. . .

Jak The Merge wpłynął na rynek kryptowalut

Rafał avatar
Rafał   2022-09-16 12:11

The Merge za nami. Jedno z największych wydarzeń w historii kryptowalut miało miejsce zaledwie wczoraj, 15 września, ale już możemy wyciągnąć pierwsze wnioski i ciekawostki, a także pospekulować co to wydarzenie może oznaczać dla przyszłości całego rynku.

Ethereum

Ethereum przeszło na Proof of Stake i zrobiło to bez żadnych problemów. Właściwie jeśli ktoś nie wiedział, że odbywał się The Merge, mógł w ogóle nie zauważyć, że cokolwiek się stało... Całemu zespołowi i wszystkim programistom należą się brawa. Nie ważne czy podoba nam się ETH, czy nie. Osiągnięcie czegoś takiego bez problemów, to niesamowity krok. Zupełnie jakby tysiące godzin setek pracujących nad tym osób i wiele miesięcy testów przyniosło efekt w postaci bezproblemowego “dokowania”. WOW! 

Zmiana mechanizmu konsensusu oraz całego konsensusu (jak wiemy mechanizm i konsensus to nie to samo) sprawia, że ETH jest teraz przyjazny dla środowiska. Zmniejszenie emisji o 99.98% jest jedną z najważniejszych zalet, jaką można przekazać osobom, które nie bardzo interesują się technikaliami. Gdy powiecie, że Ethereum zmieniło konsensus z Nakamoto na Gasper, który jest połączeniem Casper FFG oraz LMD-Ghost, nikt nie będzie podekscytowany, a gdy zaczniecie mówić o przyszłości i Dankshardingu... no właśnie.

Środowisko lubi to

Porzucenie POW na rzecz POS i wiążące się z tym zmniejszenie zużycia energii jest łatwe do zrozumienia, przedstawienia i wpisuje się w trend “eko”.

Co to oznacza? Kilka spraw. Po pierwsze nastała bardzo ciekawa sytuacja, w której mamy BTC POW vs ETH POS. Dziwna “rywalizacja” pomiędzy dwoma obozami może przejść w kolejny etap, który ma potencjał jasno stwierdzić, co ma lepszą przyszłość i jeszcze mocniej rozdziela te dwa projekty od siebie.

Drugim ważnym aspektem jest to, że przeciwnicy NFT stracili najsilniejszy (według nich) argument, którego używali przez ostatnie dwa lata, a mianowicie “NFT szkodzą środowisku”. Cóż można powiedzieć? Upsi… Czas wymyślać nowe “argumenty”. Polecam pranie pieniędzy i wspieranie terroryzmu. To zawsze działa. Oczywiście nie patrzcie na dane i statystyki oraz upewnijcie się, że wasza grupa docelowa również ich nie zobaczy!

NFT

Wróćmy jednak do rywalizacji POW vs POS. Niestety może włączyć się do niej polityka, a raczej rządy największych państw. Chodzi o aktualną i przyszłą sytuację energetyczną na świecie, narracje, że wszystko musi zostać “przyjazne środowisku” i wiele innych. Ethereum swoim krokiem pokazało, że da się przejść na wymagające znacznie niższego poboru energii rozwiązanie i to bez problemów. 

To może znacznie zwiększyć presję na Bitcoinie. Banów nie przewiduję, ale kto wie co się wydarzy lub do czego państwa mogą zostać zmuszone… Liczę, że rządy dadzą rynkowi rozstrzygnąć co jest lepsze, a nie zaangażują się w całą sprawę absurdalnymi regulacjami.

SEC także lubi to

Kolejną konsekwencją dotyczącą The Merge są regulacje. Co się stało po przejściu na POS? Pojawiła się informacja, że SEC może to teraz wykorzystać.

Na łamach WSJ ukazał się artykuł mówiący o tym, że zmiana na POS może znów przyciągnąć wzrok regulatorów do Ethereum. W związku z niesamowitym zbiegiem okoliczności, w dniu The Merge, Gary Gensler powiedział, że kryptowaluty, które pozwalają posiadaczom „stakować” tokeny, mogą przejść kluczowy test stosowany przez sądy w celu ustalenia, czy dane aktywa są papierem wartościowym.

Jest to ciekawy komentarz, ponieważ sugeruje, że to mechanizm konsensusu, a nie cokolwiek innego decyduje o tym czy coś jest papierkiem, czy też nie.

Poprzednicy Garego uznali, że Ethereum papierem wartościowym nie jest, jednak aktualny przewodniczący raczej dość jasno stoi po stronie Bitcoina, choć jednoznacznie nigdy tego nie przyznał. 

Przejście Ethereum na POS, może więc być idealny pretekstem do ponownego rozpatrzenia ETH i dobrania się do niego. 

De…centralizacja?

Oczywiście różnica pomiędzy POW, a POS jest znacząca i wdawanie się teraz przeze mnie w szczegóły tego co jest lepsze, zajęłoby ze dwa kolejne artykuły, a i tak nie uzyskalibyśmy jednoznacznej odpowiedzi.

Przeciwnicy POS już teraz wykorzystują sytuację, aby atakować poziom decentralizacji “zmerdżowanego” Ethereum. Jak na swoim Twitterze podał Martin Koppelmann zaledwie 7 podmiotów kontroluje ⅔ sieci POS Ethereum, a wielu miłośników POW już wykorzystało tę informację wedle własnych interesów.

Co więcej, ponad połowa walidatorów znajduje się w rękach Lido, Coinbase i Kraken, z równie dużym udziałem Binance.

ethereum pos walidatorzyDystrybucja walidatorów Ethereum, dane: beaconcha.in/pools#distribution

Zanim jednak zaczniemy słuchać maksymalistów Bitcoina i wyciągać wnioski o centralizacji ETH (w porównaniu do Bitcoina) przypomnijmy, że największy udziałowiec Lido, składa się z wielu różnych operatorów, których na grafice świetnie przedstawił popularny na Twitterze Banteg:

Oczywiście Lido nadal ma sporą kontrolę nad tym co się dzieje, a brak możliwości wypłat stakowanego ETH sprawia, że rzeczywiście kontrola jest tutaj dość spora. Oczywiście wszyscy wydają się zapominać, że nie oznacza to automatycznie jakiekolwiek zagrożenia. No i jest slashing, więc powodzenia dla odważnych.

Dyskusja o tym jak działa konsensu Ethereum, jak ma działać w przyszłości (scentralizowana produkcja bloków, zdecentralizowana walidacja) to jednak nie tutaj. Poziom decentralizacji ETH w tym momencie nie jest zbyt wysoki, ale pamiętajmy, że suche dane i to takie, dotyczące tylko jednej kwestii nie zawsze oddają całą prawdę. 

Ciekawie będzie obserwować jak będzie prezentować się dystrybucja walidatorów w przyszłości i czy będzie dążyć do centralizacji np. wokół giełd oraz jak wykorzystają to regulatorzy, którzy mogą wpływać na firmy posiadające już dziś sporą stawkę.

Ethereum Classic tu de mun

Inne projekty POW świętują teraz napływ mocy. Dużo na The Merge zyskał Ethereum Classic, którego hashrate dzięki temu wydarzeniu pofrunął do 233 TH/s. Wcześniej ta wartość wynosiła około 50 TH/s. 

ethereum classic hashrate2miners.com/etc-network-hashrate

Bardzo mocno zyskał także projekt Ergo, wolniej, ale bardziej stabilnie wzrasta również moc Ravencoin.

Jest to bardzo ciekawe gdzie podzieją się górnicy ETH. Pamiętajmy, że opłacalność kopania spada wraz ze wzrostem mocy w sieci, więc gdzieś te sufity mocy będą, a wielu górników będzie zmuszona po prostu zrezygnować.

Wędrówka mocy z Ethereum po innych sieciach POW jest ciekawa i poruszana również z innego względu, oczywiście głównie przez krytyków Ethereum. Wiele osób twierdzi, że przesiadka na POS nie zredukowała zużycia energii, ponieważ wszystkie koparki po prostu kopią coś innego.

Niestety ta krytyka zapomina, że Ethereum nie miało uratować świata, a ograniczyć SWOJE zużycie energii. To się udało. Tyle… 

ETHW świętuje rozpoczęcie działania

Wersja Ethereum, która nadal używa POW wystartowała, ale wzbudza coraz większe kontrowersje. 

ETH POW

Od przejęcia stakowanego ETH przez odpowiedzialnych za ten fork, przez przekierowanie EIP-1559 do MinterDAO, po użycie ChainID, które… jest już w użyciu. Zabawa z tym hard forkiem się nie kończy.

Cena ETHW, zgodnie z przewidywaniami tylko i wyłącznie spada osiągając już poziom $13 co ma ogromny wpływ na to, czym w ogóle będzie ten twór. Ethereum kosztowało ponad 100 razy więcej, a to oznacza, że górnicy stracą nieco przychodów. Strata zarobku oznacza małe zainteresowanie kopaniem w tej sieci, która dodatkowo jest mało użyteczna, więc nie ma perspektyw na przyszłość… Aktualny hashrate forku Ethereum kontynuującego działającego pod POW, to zaledwie 66 TH/s.

Co przyniesie przyszłość ETHW? Moja ocena się nie zmienia. Poznacie ją czytając wyżej podlinkowany artykuł o ETHPOW.

Podsumowanie

Co więc już wiemy po jednym dniu od The Merge? Ethereum bez problemów wykonało coś, co było bardzo trudne. Hard forki dalej trolują uzytkowników, którzy myślą, że osiągną one chociaż zbliżoną wartość do "oryginałów". Decentralziacja Ethereum znacznie spadła, choć nadal nie ma tu mowy o centralziacji, a SEC ostrzy zęby. Maksymaliści Bitcoina cały czas oszukują sami siebie, a przeciwnicy NFT mają problem, bo z dnia na dzień upadła im narracja.

W sumie, dzień jak co dzień w kryptowalutach.

Popularne