. . .

NFT jednak nie upadły?

Rafał avatar
Rafał   2022-07-13 14:42

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez BestBrokres.com w drugim kwartale 2022 roku ilość transakcji na najpopularniejszych rynkach NFT osiągnęła nowy rekord. A jak z cenami?

NFT

Według raportu BestBrokers, który bierze pod uwagę rynki OpenSea, LooksRare, Rarible, SuperRare, LarvaLabs oraz Foundation, ilość transakcji osiągnęła rekordową liczbę w drugim kwartale 2022 roku, osiągając 12 mln, co stanowi 9% wzrost w porównaniu do Q1.

Pomimo niższych cen kryptowalut, transakcje NFT nadal oferują wspaniałe możliwości zarówno dla handlu długo-, jak i krótkoterminowego. Wraz ze spadkami całej światowej gospodarki w 2022 r. widzimy ogromny wzrost liczby transakcji NFT, co oznacza, że inwestorzy uważają ją za bardziej atrakcyjną niż tradycyjne aktywa na obecnym rynku bessy. Powinniśmy również pamiętać, że większość cen NFT jest w Ether lub innej kryptowalucie ERC-20, a spadek jest świetną opcją dla niektórych inwestorów, aby nabyć tokeny po bardzo korzystnej cenie w USD.

liczba transakcji NFT

Wbrew pozorom, oskarżany o "wash trading" LooksRare od początku istnienia przetworzył zaledwie 266 tys. transakcji, czyli niemal tyle co OpeanSea w ciągu... jednego dnia (29 maja, ilość transakcji na OpenSea wyniosła 218 tys.). 

Ceny tokenów niezamiennych na rynkach są podawane w ETH, jednak związku ze spadkiem cen wszystkich kryptowalut obrót w dolarach spadł znacznie w ostatnim czasie osiągając w drugim kwartale nieco ponad 8 mld USD według danych CryptoSlam. I tak jest to wynik imponujący, choć już w lipcu widać ogromny spadek. Po 13 dniach lipca odnotowano zaledwie 234 mln USD obrotu.

Mimo ogromnego spadku, ceny w ETH najważniejszych kolekcji na rynku wcale nie spadają, a utrzymują długoterminowy trend wzrostowy lub trzymają się swojej ceny (w ETH). Kolekcje takie jak BAYC i MAYC cały czas pną się w górę.

cena NFT BAYCInne popularne kolekcje takie jak Azuki, CloneX, Doodles i Meebits trzymają swoją "podłogę" (floor - najniższa cena po jakiej sprzedawane jest dane NFT w danym czasie) lub minimalnie ją podnoszą. CryptoPunks z kolei, po spadku w maju utrzymują "floor" na poziomie 70 ETH, a ostatnio znów do życia powróciły powiadomienia o ogromnych kwotach ETH wydawanych na tę kolekcję.

Oczywiście wiele mniej znanych kolekcji utraciło zainteresowanie, ale te najbardziej znaczące radzą sobie nie tak źle jak wszyscy by tego oczekiwali. 

Rozwój trwa

Choć wiele osób nadal nie dostrzega potencjału tokenów niezamiennych ich rozwój nawet podczas bessy jest widoczny. Nie tylko powstają kolejne projekty skupiające się na tokenach niezamiennych, czy gry, ale także prezentowane są nowe możliwości, chociażby przez Secret Network, które przeprowadziło pierwszą w historii premierę pełnometrażowego filmu w postaci tokenów niezamiennych i przy wykorzystaniu prywatnych możliwości tej sieci.

Kolejne dobre informacje przyniósł ze sobą dzień 12 lipca, gdy fani przyszłości NFT otrzymali informację o tym, że nawet pomimo złych warunków rynkowych, jeden z głównych graczy na rynku gier i NFT,  Animoca Brands, zebrała 75 mln USD na rozwój i inwestycję i co istotne zrobiła to przy jeszcze wyższej wycenie niż w 2021 roku! 

Oczywiście start nowego rynku NFT GameStop, zakup rynku tokenów niezamiennych przez eBay i wiele innych pokazuje, że nawet mimo zdecydowano spadku zainteresowania w ciągu ostatnich 2 miesięcy, długoterminowo niewiele się zmienia.

Wygląda na to, że przeciwnicy NFT i kryptowalut jako całości muszą się nieźle natrudzić, aby znaleźć nowe argumenty "przeciw", ponieważ wydaje się, że rynek i inwestorzy już zdecydowali, że z tej mąki będzie chleb.

Popularne