. . .

Kolejni zwycięzcy aukcji Kusama i jeszcze większy sukces?

Rafał   2021-10-01 06:04

Poznaliśmy już wszystkich 5 pięciu zwycięzców drugiej serii aukcji Kusama, a także prawdziwą moc systemu aukcji (jak pokazał Altair). Ogłoszona zostanie również dodatkowa aukcja nr. 11, której zwycięzcę również już znamy. Jedna dodatkowa aukcja nie będzie miała wpływu na testowanie stabilności sieci, pomoże w bezpieczeństwie, oraz najważniejsze - „Expect Chaos”!

expect chaos

Druga seria aukcji pokazała nie tylko ogromny potencjał i możliwości zarówno sieci jak i społeczności Kusama, ale także genialnie zademonstrowała mechanizm aukcji świec stosowanych przez „kanarka” oraz w przyszłości przez Polkadot. 

Nie wiesz czym są aukcje świec?! Zapraszamy tutaj:

Polkadot zajawka

Pierwsze aukcje podsumowałem w tym artykule, a kilka matematycznych wyliczeń opłacalności udziału w aukcjach możesz znaleźć w fundamentalnej analizie Kusama

Druga seria

Druga seria aukcji rozpoczęła się równo miesiąc temu 1 września i potrwa do 6 października, a jeśli zostanie zaakceptowana propozycja 11 aukcji (a zostanie), przedłuży się to o kolejny tydzień (Aukcja została zatwierdzona).

W pierwszej serii średnio zostało zablokowane 222,925 KSM na aukcję, jednak trzeba pamiętać jak mocno ten wynik podniosła Karura, która zebrała ponad 500,000. Bez niej średnia wyniosła 153,372, a mediana z nią (jeśli ktoś woli) 138,457.

Mimo że średnia z uwzględnieniem Karura jest niższa w drugiej serii tak mediana jest znacznie wyższa. Nie znamy jeszcze dokładnych liczb jednak dwa projekty rywalizujące ze sobą o ostatnie miejsce (oraz to dodatkowe) zebrały już 200,000 KSM. Prallel Heiko wydaje się pewnym zwycięzcą, ponieważ zebrał ponad 201 tysięcy, a ich rywal Kintsugi osiągnął ustalony limit 200,000, reszta jest daleko w tyle i nie ma już większych szans na dogonienie tych dwóch. Najbliżej jest PolkaSmith, która zebrała 26.5 tys. KSM. 

W tej serii 2/5 projektów, które wygrało osiągnęło swój ustalony limit, a średnia zebranych KSM (w 5 aukcjach - nie uwzględniamy dodatkowej) wyniesie ponad 209 tys. KSM. Przy dzisiejszej cenie ($336) to ponad 70 milionów USD! Zwiększyła się także średnia uczestniczących adresów w każdej zbiórce.

Ponad 2.4 mln KSM będzie zablokowane po zakończeniu 11 aukcji co przekłada się na niemal 21% podaży.

Przejdźmy do krótkiego przedstawienia zwycięzców.

Pierwsza aukcja - KILT

Pierwsza z tej serii i szósta ogólnie. KILT zwyciężył, zbierając maksymalnie ustalone przez siebie 220,000 KSM i został pierwszym projektem, który osiągnął limit. W zbiórce wzięło udział 7997 unikalnych adresów. Co warto zaznaczyć na wstępie, KILT nie ma siostrzanej sieci, jest protokołem, który będzie działał na Kusama, a jeśli tak zdecyduje społeczność przeniesie się na Polkadot.

KILT jest protokołem, który służy do wydawania w pełni weryfikowalnych i anonimowych danych uwierzytelniających, które mogą służyć np. do logowania w różnych serwisach. Użytkownik może ukryć wrażliwe dane, a serwis i tak będzie w stanie zweryfikować ich poprawność.

KILT działa podobnie do organów wydających dokumenty w "realu" np. dowody osobiste. Wyróżnia się 3 główne podmioty w KILT:

  • Powód/Wnoszący roszczenie - użytkownik, który chce uzyskać poświadczenie
  • Atester - zaufany podmiot zajmujący się weryfikacją użytkowników i wydawaniem certyfikatów
  • Weryfikator - weryfikuje dane użytkownika wydane przez Atesterów
jak działa KILTgrafika

Atester wydaje poświadczenia na żądanie użytkownika. Następnie wysyła dany certyfikat do użytkownika, który to przechowuje swoje dane lokalnie oraz (atester) wysyła hash danych do łańcucha bloków. 

Blockchain KILT przechowuje tylko hash danych, nie same dane, które w pełni kontroluje użytkownik. Weryfikator, czyli serwis, do którego chcemy się zarejestrować może zweryfikować przy pomocy tego hasha prawdziwość naszych danych (o ile ufa wydającemu dane, czyli Atesterowi).

Token KILT

Token KILT będzie używany do zabezpieczania sieci poprzez staking i nominację (do Kolatorów). Dodatkowo co oczywiste każda transakcja, zarówno zwykłe przesyłanie wartości jak i dodanie danych do łańcucha. Atesterzy mogą też pobierać opłaty za swoje usługi od użytkowników. KILT będzie wykorzystywany we wszystkich operacjach tej sieci.

kryptowaluta kiltźródło

Maksymalna podaż ma wynieść 290,560,000 KILT. Na starcie sieci zostało wybite 150 mln. ⅓ trafi do BOTLabs, niemieckiej firmy odpowiedzialnej za projekt. 4.5 mln trafiło do wspierających Crowdloan. Reszta trafi do społeczności.

Na starcie odblokowane będzie jednak tylko 34 mln KILT. Połowa za udział w crowdloan trafi od razu do wspierających a reszta w czasie 6 miesięcy. Tokeny BOTLabs będą wypuszczane w czasie 60 miesięcy. 

token kilt inflacja

Pozostałe 140 milionów będzie emitowane w ramach nagród dla kolatorów, delegatorów i do skarbca.

Druga aukcja - Calamari

Drugą aukcję dość pewnie wygrało Calamari blokując 218,246 KSM od 16005 unikalnych adresów.

Calamari Network jest dość skomplikowanym technicznie projektem, dlatego nie będziemy się zagłębiać w jego działanie. Jest to siostrzana sieć Manta Network, działająca na Kusama. Jest protokołem, który pomaga chronić prywatność w DeFi dzięki zachowaniu anonimowości transakcji i wymian. Wyróżnia się dwie główne usługi MariPay i MariSwap. 

MariPay to usługa transakcyjna od Calamari Network, która pozwoli użytkownikom Kusama na wykonywanie prywatnych transakcji dowolnych tokenów, w tym KSM.

MariSwap to giełda AMM DEX, która pozwoli użytkownikom wykonywać anonimowe wymiany dowolnych tokenów sieci Kusama. 

Do działania w sposób prywatny wykorzystuje zkSNARK (zero-knowledge succinct non-interactive argument for knowledge), o którym trochę więcej dowiesz się z naszego artykułu o L2. W skrócie pozwala udowodnić, że coś wiesz bez przekazywania informacji o tym.

Token KMA

Maksymalna podaż została ograniczona do 10 mld KMA. W przypadku KMA nie ma alokacji zespołu ani prywatnych inwestorów. Dystrybucja tokena będzie uczciwa i korzystna dla wczesnych inwestorów.

KMA to deflacyjny token użytkowy z funkcją spalania, który nagradza posiadaczy tokenów mechanizmem rabatów za użytkowanie MariPay i MariSwap. Jest także tokenem używanym w zarządzaniu.

KMA token

30% podaży, czyli 3 mld KMA zostało przeznaczonych na pierwszą aukcję z kilkoma bonusami po drodze. Na użytkownika przeznaczono 10000 KMA za każdy KSM, jaki przeznaczy. Reszta KMA będzie przeznaczona zgodnie z powyższym diagramem.

34% KMA zostanie przekazane wspierającym od razu.  66% będzie wypuszczane stopniowo przez 8 tygodni.

Aukcja trzecia - Basilisk

Trzecią aukcję wygrał wąż. Basilisk zebrał tyle, ile ustalił - 222,222 KSM od 11891 unikalnych adresów.

Basilisk to protokół płynności stworzony dla Kusama. Posiada modułową konstrukcję, która pozwala nowym aktywom na dostęp do płynności poprzez wybór najwygodniejszego modelu Automated Market Maker (AMM). Pierwsza wersja zawiera implementacje Liquidity Bootstrapping Pool (LBP) oraz pule XYK, znane z takich protokołów jak Balancer lub Uniswap. Basilisk pozostaje w ścisłej współpracy z HydraDX, dla której jest po prostu siecią siostrzaną.

Token BSX

Maksymalna podaż BSX to 100 mld. Tokeny zostaną przydzielone w następujący sposób:

  • 15% - Crowdloan
  • 5,63% - Uczestnicy BSX LBP
  • 4,37% - Uczestnicy HDX LBP
  • 15% - Intergalactic (zespół)
  • 9% - Skarbiec
  • 38% - Liquidity Minig
  • 12% - Kolatorzy
  • 1% - Airdrop do aktywnych portfeli KSM

Alokacje BSX podlegają vestingowi, czyli odblokowywaniu tokenów w czasie:

Balilisk kryptowaluta bsxźródło

Czwarta aukcja - Altair

Aukcje numer cztery wygrał Altair. Zablokował najmniej ze wszystkich projektów z tej serii 187,835 KSM od 11201 adresów.

Aukcja numer 4 dostarczyła największych emocji. Altair prowadził zaledwie przez 35% czasu fazy końcowej, a mimo to wygrał.

Altair jest bardziej ryzykowną i eksperymentalną wersją Centrifuge, która będzie działać na Polkadot i o której pisaliśmy więcej tutaj. Altair jest mostem łączącym Centrifuge z Kusama i pozwoli na tonizowanie aktywów ze świata. Więcej o tym, czym są oba projekty w artykule o Centrifuge.

AIR token źródło

400 AIR za każdy zablokowany KSM zostało przeznaczone dla wspierających Altair. Na ten cel zostało przeznaczone 15.8% podaży. Prawie połowa AIR zostanie rozesłana w ramach airdropu do posiadaczy tokenów CFG, czyli Cetrifuge, jednak snapshot miał już miejsce.

25% nagród będzie dostępna od razu, reszta w odblokowywana w czasie 48 tygodni trwania najmu parachain.

Token ma to samo zastosowanie co Centrifuge - znów zapraszamy do poprzednio wspomnianego artykułu.

Aukcja piąta - Heiko

Aukcję numer pięć wygrał Heiko, czyli siostrzana sieć Parallel. Zablokowano ponad 202,793 KSM od 10472 adresów. 

Heiko jest kopią Parallel działającą na Kusama. Heiko jest protokołem DeFi, który oferuje pożyczki, giełdę z dynamicznym AMM, a także Margin Staking.

Pożyczki będą działać podobnie jak w wielu innych protokołach i opierać się o pule finansowane przez użytkowników. 

Parallel zauważył, że między stakingiem, dostarczaniem płynności do pul pożyczkowych występuje nieustanna walka. Jeśli staking oferuje mniejsze zwroty użytkownik wycofa swoje tokeny i wykorzysta je do bardziej opłacalnych pożyczek i odwrotnie. Margin Staking łączy te dwa rodzaje zysków. Margin Staking umożliwia pożyczanie w ramach stakowania i pozwala użytkownikom zachować płynność dzięki pożyczaniu na poczet wartości ich przyszłych aktywów.

Jedną z najważniejszych innowacji projetu jest bardziej wydajna krzywa AMM dla oprocentowanych tokenów, takich jak xKSM, cTokens itp. Ta krzywa wykorzystuje przyszłą wartość oprocentowanych tokenów, co obniża poślizg nawet do 0.

Token HKO

Token będzie wykorzystywany w znany dla wszystkich innych protokół DeFi celach, a także w ramach opłat i stakingu. Dodatkowo HKO użyte do opłacania transakcji będzie spalane.

HKO kryptowalutaźródło

Całkowita podaż wyniesie 1 mld HKO i zostanie rozdystrybuowana według powyższego diagramu. 20% trafi do zespołu, a 20% do inwestorów. 5% zostało przeznaczone na zbiórkę.

W każdym wypadku występuje jednak vesting i na początku w obiegu ma znaleźć się tylko 5% podaży według poniższego schematu uwalniania tokenów:

HKO token

W ciągu roku w obiegu ma znaleźć się około 25% podaży, po tym czasie inflacja zacznie jeszcze bardziej przyspieszać (zależy od spalania opłat i użytkowania funduszy). Zespół i inwestorzy mają zablokowane środki na odpowiednio 15 i 12 miesięcy. Po tym czasie będą wypuszczane stopniowo.

Aukcja 6 - Kintsugi

Dodatkową auckję wygrał Kintsugi. Projekt osiagnął maksymalny założony przez siebie limit 200 000 KSM i taką kwotę zablokowano od 11 823 unikalnych adresów.

Kintsugi wnosi Bitcoina do Kusama, dzięki kBTC, aby pobudzić płynność dla parachainów, takich jak Karura, Shiden i Moonriver. Kintsugi to sieć "kanarek" interBTC i eksperyment o rzeczywistej wartości ekonomicznej wdrożony na Kusamie. Kintsugi i interBTC mają tę samą bazę kodu - z tą różnicą, że Kintsugi koncentruje się na innowacjach i zawsze będzie wyprzedzać swój macierzysty projket pod względem funkcji.

Dzięki Kintsugi użytkownicy mogą przenieść swoje BTC do sieci Kusama w stosunku 1:1

Token KINT

Natywnym tokenem zarządzającym sieci będzie KINT. KINT nie posiada żadnego ograniczenia podaży. 10 mln KINT zostanie wyemitowane w ciągu pierwszych 4 lat zgodnie ze schematem 4-3-2-1 (mln rocznie). Od początku 5 roku działania Kintsugi użytkownicy będą już otrzymywać nagrody zgodnie z roczną inflacją wynoszącą 2%.

10% 4-letniej podaży zostało przeznaczone dla wspierających crowdloan. 30% będzie dostępne od razu, a reszta wypuszczana przez cały okres wynajmu.

token kintsugi 

35% podaży zostało przeznaczone dla skarbca zarządzanego przez posiadaczy KINT, w którym również znajduje się wyżej wspomniane 10% przeznaczone dla uczestników crowdloan.

30% trafi do Vault, który otrzymuje KINT jako opłaty za blokowanie BTC i zapewnienie wymaganego zabezpieczenia ubezpieczeniowego w KSM i innych aktywach. 

5% w ramach programu Stake-to-Vote dla zarządzania, w którym im dłuższy okres zablokowania KINT, tym większa siła głosu. W zamian za głosowanie i blokowanie KINT użytkownicy otrzymają nagrody.

Aż 30% trafi do zespołu i inwestorów jednak środki będą zablokowane przez cały pierwszy okres trwania wynajmu parachain (48 tygodni), a następnie przez taki sam czas stopniowo uwalniane.

Podsumowanie

Znacznie większa mediana zebranych KSM, więcej unikalnych adresów i wreszcie niespodziewane rozstrzygnięcia. Kusama pokazała, na co ją stać, a projekty, które wygrały wcześniejsze aukcje, pokazują na co JE stać. Moonriver odnosi ogromne sukcesy, Karura dodaje cały czas kolejne możliwości, Bifrost jest używany do udziału w crowdloans. 

Po zakończeniu tej fazy przyjdzie nam zapewne znów czekać na testy i sprawdzenie jak sieć radzi sobie z obsługą 12 parachianów (11 aukcyjnych + Statemine). Po fazie testów i badania stabilności Kusama możliwe, że otrzymamy (aukcje Polkadot?) kolejnych pięć aukcji, które da nam już jasną odpowiedź na pytanie, jakie będzie zainteresowanie udziałem w aukcjach i ile KSM będzie blokowane. Jeśli znów będą to okolice 200 tys. KSM, to może być ciekawie...

 

Popularne