. . .

Już dzisiaj Cardano wprowadzi smart kontrakty

Rafał   2021-09-12 17:14

Bardzo długo wyczekiwana przez społeczność Cardano aktualizacja o nazwie Alonzo wreszcie wejdzie w życie. Już dzisiaj o 21:45 UTC, czyli tuż przed północą czasu polskiego Cardano otrzyma coś, czego nie miało od początku swojego istnienia - smart kontrakty.

Celebracja smart kontraktów Cardano - koloryzowane

Cardano jest platformą smart kontraktów, która jak sama nazwa wskazuje powinna pozwalić na obsługę smart kontraktów, jednak aż do dzisiaj podstawowa funkcjonalność projektu nie była dostępna. Smart kontrakty to samowykonywalne programy działające na blockchainie. Są podstawą dla wszystkich zdecentralizowanych aplikacji takich jak giełdy DEX, platformy DeFi itd. 

Pierwsze prace nad Cardano ruszyły w 2015 roku, a już od 2017 r. sieć funkcjonuje. Mimo że jakby nie patrzeć od 4 lat platforma nie posiadała swojej głównej funkcjonalności, to radziła sobie świetnie. Cardano zebrało ogromną i aktywną społeczność, a rosnąca cena ADA pozwoliła zdobyć jej w tym roku 3 pozycję na rynku pod względem kapitalizacji.

Założyciel Cardano Charles Hoskinson krótko skomentował nadchodzące zmiany, choć oczywiście nie była to jego jedyna wypowiedź na ten temat:

Jutro wielki dzień! Wchodzimy w nową erę Cardano.

Hard fork Alonzo działał już od jakiegoś czasu w środowisku testowym, lecz wreszcie po 6 latach od rozpoczęcia prac i 4 latach od startu sieci przyszedł czas na mainnet. Na oficjalnym kanale Youtube IOHK, firmy stojącej za rozwojem projektu, nastąpi transmisja na żywo z całego wydarzenia.

Nie jest tak różowo?

Implementacja funkcjonalności smart kontraktów to zaledwie początek. O ile Caradno chwaliło się wieloma partnerstwami z projektami, uniwersytetami a nawet całymi krajami, tak budowa ekosystemu on-chain, wykorzystującego łańcuch Cardano, nie będzie tak prosta i szybka. 

Jeden z problemów został poruszony przez społeczność Cardano i opublikowany przez jednego z bardziej znanych użytkowników Twittera Anthony Sassano. O ile jako maksymalista Ethereum jest on "niezbyt przychylny Cardano",  nie można zlekceważyć tego, że Cardano posiada "problemy", a raczej jak to nazywa wiele osób związanych z projektem "wyzwania", które zmusiły jedną z giełd testujących swoje oprogramowanie na testnecie do zaprzestania owych testów. Problemem są eUTXO, czyli system transakcyjny, na którym bazuje Cardano.

Naświetlony przez Antoniego problem, mimo że znany nie od dziś dopiero teraz zyskał prawdziwy rozgłos. Tak zwana "konkurencja" odnosi się do braku możliwości jednoczesnej interakcji wielu różnych użytkowników z jednym smart kontraktem. 

Sprawiła, że giełda Miniswap musiała zaprzestać testów ze względu na brak możliwości przetwarzania wielu transakcji jednocześnie. Tak na prawdę jest to nie tyle problem, co fundamentalna właściwość Cardano. 

Kilka projektów już ogłosiło, że przezwyciężyło wyzwania powodowane przez UTXO jednak do tego muszą opracować różne koncepcje, między innymi korzystać z rozwiązań warstwy drugiej i sidechainów.

Oczywiście wszystko zostało natychmiast zdementowane przez Hoskinsona i krótko nazwane "FUD-em". Maladex w obszernym temacie na Twitterze również zaprzeczyła jakoby konkurencja była jakimkolwiek problemem.

Pojawił się także cały artykuł na blogu IOHK, który odniósł się do sprawy. Jak możemy przeczytać:

Maksymalizacja konkurencji to umiejętność, której należy się nauczyć: programiści muszą pisać kod w sposób, który poważnie ogranicza możliwości rywalizacji

Jak wynika z artykułu coś jest na rzeczy, lecz nie jest to problem, a po prostu inne podejście do projektowania łańcucha bloków. Pytanie właściwe brzmi jak to wpłynie na rozwój ekosystemu Cardano? Skoro projekty mające tam wystartować i pracujące już jakiś czas nad swoimi aplikacjami nie będą gotowe do startu, ponieważ nadal pracują nad rozwiązaniami dotyczącymi konkurencji, to co zrobią kolejne, mając do wyboru, jak widać łatwiejsze rozwiązania? Oczywiście wraz z rozwojem ekosystemu Cardano powstanie mnóstwo rozwiązań "problemu" konkurencji co nie zmienia faktu, ze pierwsze miesiące, a nawet lata mogą być ciężkie, ale nikt nie obiecywał, że będzie lekko.

Fani Cardano nie wydają się jednak mieć z tym większych problemów. Cieszą się ze startu głównej funkcjonalności projektu, który wreszcie będzie mógł rozwijać swój ekosystem DeFi, a moc, jaką ADA pokazała bez smart kontraktów daje im nadzieję, że z nimi będzie jeszcze lepiej.


Popularne