Na dzień 1 lipca 2021 funkcjonuje już ponad 161 milionów unikalnych adresów Ethereum. To z kolei podkreśla wzrost na poziomie 10% od zakończenia I kwartału. Wiedza na temat ekosystemu Ethereum rośnie, a wraz z nią rozwija się zainteresowanie pojedynczych użytkowników ekonomią DeFi opartą na blockchainie. Spośród wszystkich adresów prawie 3 miliony zajmują się interakcją z produktami zdecentralizowanymi.
W związku z tym rośnie też liczba wydanych stablecoinów, których wartość osiągnęła poziom 65 mld USD. Wraz z ich pojawieniem się w sieci Ethereum, emitowany przez Tether USDT odpowiadał za 48% udziałów w rynku. Zaliczył zatem dziesięcioprocentowy spadek z poziomu całkowitej podaży pod koniec I kwartału 2021.
źródło: consensys.net/reports/defi-report-q2-2021
Stablecoiny (np. DAI czy USDC) to nie tylko solidne fundamenty dla DeFi, ale również zabezpieczenie przed zmiennością na rynkach krypto. Wymiana pomiędzy ETH a innymi tokenami ERC-20 oraz stablecoinami to jedne z najczęstszych par handlowych. Użytkownicy dostęp do nich uzyskują za pośrednictwem MetaMask Swaps.
Zdecentralizowane giełdy
Wzrasta również zainteresowanie transakcjami w systemie peer-to-peer, które pozwalają utrzymywać kontrolę nad funduszami. Rozwiązania takie oferują zdecentralizowane giełdy (DEX), uważane przez popularną Coinbase za największe zagrożenie dla ich biznesu.
grafika: consensys.net/reports/defi-report-q2-2021
Tymczasem wolumen DEX osiągnął w II kwartale 343 mld USD, podczas gdy całkowity obrót Coinbase wyniósł 335 mld USD w I kwartale. Giełdy DEX umożliwiają wymianę wyłącznie aktywami kompatybilnymi z EVM, zaś 58% obrotu Coinbase stanowi nieśmiertelny Bitcoin.
Na wzrost zainteresowania DEX przełożyło się powstanie nowej wersji Uniswap V3. Udział protokołu w wolumenie giełd zdecentralizowanych wzrósł tym samym z 60% do 74%. Wraz z wprowadzeniem V3 poprawiła się efektywność kapitałowa giełdy. Użytkownicy wciąż jednak mogą korzystać ze starszych wersji Uniswap – V1 i V2.
Finanse instytucjonalne zainteresowane DeFi
Radykalne innowacje finansowe prowadzą do wzrostu, a ten przekłada się na wyższe zwroty z inwestycji. Efektem końcowym takiego łańcucha zdarzeń jest napływ kapitału instytucjonalnego w daną przestrzeń. Nie dziwi fakt zwiększonego zainteresowania produktami DeFi, które gonią za płynnością, zapewniając atrakcyjne zyski.
Większość protokołów pożyczkowych istnieje dopiero od kilku lat, a jurysdykcje na świecie dopiero próbują ustalić regulacje dla nowych produktów. Mimo to, nowe zdecentralizowane usługi zaczęły odgrywać fenomenalną rolę w umożliwianiu instytucjonalnym finansom na wejście do DeFi.
Z najnowszych raportów PWC wynika, że 47% tradycyjnych managerów funduszy hedgingowych planuje inwestycje w krypto. Jednocześnie Intertrust wykazuje, że fundusze powinny na przestrzeni 5 lat posiadać 7% swoich aktywów (312 mld USD) w kryptowalutach.
Rozwój DeFi oznacza rozwój DAO
Organizacje Decentralized Autonomous Organizations (DAO) przeżywają swoje najlepsze chwile. Tysiące projektów odpowiada za kontrolę sporych zapleczy finansowych, które można zainwestować w nowe projekty i inicjatywy. Ponad 6 mld USD w aktywach cyfrowych to dziś majątek 20 największych DAO. Część z nich nadzorują platformy Compound i Uniswap, ale istnieje sporo mniejszych projektów.
Coraz więcej zdecentralizowanych organizacji koncentruje się na usługach związanych z tokenami: zarządzaniu finansami i ryzykiem, rozwoju, budowaniu społeczności i ogólnym wsparciu sektora. Tego typu procesy przydadzą się w przypadku kwestii spornych pomiędzy inwestorami, które rozstrzygać będą autonomiczne organizacje.
Już dziś zarządzanie DAO obecne jest w ramach działalności najważniejszych projektów i usług. Wśród nich wymienić można Synthetix, AAVE, Airswap, Uniswap, Yearn, a także Compound.