. . .

Solana wprowadza nowy system opłat

Rafał avatar
Rafał   2022-06-17 10:01

Solana już niedługo wprowadzi nowy model priorytetów opłat co może prowadzić do znacznego zwiększenia lokalnych opłat, ale ma nie odbić się na całej sieci. Najnowsza aktualizacja Solana ma pomóc uporać się z nieustannymi problemami sieci z ataki DDOS i wielogodzinnymi przestojami.

Solana

Już pod koniec kwietnia Solana zapowiedziała, że "opłaty nadchodzą". Rozwiązanie mające poprawić stabilność sieci ma jednocześnie nie wpłynąć na całą sieć i wszystkich użytkowników.

W przeciwieństwie do innych platform smart kontraktów takich jak Ethereum, Solana nie posiada jednego globalnego rynku decydującego o opłatach. Transakcje Solana nie wchodzą w interakcję z całym stanem Solana, a zamiast tego określają, który stan muszą odczytać, a który zapisać. Odczyty mogą się nakładać i być równoległe, zapisy nie.

Co to oznacza? Priorytetyzacja opłat na Solana powinna mieć wpływ tylko na konkretny stan, a nie na cały blok. Świetną grafikę wyjaśniającą o co w tym chodzi przygotował użytkownik @yaamehn na Twitterze:

Solana nowe opłaty transakcyjnegrafika: Twitter @yaamehn

Solana przejdzie więc lokalnie na tryb aukcji, gdzie najwyższa opłata na danym rynku NFT, giełdzie DEX i innych aplikacjach będzie miała priorytet, co ma ustalić odpowiednią kolejność transakcji i zmniejszyć możliwości udziału botów, które do tej pory mogły bez przeszkód wysyłać miliony tanich transakcji.

Do tej pory podstawowa opłata transakcyjna Solana była mikroskopijna ($0.00025) i taka pozostanie. To, co użytkownicy mają zapłacić w ramach tego nowego modelu, jest uważane za dodatkową opłatę, która, jak powiedział Yakovenko dla Decrypt, będzie "stawką określoną przez użytkownika, opartą na jednostkach obliczeniowych potrzebnych do wykonania instrukcji transakcji".

Ile użytkownicy potencjalnie zapłacą? Na razie nie można podać żadnych szacunków, ponieważ jest to uzależnione od popytu, podobnie do innych sieci. Nie wiadomo, czy opłaty okażą się „drogie”, ale popyt na niektóre aplikacje nie powinien mieć wpływu na wszystkich korzystających z sieci w danym momencie. 

Poza wprowadzeniem nowego systemu opłat nowością jest także QUIC, protokół opracowany przez Google, który zastąpi istniejący „raw UDP” Solany – powiedział Yakovenko. QUIC obejmuje funkcje kontroli przepływu, „gdzie możesz zmusić boty i nadawców do wycofania się i spowolnienia”.

Kolejna nowość to jakość usług ważona stawkami. Jest to funkcja, która uwzględnia ilość stakowanego SOL w sieci przez dowolny węzeł. Jeśli węzeł posiada 0,5% całkowitej stawki, powinien być w stanie wysłać co najmniej 0,5% pakietów danych do walidatora lidera w okresach przeciążenia.

Walidatorzy są obecnie w trakcie przyjmowania aktualizacji, a następnie, gdy 95% sieci zostanie zaktualizowane, walidatorzy mogą zacząć „włączać funkcje”, powiedział Yakovenko. Do pełnego wprowadzenie wszystkich nowości może minąć kilka tygodni.

Popularne