. . .

Acala ogłasza szczegóły crowdloan

Rafał   2021-11-03 10:16

Kilka godzin temu jeden z najbardziej oczekiwanych projektów Polkadot - Acala - ogłosił szczegóły nagród i ich dystrybucji za udział w crowdloan.

Aca crowdloan
grafika: medium.com/acalanetwork

Aukcje Polkadot zaczną się 11 listopada, jednak już jutro, 4 listopada, rozpoczną się zbiórki, a dokładniej mówiąc “pożyczki społecznościowe”, czyli crowdloans. Ze względu na to jak działa Polkadot, każdy użytkownik może wesprzeć swoich faworytów do wygrania aukcji tokenami DOT. Te DOT, o ile udostępnione w sposób całkowicie zdecentralizowany, nie mogą być użyte do niczego innego niż do wynajęcia parachaina, jest to zapewnione przez protokół.

Jeśli nic z tego nie zrozumiałeś, zapraszam najpierw do artykułów o Polkadot i Acala.

Acala ogłosiła właśnie szczegóły swojej crowdloan, w której zaoferuje 17% swojej podaży. 150 mln ACA w nagrodach podstawowych oraz 20 mln w bonusach. 

Nie ma określonego żadnego sztywnego współczynnika DOT:ACA. Oznacza to, że nagrody zależą od całkowitej liczby zebranych DOT według wzoru: (Twój wkład DOT / Całkowity wkład DOT) * 170 000 000 ACA.

Acala walczy oczywiście o maksymalny okres wynajmu, czyli 2 lata i ma jasny cel - wygrać pierwszą aukcję. 

Zbiórka ruszyła 5 listopada. 

Dystrybucja nagród

Wszystkie ACA zostaną przesłane na adresy użytkowników po uruchomieniu sieci i włączeniu transferów. 20% z otrzymanych tokenów będzie dostępne od razu, natomiast pozostałe 80% będzie zablokowane i wypuszczane stopniowo, co blok przez cały okres najmu, czyli 2 lata.

100% LCDOT będzie dystrybuowane wraz z nagrodami ACA dla użytkowników korzystających z tej opcji udziału. Użytkownicy, którzy zdecydują się na Liquid DOT otrzymują 1 LCDOT + nagrody ACA za każdy 1 DOT wniesiony do crowdloan.

Bonusy

Ponad 165 000 osób, które zapisało się na listę oczekujących do Acala Crowdloan i  kwalifikuje się do otrzymania kodu polecającego.

Kod uprawnia do 10% bonusu jeśli użyty “na sobie”. Każda osoba, która skorzysta z kodu otrzyma 5% bonusu, a polecający drugie 5%.

Do tego każdy, kto weźmie udział nie przez giełdy, otrzyma pamiątkowe NFT.

Acala Quests Bonus:

2% dodatkowego bonusu i dedykowane  NFT otrzymają wszyscy, którzy ukończyli misje Acala na stronie https://acala.network/acala/quests

Karura:

Osoby udzielające wsparcia dla Karura, otrzymają kolejne 2% bonusu. Należy korzystać z tego samego konta, którego użyło się do wzięcia udziału w crowdloan na Kusama (oczywiście w wersji Polkadot).

Jak brać udział?

W crowdloan Acala można brać udział na mnóstwo sposobów. Kilka zostało opisanych w tym poradniku, krok po kroku:

crowdloans

Obejmuje on udział z giełd, portfel mobilny Fearless  oraz poprzez polkadot.js.org.

Każdy z tych sposobów oznacza zablokowanie DOT na 2 lata, a najbardziej bezpieczną i zdecentralizowaną opcją jest udział poprzez polkadot.js.org. 

W crowdloan Acala można jednak brać także udział poprzez mniej zdecentralizowane sposoby jak właśnie giełdy lub tzw. płynny DOT oferowany przez Acala. 

Płynny DOT daje taką przewagę, że mimo mniejszego bezpieczeństwa pozwala odzyskać płynność znacznie szybciej niż po 2 latach ze względu na wypłacanie instrumentu pochodnego o nazwie LCDOT. 

Acala płynny DOT

Użytkownicy, którzy zdecydują się na taki udział otrzymają nagrody ACA, oraz równowartość zablokowanego DOT w postaci LCDOT. Udział w taki sposób pozwala na zachowanie wszystkich bonusów.

Podobne rozwiązanie proponuje Parallel, z którego będzie można przekazać DOT na różne aukcje, nie tylko Acala, z dodatkowymi bonusami, jednak tutaj bonusy są już zależne od Parallel.

Oczywiście takie rozwiązania nie są zdecentralizowane ponieważ łańcuchy jeszcze nie działają, a to oznacza, że środki będą kontrolowane z portfela multisig.

Czy warto?

Acala jest prawdopodobnie najbardziej oczekiwanym projektem Polkadot tuż obok Moonbeam, na który apetyty zaostrzył sukces Moonriver.

Opłacalność udziału w crowdloan Acala zależy od liczby zablokowanych DOT oraz ceny ACA. 

Karura, czyli wersja Acala działająca na Kusama, zebrała ponad 500 000 KSM, co przekładało się na około 4.5% całkowitej podaży KSM. 

Jeśli Acala powtórzy sukces Karura, zablokuje około 45 mln DOT. Ta liczba jest dość wysoka, jednak przy takim układzie każdy 1 DOT otrzymałby niecałe 4 ACA, z czego 0.8 ACA od razu.

Raczej spokojnie można założyć, że każdy DOT pozwoli uzyskać co najmniej 4 ACA, ponieważ liczba zablokowanych DOT będzie zapewne mniejsza ni 40 mln. To czy warto brać udział, zależy od początkowej ceny ACA, której nie da się określić, indywidualnego podejścia do tej inwestycji każdego z was oraz długoterminowej przyszłości Acala.

Popularne