Kryptowaluty zapewniają pseudoanonimowość. Oznacza to, że choć cała historia transakcji zawsze pozostanie zapisana na blockchainie i nie da się jej z niego usunąć, dopóki tożsamość osoby stojącej za danym adresem nie zostanie ujawniona, postronni obserwatorzy nie wiedzą kto kryje się za kontem.
Nie każdy chce być śledzony, zwłaszcza gdy jego prawdziwa tożsamość zostanie powiązana z konkretnym adresem na blockchainie. Tornado Cash wkroczył do świata blockchain w 2019 roku pragnąc przywrócić prywatność i anonimowość użytkownikom, którzy tego chcą lub potrzebują.
Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własny research i pamiętaj o ryzyku.
Czym jest Tornado Cash?
Tornado Cash to mikser, który pozwala zerwać połączenie on-chain między adresem docelowym a źródłowym. Jest w pełni zdecentralizowanym protokołem, którego smart kontrakty są całkowicie niezmienne oraz wielokrotnie audytowane. Tornado Cash działa na kilku łańcuchach bloków i rozwiązaniach L2, w tym oczywiście głównie na Ethereum. Podczas korzystania z protokołu, użytkownicy cały czas mają pełną kontrolę nad swoimi tokenami.
Projektem zarządzają posiadacze tokenów TORN.
W grudniu 2021 roku pojawiła się druga wersja projektu nazwana Tornado Cash Nova, która oferuje większą wolność wyboru użytkowników, dziś jednak skupimy się na “oryginalnym” Tornado.
Jak działa Tornado Cash?
Aby osiągnąć prywatność Tornado Cash wykorzystuje smart kontrakty, które akceptują wpłatę określonej liczby tokenów z jednego adresu i umożliwiają ich wypłatę z innego. Te kontrakty działają jak pule, które łączą wszystkie zdeponowane aktywa.
Wypłacanie tokenów przez zupełnie nowy adres z tych pul sprawia, że połączenie w łańcuchu między źródłem środków a odbiorcą zostaje zerwane.
W przypadku tradycyjnych pul Tornado Cash podczas depozytu generowana jest specjalna “prywatna notatka”, dowód na to, że wpłacono do puli określoną kwotę tokenów i tyle kiedyś można odebrać. Do weryfikacji wypłat Tornado Cash używa technologii zk-SNARK, która umożliwia sprawdzenie, czy użytkownik jest uprawniony do wypłaty, ale bez ujawniania, która konkretna wpłata została wykonana przez niego. Posiadając dowód, można wypłacić określone środki na dowolny adres.
Przykładowo: Użytkownik może wpłacić tylko z góry określone kwoty ETH (0.1 ETH, 1 ETH 10 ETH, 100 ETH). W naszym przykładzie decyduje się na dwa depozyty po 1 ETH. Po wpłacie, wykorzystując otrzymaną notatkę, może użyć dowolnego innego adresu do wypłaty 2 x 1 ETH co sprawi, że bardzo ciężko będzie powiązać jego stare adresy z nowymi.
Pełna anonimowość dzięki Tornado Cash?
Ze względu na swoje działanie Tornado Cash stało się ulubionym narzędziem hakerów i oszustów, choć miejmy nadzieję, że nie to było zamysłem twórców. Używanie tego rozwiązania nie oznacza jednak, że po jednorazowym skorzystaniu z Tornado jest się w 100% niewykrywalnym.
Tornado sprawia, że śledzenie środków i ponowne powiązanie ich z właścicielem jest znacznie utrudnione, ale nie niemożliwe. Z tego względu, aby zachować jak największą anonimowość należy wystrzegać się szybkich wpłat i wypłat (poczekać kilka dni) oraz pewnych schematów zachowań, jak korzystanie z konkretnych aplikacji, czy łączenie początkowej kwoty na jednym adresie (jeśli wpłacasz 25 x 1 ETH, a następnie godzinę później przesyłasz 25 x 1 ETH na jeden adres, analitycy z 99% pewnością powiążą twoje nowe konto ze starym).
Relayer
Aby jeszcze mocniej zwiększać anonimowość Tornado Cash wykorzystuje tzw. Relayers. Służą do wypłat na konta bez salda ETH. “Przekaźniki” działają jako strony trzecie i zajmują się całością wypłat. Płacą opłaty za gas, potrącając je bezpośrednio z przelewanej kwoty.
Relayer wysyła transakcję wypłaty i pobiera część wpłaty jako rekompensatę. Prowizje zostały ustalone na poziomie 0.3%, ale mogą być zmieniane poprzez zarządzanie.
Każdy może działać jako Relayer o ile stakuje 300 TORN.
Jak używać Tornado Cash?
Samo używanie Tornado jest proste i niewiele różni się od innych DApps. Aby wpłacić jeden z sześciu wspieranych tokenów należy połączyć swój portfel z aplikacją Tornado na stronie tornadocash.eth.limo, wybrać token, ilość oraz kliknąć “Deposit”.
źródło: docs.tornado.cash
Po kliknięciu “Deposit” pojawi się informacja z notatką, którą należy bezpiecznie zapisać! Służy ona do wypłaty środków.
Aby wypłacić tokey, należy użyć notatki, wklejając ją w odpowiednim polu zakładki “Withdraw”. Po wklejeniu notatki klikamy “Withdraw”, czekamy na wygenerowanie dowodu zk-SNARK, potwierdzamy i to wszystko.
Używanie Tornado Cash jest bardzo proste jednak, aby zachować jak największą anonimowość, należy przestrzegać kilku wcześniej wspomnianych praktyk oraz kilku nieco szerzej opisanych tutaj.
Compliance Tool
Twórcy Tornado Cash uważają, że prawo do prywatności jest jednym z podstawowych każdego człowieka. Jednak uważają także, że zachowanie prywatności i wolności finansowej nigdy nie powinno odbywać się kosztem nieprzestrzegania przepisów.
Z tego względu powstało Tornado Cash Compliance Tool, które umożliwia użytkownikom udowodnienie pochodzenia ich środków. Dzięki notatce generowanej po każdym depozycie, narzędzie to wyda zweryfikowany kryptograficznie dowód historii transakcji przy użyciu adresów Ethereum używanych do wpłat i wypłat aktywów.
docs.tornado.cash
Dzięki temu narzędziu można zachować anonimowość on-chain, a jednocześnie w razie “problemów” udowodnić pochodzenie naszych środków.
Kryptowaluta TORN
TORN to token ERC20 ze stałą podażą ograniczoną do 10 mln. Jego głównym wykorzystaniem jest umożliwienie sugerowania propozycji i głosowania zarówno na łańcuchu, jak i poza nim na Snapshot.
W lutym 2022 roku TORN zyskał jeszcze jedno wykorzystanie. Wraz z wprowadzeniem zdecentralizowanego rejestru Relayers została wdrożona nagroda za staking dla wszystkich, którzy blokują TORN (w zarządzaniu).
Stakujący TORN otrzymują część opłat pobieranych przez protokół od Relayers.
Token trafił na rynek na początku 2021 roku, a większość podaży nadal podlega vestingowi według tego schematu:
Podsumowanie
Tornado Cash pozwala zwiększać lub odzyskać utraconą z różnych powodów prywatność w otwartej sieci blockchain. Dzięki temu projektowi, o ile nie jesteśmy “na celowniku”, spokojnie możemy zwiększać poziom naszej prywatności, a wykorzystując Compliance Tool udowodnić odpowiednim organom, że dokładnie to było naszym celem - prywatność, a nie ukrywanie się po niedawnym oszustwie.
Ze względu na mocne wykorzystywanie projektu przez przestępców, Tornado Cash jest projektem bardzo kontrowersyjnym, ale jak każda aplikacja jest tylko narzędziem, które może zostać użyte w celach dobrych lub złych.