. . .

Firmy z branży krypto zebrały rekordowe fundusze w III kwartale

Rafał   2021-10-08 17:15

Według danych opublikowanych na blogu Blockdata trzeci kwartał okazał się rekordowy pod względem finansowania firm z branży kryptowalut. Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy firmy zebrały ponad 6.5 mld.

Finansowanie

Branża kryptowalut nie tylko ma się świetnie ze względu na wzrastające ostatnio ceny, ale i ilość inwestycji jaka ma miejsce w firmy związane z nią.

Research opublikowany przez Blockdata jasno wskazuje wzrostowy trend wśród inwestorów, którzy w 2021 roku skupili się na ogromnym finansowaniu projektów związanych z kryptowalutami. Ta tendencja rozpoczęła się już w II kwartale 2020 roku, ale to 2021 pokazał prawdziwe zainteresowane inwestycjami w firmy krypto.

zbiórka funduszy kryptoźródło: Blockdata

W III kwartale firmy blockchain zebrały ponad 6.586 mld USD, czyli o 1.455 mld więcej niż w kwartale poprzednim, który już był rekordowy. Blockdata wziął pod uwagę tylko inwestycje, które zostały ujawnione z 339 rund finansowania.

Absolutnym rekordzistą jest giełda kryptowalut FTX, która w 2021 roku podpisała mnóstwo umów sponsorskich. Między innymi nabyła prawa do nazwy stadionu Miami Heat, została sponsorem tytularnym organizacji e-sportowej, a jej logo znalazło się na bolidach i strojach kierowców zespołu Mercedes w Formule 1.

W lipcu FTX zebrało od inwestorów 900 milionów dolarów, jest to absolutny rekord jeśli chodzi o firmy z branży blockchain. Przy takiej sprzedaży FTX została wyceniona na 18 mld dolarów.

Na drugim miejscu znalazło się Sorare, które we wrześniu zebrało 680 milionów dolarów. Kolekcjonerska gra typu fantasy football, która opiera się na NFT i posiada mnóstwo licencji z wielu różnych lig piłkarskich. Runda finansowania serii B została przeprowadzona przez japoński konglomerat inwestycyjny SoftBank.

Na trzecim miejscu z 431 mln znalazła się amerykańska kopania BTC - Genesis Digital Assets. 

Najbardziej aktywni VC

Wśród najbardziej aktywnych inwestorów znalazło się Coinbase Ventures, Animoca Brands, Polychain Capital, Divergence Ventures i Y Combinator. Wszystkie, oprócz Animoca Brands (Hong Kong) pochodzą z USA, a najaktywniej na rynku inwestowało Coinbase Ventures, które w III kwartale zainwestowało aż w 18 projektów, wśród których znalazło się FTX, Messari, CertiK, czy Livepeer.

Jak podkreśla raport bardzo ciekawe, że Coinbase Ventures zainwestowało w... swoją konkurencję giełdy FTX oraz CoinDCX.

Czym są rundy finansowania?

Rundy finansowania polegają na zbieraniu kapitału przez startupy na różnym etapie ich rozwoju, ponieważ każdy kolejny etap wymaga większej ilości gotówki. W zamian inwestorzy otrzymują np. akcje lub tokeny projektu. Można wyróżnić kilka faz finansowania:

  • runda pre-seed - bardzo wczesna faza rozwoju projektu, w której inwestuje się w pomysł
  • runda seed - kolejna runda, w której biorą udział anioły biznesu i firmy Venture Capital specjalizujące się w inwestycjach w startupy. W tej fazie produktu jeszcze nie ma, ale jest już bardzo zaawansowana struktura firmy, biznesplan, prototypy itp.
  • rundy A, B, C - wraz z kolejnymi fazami rozwoju projekty potrzebują coraz więcej gotówki więc uruchamiają kolejne rundy. W tych fazach projekt posiada już działający produkt.
     

 

Popularne