystkie liczby mogą być jeszcze większe. Jakie wnioski płyną z analizy?
Coraz większa liczba programistów
Ponad 18 tys. programistów każdego miesiąca pracuje nad łańcuchami bloków i zdecentralizowanymi aplikacjiami, z czego w 2021 roku ich liczba zwiększyła się o 75%.
Zdecentralizowane finanse przyciągają 13.5% z nich, czyli 2.5 tys. deweloperów, a aż 3 tysiące nowych próbuje swoich sił każdego miesiąca.
Projekty L0 i L1
Największe ekosystemy to Ethereum, Polkadot, Cosmos, Solana, Bitcoin, BSC, NEAR, Avalanche, Tezos, Polygon i Cardano. Każdy z nich ma co najmniej 250 aktywnych programistów miesięcznie.
Ethereum jest zdecydowanie najpopularniejszym i najmocniej rozwijanym z projektów, nad którym pracuje ponad 4000 osób i do którego dołącza co piąty programista Web3.
Drugim z kolei jest ekosystem Polkadot, w którego obrębie pracuje 1400 deweloperów.
Podium zamyka Cosmos z niecałym tysiącem.
W 2021 roku z „czołówki” najszybciej rosła Solana, której liczba pracujących nad jej ekosystemem programistów wzrosła pięciokrotnie, a także NEAR, który urósł czterokrotnie i wskoczył pod względem aktywnych deweloperów na 6 pozycję.
Kolejną ciekawostką wartą zanotowania jest to, że Polkadot, Solana, NEAR, BSC, Avalanche i Terra rosną szybciej niż Ethereum w podobnych momentach swojej historii.
Najszybciej rosnącym ekosystemem jeśli chodzi o całkowitą liczbę programistów w stosunku do 2020 roku jest Fantom, liczba pracujących na projektem wzrosła z niecałych 20 do 90. Ciekawostką, a może nawet pewnym zaskoczeniem jest wysoka 3 pozycja Internet Computer w tej kategorii - wzrost z 40 do niemal 200 deweloperów.
Jeśli jednak chodzi o stałych programistów pracujących na "pełen etat" zdecydowanie wyróżniają się Terra, Solana oraz NEAR i raczej żaden z nich nie powinien nikogo dziwić. Pod tym względem w czołówce znalazło się miejsce także dla „kanarka” Polkadot, czyli Kusama, która zanotowała 162% wzrost, znów ICP, a także Moonriver - projekt ekosystemu Kusama.
DeFi
DeFi urosło o 76% jeśli chodzi o aktywność programistów, których liczba wzrosła do ponad 2,5 tys.
Rozwój najnowszych projektów jest coraz szybszy. OplympusDAO w ciągu niecałego roku zyskał od 0 do 60 programistów i został projektem z największą bazą deweloperów. Innymi szybko zyskującymi zainteresowanie projektami, które z niczego potrafiły szybko zyskać spore zespoły pracujące nad nimi są Osmosis i Trader Joe, oba posiadają ponad 30.
Jeśli chodzi o „starą gwardię”, w czołówce nadal znajdują się projekty takie jak Uniswap, Maker, czy Balancer.
Podsumowanie
Pełny, bardzo szczegółowy raport można znaleźć tutaj.
Lub na Twitterze użytkownika @Aavival:
1/ Time for @ElectricCapital's Annual Developer Report:https://t.co/aiKIJnwYdm
— Avichal - Electric⚡️Capital ┻┳ (¤,¤) ???????? ???????? (@avichal) January 5, 2022
We analyzed 150m+ repos & xM code commits to produce these 100+ charts.
This was a community effort: 150 people contributed via email and Github! Thank you everyone who helped.
Let's dig in????
Warto pamiętać, że suche liczby, nie uwzględniają wielu zmiennych, a liczba programistów nie równa się ich jakości, czy umiejętnościom. Tak czy inaczej, te bardzo ciekawe statyki prezentują niekwestionowany rozwój Web3 i wielu sieci, których pnięcie się coraz wyżej można było zaobserwować nie tylko w liczbie programistów i projektów, które budują na nich swoje rozwiązania, ale też we wzroście ich wartości.