. . .

Nowy stablecoin sieci NEAR na rynku. Co wiemy o USN?

Rafał avatar
Rafał   2022-04-26 19:25

Nadeszła chwila, o której dyskutowało się już od pewnego czasu. USN pojawił się na NEAR i został “oficjalnie” przedstawiony szerszej publiczności. Dzisiaj sprawdzimy co już wiemy o nowym projekcie na rynku stablecoinów, a sprawa jest dość ciekawa i nie taka oczywista…

USN Near stablecoin

Świat stablecoinów przeżywa ostatnio niemałe zatrzęsienie. Poprzednie miesiące należały do UST, które wyprzedziło DAI w kapitalizacji, by następnie spróbować umniejszyć jego rolę w ekosystemie Ethereum poprzez zapowiedzianą 4pool. Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że na rynku pojawi się nowy projekt zdecentralizowanego algorytmicznego stablecoina o nazwie USN, który działa w sieci NEAR. Kolejną “bombę” zrzucił na nas TRON, który zapowiedział własny projekt stablecoina o nazwie USDD.

Czym jest i jak działa USN?

USN to nowy stablecoin powiązany z ceną 1 USD, którego podstawową siecią jest NEAR i który jest zarządzany przez Decentral Bank DAO. USN jest określany mianem półalgorytmicznego stablecoina, który ma być niejako połączeniem algorytmicznego UST z zabezpieczonymi innymi aktywami DAI. 

USN jest jednym ze sposobów na zwiększenie płynności w ekosystemie NEAR przy jednoczesnym dodaniu nowej warstwy wykorzystania dla natywnego tokenena tej sieci - NEAR. 

Powiązanie USN z dolarem amerykańskim jest zabezpieczone przez arbitraż sieciowy i samorównoważący się fundusz rezerwowy. USN utrzymuje swoje powiązanie z USD dzięki smart kontraktowi, który pozwala wymieniać USN na NEAR z zerowym poślizgiem i niewielkimi prowizjami. Gdy tylko USN oddala się od $1, użytkownicy, dzięki arbitrażowi, mogą zarabiać wykorzystując wahania kursów, dopóki “peg” nie wróci do normy. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku LUNA > UST.

Terra

USN będzie wybijany przy pomocy NEAR, podobnie jak ma to miejsce w przypadku LUNA>UST, tyle że w przypadku tego stablecoina NEAR nie będzie spalane, a zablokowane w specjalnej puli o nazwie Reserve Fund. $1 NEAR pozwala wybić 1 USN. 

Dodatkowo USN ma być początkowo podwójnie zabezpieczony, nie tylko w wartości NEAR, ale także USDT, czyli największym scentralizowanym stablecoinem na rynku. Podwójne zabezpieczenie oznacza, że tak naprawdę każdy 1 USN ma początkowo zabezpieczać $2.

Jednak, jako że stablecoin będzie wymagać wybicia w stosunku 1:1 oznacza to, że w długiej perspektywie zabezpieczenie będzie dążyć do zmniejszenia się pokrycia do stosunku 1:1.

Decentral Bank konstruuje zatem model, w którym emitent zawsze jest w stanie odkupić całą emisję USN, nawet w ekstremalnych scenariuszach takich jak “spirala śmierci”.

Troszkę więcej o USN, w związku z sytuacją UST pisałem na Twitterze, gdzie zapraszam:

Fundusz rezerwowy

O ile sam arbitraż, który pozwala na utrzymywanie powiązania z dolarem jest raczej dobrze znany dzięki Terra, tak fundusz rezerwowy jest czymś nowym (przynajmniej w porównaniu do UST). 

Fundusz rezerwowy jest zasilany tokenami NEAR za każdym razem, gdy zostanie wybity USN, a także innymi stablecoinami na etapie “rozruchowym i aktywności na StableSwap giełdy Ref Finance.

usn stablecoin

Kiedy USN jest wybijany lub spalany, NEAR i inne stablecoiny w Funduszu Rezerwowym odpowiednio rosną lub maleją.

Początkowy fundusz ma składać się z NEAR oraz USDT, którego część została/jeszcze zostanie zdeponowana do puli typu StableSwap na giełdzie Ref Finance, która zapewnia powiązanie USN z USDT w pierwszej fazie rozwoju.  Pula płynności StableSwap będzie zarządzana w pełni automatycznie w sposób zdecentralizowany za pomocą smart kontraktów, który jest w stanie automatycznie wybić więcej USN, gdy kwota w puli spada z powodu rosnącego popytu lub wycofać część z puli, gdy popyt spada.

usn stablecoin nearźródło: link zewnętrzny

Jak można wyczytać w whitepaper projektu dochodzą tutaj pewne koncepty płynności posiadanej przez protokół:

Część USN puli zostanie wypełniona USN wybitymi w ramach kontraktu. Dopóki ten USN nie zostanie faktycznie kupiony, znajduje się on pod kontrolą samego protokołu, co oznacza, że nie jest „w obiegu”, a zatem nie zwiększa kwoty zabezpieczenia wymaganego do jego utrzymania. Kiedy ten USN zostanie kupiony, równowartość USDT zostanie dodana do puli, zwiększając fundusz rezerwowy.

Fundusz ma jedną ciekawą (lub niebezpieczną, zależy kto patrzy) możliwość. DAO może przegłosować wykorzystanie NEAR z puli w stakingu co zapewnia stały dochód z nagród za staking i pewien minimalny zysk przeznaczony dla zachęt, który ma przyciągać do USN.

Co wiemy i czego nie wiemy o USN… Nie jest tak różowo?

Wiemy już sporo, jak widać powyżej, ale co ciekawe i nieco niepokojące nadal nie wiemy wszystkiego. 

Decentral Bank to nazwa DAO, które odpowiada za ten projekt. Nie ma żadnych informacji o tym kto stoi za projektem oraz kto i w jaki sposób będzie tym DAO zarządzał. Jednym słowem zespół jest anonimowy i nie jest oficjalnie wspierany przez NEAR. 

Co więcej, nie wiemy nic o samym DAO, a USN już działa… Jak można przeczytać w whitepaper: 

Specyfikę zarządzania DAO przedstawimy w osobnym opracowaniu.

To jedna z tych informacji, które ostudziły moje oczekiwania. Absolutnie nie uważam, że USN jest scamem, ale NIE JEST żadnym oficjalnym i otwarcie wspieranym przez NEAR projektem natywnego stablecoina sieci (według informacji jakie znalazłem), a po prostu kolejną cząstką ekosystemu NEAR, który proponuje nowe rozwiązanie.

Decentral Bank ma otrzymać granty na rozwój projektu od Proximity Labs, choć informacje o wysokości tych grantów nie są znane. Proximity Labs stoją za 350 mln funduszem zapowiedzianym w październiku 2021 roku co jest pocieszające, ale i oni, choć nie "tłitują" za często, nic o USN nie wspominali.

Jednak jednym z największych, "ALE" jest… brak profesjonalizmu. Niedziałające linki na stronie i Twitterze, brak dobrego FAQ i właściwie brak klarownych odpowiedzi na pytania na Discordzie. Whitepaper jako dokument Google nie jest dobry choć nie przesadzałbym też w drugą stronę, ale “Terms and conditions” jako pusta strona Google docs? Wygląda to na spory brak przygotowania.

Oprócz tego znalazłem także kilka innych dziwnych punktów, do których można się przyczepić, ale nie chcę o nich pisać, dopóki nie potwierdzę (blacklist?). 

Podsumowanie

Stablecoin od NEAR… nie jest stablecoinem “od” NEAR, a nowym projektem w sieci, który celuje w zostanie natywnym i największym powiązanym z dolarem tokenem w tym szybko rozwijającym się ekosystemie. 

Wielokrotnie pisałem o NEAR i osobiście uważam ten projekt za świetny, jednak USN, którego nie mam zamiaru skreślać po jednym dniu nie jest stablecoinem, jakim myślałem, że będzie.

Po tych informacjach, które udało mi się znaleźć wstrzymałbym się zakupem USN kilka dni, albo i tygodni dopóki nie dowiemy się więcej.

 

Popularne