. . .

Cosmos ogłasza własną... Kusama, a Kusama zaczyna cotygodniowe aukcje

Rafał   2021-10-20 10:04

Podczas prezentacji Cosmos Signal, nowego formatu, który pozwoli dzielić się ze społecznością projektu nowymi informacjami, zapowiedziano tajemniczy projekt o nazwie Sagan, który jak się okazuje, ma być tym, czym Kusama jest dla Polkadot. Tymczasem Kusama się nie zatrzymuje i wprowadza aukcje, które będą odbywać się co tydzień.

Sagan cosmos

Całą prezentację, która zwierała naprawdę ciekawe informacje, prowadził Cosmos Signal poprowadził CEO Tendermint - Peng Zhong. Jeśli interesujesz się Cosmos warto obejrzeć ją tutaj:

Podzielono się informacjami o Emresis DEX, partnerstwem z Forte oraz o Startport jednak mimo tego najbardziej interesująca okazała się końcówka, podczas której bez żadnych szczegółów przedstawiono teaser projektu Sagan, który poprzedziły słowa astronauty Carla Sagana:

Coś nieprawdopodobnego czeka gdzieś na odkrycie. 

Następnie pojawił się zarys "ptaszka", który mógł sugerować, że owy Sagan będzie siecią kanaryjską Cosmos, podobnie jak Kusama dla Polkadot, której logo wygląda podobnie.

Chwilę po prezentacji The Block potwierdził, że "według źródła zaznajomionego z sytuacją", że właśnie takim projektem będzie Sagan.

"Sieć kanaryjska" odnosi się do łańcucha bloków, który jest używany do eksperymentów i testowania protokołów w prawdziwej sieci, która działa na prawdziwych środkach użytkowników przed uruchomieniem tych projektów w głównej sieci. Co ważne taka sieć nie jest "testnetem", ponieważ operuje na działających protokołach i prawdziwych pieniądzach.

Co prawda Kusama działa niezależnie od Polkadot i choć nadal służy jako środowisko testowe i eksperymentalne może rozwinąć się w inny sposób niż łańcuch DOT, a dodatkowo w związku z planowanym mostem między sieciami i ograniczoną liczbą miejsc na Polkadot wiele projektów celuje tylko w start na Kusama.

Jak widać Cosmos już dostrzegł wartość sieci kanaryjskiej, kto będzie następny? 

Kusama rozpoczyna aukcje na dobre

Polkadot zapowiedział już start aukcji i niedługo rozpoczną się crowdloans. Kusama mogła zostać lekko przyćmiona przez to, jakby nie patrzeć, spore wydarzenie jednak szybko zareagowała.

Kusama szybko przegłosowało propozycję o rozpoczęciu cotygodniowych aukcji, które będą odbywać się przez następne 48 tygodni. Oznacza to możliwość dołączenia do sieci ponad 40 projektów, które zablokują kolejne KSM.

Pierwsze crowdloans już ruszyły, a kolejna aukcja zacznie się już 23 października. 

Taki scenariusz sprawia, że Kusama doświadczy wreszcie prawdziwego testu. Pytań jest sporo, crowdloan dopiero się zaczęły i może się okazać, że o pierwsze sloty będzie znacznie łatwiej, nie tylko dlatego, że faworyci już wygrali, ale też dlatego, że inne projekty muszą szybko "zebrać" odpowiednie ilości KSM jeśli chcą rywalizować o pierwsze miejsca. Wkrótce zobaczymy jaką średnią blokowanych KSM uda się utrzymać i jakie będzie zainteresowanie, gdy już wiemy, że za miesiąc rusza Polkadot?

Popularne