. . .

Kolejny airdrop dla… wszystkich? Czym jest Evmos?

Rafał avatar
Rafał   2022-01-31 11:45

Airdropy w ekosystemie Cosmos są niemal na porządku dziennym. Wiele startujących aplikacji na łańcuchach Terra, czy Secret „zrzuca” tokeny do osób spełniających wymagania. Evmos jest kolejnym łańcuchem bloków L1, który dołączy do sieci Cosmos i rozdystrybuuje tokeny niemal wszystkim w jakiś sposób zaangażowanym w ekosystem Cosmos oraz Ethereum.

airdrop

Niektóre airdropy w świcie krypto potrafią zapewnić ogromne zyski, inne są nieznaczące, a część potrafi zakończyć się nawet kradzieżami po połączeniu portfela ze złośliwą aplikacją „rozdającą tokeny”. Wygląda na to, że w przypadku Evmos nie tylko nie ma się czego obawiać, ale i można będzie otrzymać sporo wartościowych tokenów w ramach “Rektdropu”.

Czym jest Evmos?

Evmos jest nowym, kompatybilnym z EVM łańcuchem bloków typu Layer 1, który już niedługo dołączy do ekosystemu Cosmos. 40% początkowej podaży zostanie przeznaczone na airdrop, który swoim zasięgiem obejmie nie tylko sieć Cosmos, ale i Ethereum. Trzeba się było bardzo postarać, aby choć trochę nie skorzystać na tym airdropie…

Projekt jest bardzo ciekawy w swoim działaniu i planuje wprowadzić sporo usprawnień w wielu dziedzinach, zanim jednak przejdziemy do zasad airdropu, znanego tutaj pod nazwą “Rektdrop”, przedstawimy kilka ciekawych nowości. Aby lepiej zrozumieć o co chodzi musimy najpierw przedstawić emisję nagród za blok Evmos.

Evmos blokigrafika: evmos.blog

Zgodnie z powyższą grafiką, inflacja będzie trafiać w cztery główne miejsca. 40% trafi do 150 walidatorów, którzy początkowo będą zabezpieczać łańcuch Evmos oraz oczywiście ich delegatorów.

25% z każdego bloku trafi do zespołu deweloperów pracujących nad rozwojem projektu. Posiadacze tokenów będą mogli jednak zdecydować, czy zespół, który aktualnie buduje Evmos (frima Tharsis), będzie miał pozostać przy projecie. Zarządzanie może zdecydować się na odzyskanie wszystkich niewydanych tokenów od zespołu programistów poprzez przekierowanie ich.

Bardzo ciekawą nowością, która wyróżnia Evmos od innych projektów EVM, są tzw. “Zachęty korzystania”. Oprócz zachęt w postaci nagród dla dostarczania płynności, które są naturalne dla każdej sieci, początkowo sieć ma zwracać użytkownikom koszty transakcji.

Społeczność, oczywiście poprzez zarządzanie, będzie mogła zgłosić dany smart kontrakt i przegłosować go, aby użytkownicy komunikujący się z nim otrzymali zwrot z poniesionych opłat. Dystrybucja nagród nie będzie natychmiastowa, a odbędzie się co epokę (1 tydzień).

Evmos jak działa

Pozostałe środki z nagród, czyli 10%, trafi do Community Pool zarządzanej przez DAO.

Opłaty w Evmos

Evmos posiada system opłat podobny do EIP-1559 zastosowany w Ethereum, tyle że w tym wypadku base fee, nie jest palona, a za pomocą wbudowanego modelu o nazwie “The dApp Store” redystrybuowana jako nagrody dla programistów i operatorów sieci.

Dystrybucja opłat zostanie podzielona 50/50 między programistów odpowiedzialnych za smart kontrakty i walidatorów oraz może być dostrojona przez zarządzanie, które też decyduje o tym, kto kwalifikuje się do odbioru nagród. Ma to na celu zapobieganie spamowi i finansowaniu nieużywanych aplikacji.

Airdrop Evmos, czyli Rektdrop

evmos kryptowaluta airdropgrafika: evmos.blog

Rektdrop ma nagradzać aktywnych użytkowników społeczności Cosmos i Ethereum oraz rozpocząć ekspansję ekosystemu projektu.

Zdecydowano się nagrodzić użytkowników z wielu kategorii, co ma na celu maksymalizację uczciwości dystrybucji, uniknie ataku typu sybil oraz wybierze początkowy zestaw posiadaczy tokenów, którzy są już aktywni w ekosystemach Cosmos oraz Ethereum co pomoże sieci prosperować.

Rektdrop będzie składał się z 80 milionów tokenów Evmos, co będzie stanowić 40% początkowej podaży. Snapshot rektdropu, czyli “zapis” stanu łańcucha i tego kto jest uprawniony do otrzymania Evmos miał miejsce 25 listopada 2021 o godzinie 19:00 UTC (20:00 czasu polskiego).

Ciekawy mechanizm “Rektdrop” został zaprojektowany tak, aby nagradzać aktywnych użytkowników ekosystemów Cosmos i Ethereum, ale także pomóc odzyskać, a dokładniej mówiąc zarobić na środkach straconych na opłatach, czyli gdy ktoś został nimi “zniszczony” - “rekt”.

Każde działanie ma różną wagę. Tokeny trafią do:

  • Stakujących ATOM i OSMO
  • Głosujących na Propozycję 44 w zarządzaniu ATOM
  • Dostawców płynności na Osmosis w parach OSMO/ATOM, OSMO/AKT, ATOM/AKT, OSMO/UST
  • Posiadaczy ION
  • Wykonujących transfery IBC z i do Osmosis
  • Używających aplikacji Ethereum, w zależności od poniesionych przez nich opłat w wielu aplikacjach takich jak AAVE, Uniswap, ENS, SushiSwap, OpenSea, Yearn, Curve i wiele więcej
  • Korzystających z mostów EVM, takich jak Warmhole, Polygon, Arbitrum, czy Anyswap
  • Dla “The Rugged”, czyli użytkowników, którzy ucierpieli w atakach, exploitach i rug pullach.


Szczegóły co do ilości tokenów, do jakiej będą uprawnieni użytkownicy konkretnych wydarzeń nie są znane, za to będą występować limity, które mogą zdyskwalifikować użytkownika, takie jak wykonie dowolnego działania, ale bez osiągnięcia minimum, na przykład staking co najmniej 5 ATOM, a także delegacja znacznej części tokenów do scentralizowanych giełd lub walidatorów z prowizją 0%.

Podsumowanie

Dokładna data startu sieci i airdropu nie jest znana, choć z nieoficjalnych informacji, jakie udało mi się znaleźć może to być 28 luty 2022 roku. Początkowo miał to być środek stycznia, co oznacza, że jest niewielkie opóźnienie, ale jesteśmy bardzo blisko startu kolejnego projektu w sieci Cosmos i otrzymania być może bardzo wartościowego airdropu, a raczej rektdropu…

Pozostaje nam czekać i pytać; Wen?

Update: Jest już strona pozwalająca sprawdzić ilość rektdropu dla adresów ETH:

Popularne