. . .

Optimism zapowiada „eksperymentalne” zarządzanie i airdrop

Rafał avatar
Rafał   2022-04-27 10:57

Oczywiste stało się faktem. Rozwiązanie warstwy drugiej Ethereum o nazwie Optimism w końcu zapowiedziało swój token, który zostanie rozdystrybuowany do aktywnych użytkowników sieci. Zapowiedziano także „eksperyment na dużą skalę w cyfrowym zarządzaniu”.

kryptowaluta op optimism

Optimism to jeden z największych projektów L2 Ethereum, który nieco ponad tydzień temu przeżywał swoje pierwsze urodziny. W poście podsumowującym rok działalności podano kilka faktów dotyczących sieci, która:

  • Zaoszczędziła użytkownikom ponad 1,1 mld USD opłat gas,
  • Posiada ponad 300 tys. unikalnych adresów
  • Zabezpiecza ponad 900 mln USD wartości
  • Przetworzyła ponad 17,4 mld USD wolumenu transakcji

“Tajemniczy” koniec artykułu sprzed tygodnia brzmiący „zbliżamy się do końca rozdziału i początku następnego – napędzanego przez własność społeczności i zarządzanie nią” jasno zasugerował co nas czeka. I stało się.

Airdrop OP

Token Optimism trafi już wkrótce na rynek w ramach airdropu, ale nie jednego a wielu. Optimism próbuje zmienić obraz nie tylko airdropów, ale i zarządzania.

OP jest tokenem, którego głównym celem jest głosowanie nad aktualizacjami protokołu i parametrami sieci oraz tworzy stały system zachęt dla projektów i użytkowników w ekosystemie Optimism.

Pierwszy Airdrop zostanie uruchomiony w drugim kwartale 2022 roku, co oznacza, że możemy jeszcze chwilę poczekać.

Do pierwszego zrzutu kwalifikuje się ponad 250 000 adresów. To, czy jesteśmy uprawnieni do odebrania airdropu można sprawdzić tutaj app.optimism.io/governance 

Odebrać darmowe tokeny będą mogli użytkownicy, którzy przesłali środki na Optimism przed 23 czerwca 2021 roku lub używali sieci wielokrotnie po tej dacie, brali udział w głosowaniach, wysyłali dotacje, czy nawet używali innych sieci. Dokładny opis uprawnionych znajduje się na grafice poniżej:

airdrop op

W pierwszej fazie airdropu zostanie przekazane społeczności 5% tokenów OP. A jak wygląda sam token?

Początkowa podaż OP to 2^32, czyli 4,294,967,296 tokenów, które zostaną rozdystrybuowane zgodnie z tym schematem:

kryptowaluta optimism

Zapewne wszystkich najbardziej interesuje sekcja “Future airdrops”. Alokacja pozostałych 14% podaży zostanie zatrzymana w rezerwie na przyszłe airdopy. Fundacja Optimism będzie odpowiedzialna za określenie zasad zrzutów tak uczciwie, jak to możliwe.

OP to natywny token L2, który znajduje się na Optimism pod łatwym do zapamiętania adresem 0x420000000000000000000042, ale nie jest jeszcze możliwy do odebrania! Zawsze sprawdzajcie źródła, zanim podłączysz swój portfel Web3.

Optimism Collective

Mimo że wszyscy cieszą się na darmowe tokeny, jedną z ciekawszych informacji dotyczących Optimism jest ich nietypowe podejście do zarządzania. Jak sami to opisują:

The Optimism Collective to zakrojony na dużą skalę eksperyment dotyczący cyfrowego, demokratycznego zarządzania, stworzony w celu napędzania szybkiego i zrównoważonego rozwoju zdecentralizowanego ekosystemu, którym zarządza nowo utworzona Fundacja Optimism.’’

Kolektyw tworzy zespół społeczności, firm i osób, które wspólnie pracują nad zwiększeniem wartości całego ekosystemu.

optimism collective

Kolektyw składa się z dwóch “domów”. Pierwszym jest Token House. Jak łatwo się domyślić głosowanie w tym domu opiera się o token OP, w którym posiadacze decydują np. o zachętach i przydzielaniu funduszy.

Ciekawostką jest Citizen House. “Dom Obywatelski” będzie zarządzał procesem dystrybucji tzw. wstecznych środków, które stanowią 20% podaży OP, a także dysponował zyskami projektu, który w rok działalności zarobił 24,5 mln USD. 

Obywatelstwo będzie nadawane przez “soulbound” NFT, czyli tokeny niezamienne, których nie będzie można przesyłać. Ten koncept szerzej opisał w swoim poście Vitalik Buterin. Brak zbywalności oznacza, że liczba obywateli będzie się powiększać wraz z rozwojem społeczności Optimism.

Oba te domy będą pracować nad zwiększaniem wartości sieci Optimism, dzięki czemu przestrzeń w blokach rozwiązania L2 będzie bardziej wartościowa dla zespołów co doprowadzi do wzrostu zysków i pozwoli na jeszcze większe zachęty.

Optimism wchodzi w nową erę swojego istnienia. Z ciekawością będziemy obserwować ich eksperymentalne podejście do zarządzania.

 

Popularne