. . .

Kolejny przestój Solana. Zespół obwinia boty

Rafał avatar
Rafał   2022-05-01 17:18

Solana znów zanotowała przestój w działaniu sieci, który tym razem trwał "tylko" 7-godzin. Co tym razem było przyczyną?

solana

Solana to jedna z najszybszych  kryptowalut na rynku, przynajmniej wtedy gdy działa... Wczorajszego wieczora (30 kwietnia) doszło do zatrzymania produkcji nowych bloków w sieci SOL ze względu na brak możliwości osiągnięcia konsensusu.

Jak napisał Kierownik Działu Komunikacji w Solana Labs Austin Federa:

Nie był „wstrzymany” ani „zatrzymany” – lepiej powiedzieć, że nastąpił „krach”

Problemy miały być częściowo spowodowane botami w programie Metaplex Candy Machine.

Jak napisano na Solana Status, "Solana Mainnet Beta straciła konsensus po tym, jak ogromna liczba transakcji przychodzących (4 mln na sekundę) zalała sieć, przekraczając 100 Gb/s. Inżynierowie wciąż badają, dlaczego sieć nie mogła się przywrócić, a walidatorzy przygotowują się do ponownego uruchomienia".

4 mln transakcji na sekundę to dość sporo, a aktualny design sieci sprawia, że Solana jest narażona na ataki typu DDOS, ale także na zwykłą rywalizację botów, która ma miejsce gdy startuje nowy projekt.

Przygotowując się do restartu, walidatorzy zastanawiali się, czy wprowadzić kod, który tymczasowo blokowałby transakcje Candy Machine. Niektórzy dyskutowali na Discordzie, czy taki ruch stanowi cenzurę.

To kolejne identyczne problemy Solana, która nie potrafi sobie poradzić nie tyle z popularnością a z programistami, którzy są w stanie zakodować program tak, aby wysyłał on ogromne ilości transakcji na sekundę. Inne łańcuchy bloków radzą sobie z przestrzenią blokową opłatami, które zniechęcają napastników do tego typu akcji poprzez sprawienie, że albo nie opłaca się wysyłać transakcji, albo wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Kiedy w końcu Solana naprawi swoje błędy? Nie można wiecznie bronić się opisem "beta", zwłaszcza gdy jest się wycenianym na 30 mld USD. Wydaje się, że winne nie są boty, a brak usprawnienia tego jak działa sieć nawet mimo kolejnych, identycznych w swojej naturze problemów.

Popularne