. . .

Bancor 3 zapowiedziane. Przyszłość DeFi?

Rafał   2021-11-30 08:59

Pierwsza w historii DeFi giełda wykorzystująca AMM - Bancor - zapowiedziała kolejną, już trzecią, wersję protokołu i bynajmniej nie są to kosmetyczne poprawki, a fundamentalna zmiana działania.

Bancor 3 kryptowaluta BNT
grafika: try.bancor.network

Bancor to protokół płynności działający w sieci Ethereum, który nie tylko był pionierem AMM, ale też wprowadził wiele zmian, które pozwalają dostawcom płynności czerpać korzyści niemal bez ryzyka. Owe ryzyko dotyczące dostawców nazywa się Impermanent Loss i właśnie od niego ubezpiecza Bancor. Dodatkowo pozwala na jednostronną płynność, czyli dostarczenie tylko jednego tokena do puli, zamiast, jak w większości przypadków, dwóch.

Więcej o Bancor w wersji 2.1 mogliście przeczytać w naszym artykule:

Bancor

Bancor 3

Bancor nie spoczywa na laurach i wprowadza kolejne usprawnienia oraz nowości do protokołu, a także wreszcie rozwija się na rozwiązania L2 i inne sieci.

Przedstawiamy Bancor 3, naszą największą jak dotąd proponowaną aktualizację. Jest to radykalne przeprojektowanie, wykorzystujące kluczowe wnioski z zeszłego roku i integrujące funkcje, dzięki którym użytkownicy mogą jeszcze łatwiej i taniej zarabiać na swoich ulubionych tokenach.


Co więcej, wszystkie funkcje, które poznasz za chwilę, są jedynie pierwszą fazą Bancor 3. Roadmap dzieli się na trzy fazy: Dawn, Sunrise i Daylight. Faza „Świt” jest dopiero pierwszym krokiem w stronę dalszego rozwoju. 

bancor 3 roadmap

Co nowego w pierwszej fazie?

Bancor 3 wprowadza wiele nowości i usprawnień już działających funkcji. Kod źródłowy dla fazy „Dawn” zostanie udostępniony w nadchodzących tygodniach z programem nagród za wykrycie błędów, a w pierwszych tygodniach 2022 roku zostanie aktywowany w oczekiwaniu na głosowanie przez BancorDAO. Raczej łatwo domyślić się, jaki będzie wynik tego głosowania…

Natychmiastowa ochrona IL

W Bancor v2.1 pełna ochrona przed nietrwałą stratą (Impermanent Loss) wymagała trzymania tokenów w puli co najmniej 100 dni, była naliczana procentowo od 30 dnia (30% ochrony, 50 dni - 50% itd.) oraz stanowiła świetną zachętę do dostarczania płynności. Bancor 3 zaoferuje pełną ochronę przed IL już od pierwszego dnia!

IL

Ochrona IL została przeprojektowana tak, aby zrekompensować użytkownikom straty w bardziej opłacalny i przyjazny sposób. Płynność należąca do protokołu powiązana z jedną pulą będzie mogła być używana do wynagradzania użytkowników, których tokeny są powiązane z inną pulą. Oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze jest mniej prawdopodobne, że protokół będzie musiał wybić nowe BNT, aby zrekompensować IL użytkownika, oraz po drugie; bardziej prawdopodobne jest, że użytkownik otrzyma rekompensatę IL w całości w tokenie, który stakuje, zamiast częściowo w BNT.

Omnipool

W Bancor v2.1 każda para (ETH/BNT, LINK/BNT itd.) posiadała własną pulę płynności. W Bancor 3 istnieje jedna pula BNT, w której można stakować i zarabiać czerpiąc z całej sieci.

Co ważne, Omnipool pozwala, aby wszystkie wymiany w sieci odbywały się w ramach jednej transakcji. W poprzednich wersjach Bancor transakcje wymagały dodatkowych transferów w parze BNT, co tworzy dodatkową transakcję i dodatkowe koszty gas. Omnipool obniży koszty i umożliwi przyciągnięcie większej liczby opłat transakcyjnych przy tym samym poziomie płynności, dzięki czemu protokół ma być bardziej wydajny.

Infinity Pools

W aktualnej wersji Bancor istnieje limit tokenów BNT, jaki można zdeponować do konkretnej puli, wiąże się to z jednostronną płynnością. Użytkownicy musieli czekać na to, aż zwolni się więcej miejsca w puli, zanim mogli zdeponować swoje tokeny, co ograniczało rozwój protokołu. Dzięki Infinity Pools każdy może wnieść tyle, ile chce.

W nieograniczonej puli nie wszystkie tokeny pracują jednak tak samo. Te, które są przechowywane poza tzw. „bonding curve” (więcej o "krzywej" w artykule o Uniswap V3), mają dwie równie ważne role w nowym ekosystemie Bancor 3: zmniejszają ogólny wpływ nagłych zmian cen na IL i mogą być stosowane w alternatywnych strategiach zarabiania.

Zostało to nazwane Superfluid Liquidity. „Superpłynność” może być używana jednocześnie do tworzenia rynku i być wykorzystywana w strategiach zarabiania, bezpośrednio w protokole, jak i poza nim (np. staking ETH na Beacon Chain).

Automatyczna kapitalizacja odsetek i dwustronne nagrody 

W wersji 2.1 każdy manualnie musiał odbierać nagrody oraz re-stakować. W Bancor 3 protokół będzie automatycznie kapitalizował zarobione nagrody, czym nie tylko zwiększy nagrody, ale i zmniejszy koszty dostawców płynności.

Dodatkowo oprócz nagród w BNT, każdy token będzie mógł teraz oferować dodatkowe nagrody za dostarczenie płynności co pozwoli równocześnie zarabiać BNT i dowolne inne tokeny.

Wsparcie L2, wielołańcuchowość i przekierowywanie płynności

BancorDAO może teraz nie tylko inwestować należące do protokołu BNT w swoje pule i generować opłaty, ale również głosować za zmniejszeniem BNT będącego własnością protokołu w dowolnej puli, jeśli ta nie jest dość wydajna i skierować tę płynność do tych bardziej dochodowych. Dzięki temu DAO może skuteczniej zarządzać ryzykiem i zoptymalizować zyski.

Mimo niewielu informacji na ten temat, otwarcie się na inne sieci i wsparcie L2 jest prawdziwym „game-changer” dla Bancor. Największym problemem aktualnej wersji protokołu są wysokie opłaty na Ethereum i ograniczenie się tylko do tej sieci. Usprawnienia działania giełdy zmniejszające opłaty, integracja z L2 i otwarcie się na inne sieci może wywindować Bancor na czołowe miejsca wśród DEX.

Podsumowanie

Bancor to pierwsza, jedna z najlepszych i najinnowacyjniejszych giełd AMM, której największą wadą jest to, że… działa na Ethereum, którego opłaty są nie do zniesienia. Jednak mnóstwo korzystnych zmian, L2 i otwarcie się na inne sieci może być kluczowe dla przyszłości projektu.

Oczywiście wymienione tutaj zmiany to nie koniec, a wygląda na to, że dopiero początek. Integracja Chainlink Keepers, migracja z 2.1 do v3 jednym kliknięciem, a nawet zmiana interfejsu. To wszystko ma zostać zaimplementowane. Na zmiany przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale wygląda na to, że warto.

 

Popularne