Firma analityczna Nansen opracowała kilka indeksów, które śledzą ceny i zachowanie rynku NFT.
Metodologia indeksu Nansen została po raz pierwszy opracowana pod koniec grudnia 2021 r., a następnie sformalizowana w styczniu 2022 r. W lutym wprowadzono sześć indeksów do śledzenia ruchów rynku tokenów niezamiennych, na które składa się: Blue Chip-10, Social-100, Game-50, Art-20 i Metaverse-20. Wszystkie te indeksy wchodzą w skład największego z nich śledzącego ogromną część rynku o nazwie NFT-500.
dane Nansen.ai
Raport bardzo wyraźnie wskazuje na to, że rynek NFT nadal radzi sobie znacznie lepiej niż kryptowaluty, z zyskiem od początku roku dla NFT-500 na poziomie 49,9% do Ether, i 37,7% do dolara.
Prym na rynku zysków wiodły tokeny Metaverse NFT, które zanotowały 130,9% wzrostu w ETH i 112% w przypadku denominacji do USD.
Zdecydowanie najgorzej sprawiły się tokeny gamingowe i indeks Game-50.
Bardzo ciekawie przedstawia się porównanie tego jak radzą sobie tokeny niezamienne w porównaniu do kryptowalut oraz do rynków tradycyjnych.
Niemal 50% wzrost wartości śledzonych NFT od początku 2022 roku, to zdecydowanie więcej niż jakakolwiek porównywana przez Nansen alternatywa. Z pozostałych analizowanych aktywów zdecydowanie najlepiej radziło sobie złoto, które zyskało 6.66% oraz Bitcoin, który zyskał niecałe 2%. Najgorzej w zestawieniu wypadają tokeny DeFi.
Co więcej, w ciągu ostatnich 90 dni NFT-500 (ETH) wydaje się być stosunkowo nieskorelowany z innymi kryptowalutami.
Dane Nansen pokazują także niską zmienność rynkową. Tzw. "Blue Chip" NFT, czyli te największe i najbardziej znane kolekcje są najstabilniejsze, na równi z tymi społecznościowymi, w skład których wchodzą np. kolekcje pfp, czy domeny ENS. Zmiennosć obu to zaledwie 2.4%. Z drugiej strony tokeny reprezentujące metawersum i sztuka cyfrowa była najbardziej zmiennym segmentem rynku NFT w pierwszym kwartale.
NFT stanowią szybko rozwijający się i bardzo dynamiczny segment rynku kryptowalut, który dotyczy zwłaszcza inwestorów detalicznych. Jak możemy przeczytać w podsumowaniu raportu:
Indeks Nansen Social-100 NFT prowadząc pod względem zwrotów od początku roku, sygnalizuje to, że być może strategia obejmująca szeroki wachlarz kolekcji może być korzystna w generowaniu zysków.
NFT radzą sobie bardzo dobrze, natomiast warto pamiętać, że "nie wszystko złoto co... zyskuje 6.66% od początku roku", jak i nie każda kolekcja NFT, niezależnie od tego, do czego miałaby zostać stworzona, to gwarantowany sukces. Zawsze należy dokładnie zbadać co, jak i dlaczego powstało i wiedzieć, że ryzyko jest ogromne.
Pełny raport dostępny tutaj.