. . .

Pierwsze w historii USA oskarżenie o insider trading w kryptowalutach

Rafał avatar
Rafał   2022-06-02 09:36

Insider trading, czyli wykorzystywanie poufnej wiedzy do generowania zysków jest nielegalne na rynkach kapitałowych i do tej pory "dość niejasne" prawnie w kryptowalutach. Dziś jesteśmy świadkami pierwszego takiego oskarżenia w historii aktywów cyfrowych.

Opensea insider trading

FBI i Departament Sprawiedliwości aresztowały i oskarżyły Nate'a Chastaina, byłego menedżera produktu OpenSea, o oszustwa związane z przelewami bankowymi i pranie brudnych pieniędzy w związku z domniemanymi transakcjami, których dokonywał, korzystając z poufnych informacji o tym, które kolekcje NFT będą prezentowane na stronie głównej największego rynku tokenów niezamiennych.

W ramach swojej pracy jako menedżera produktu Nate był odpowiedzialny za wybór kolekcji, które zostaną zaprezentowane na stronie głównej. Gdy zostały wyróżnione zazwyczaj zyskiwały na wartości, dzięki czemu oskarżony sprzedawał je z dwu, a nawet 5-krotnym zyskiem.

Za każdy z zarzutów grozi do 20 lat pozbawienia wolności.

Michael J. Driscoll, zastępca dyrektora zarządzającego FBI, powiedział:

Wraz z pojawieniem się jakiegokolwiek nowego narzędzia inwestycyjnego, takiego jak tokeny niezamienne, są tacy, którzy będą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach dla własnych korzyści

Dodał także, że „FBI będzie nadal agresywnie ścigać aktorów, którzy w jakikolwiek sposób zdecydują się manipulować rynkiem”.

Cała sprawa jest o tyle ciekawa, że została najpierw naświetlona przez... społeczność kryptowalut na Twitterze.

Informacje te zostały później potwierdzone przez OpenSea, które zmieniło zasady swojego funkcjonowania i zwolniło oskarżone dziś byłego menedżera.

Popularne