. . .

Przewodnik po Nexo - Dochód pasywny, pożyczki i kryptowaluta NEXO

Rafał avatar
Rafał   2022-03-28 14:04

Nexo oferuje szeroką gamę usług związanych z kryptowalutami. Firma najbardziej znana z pożyczek, które użytkownicy mogą otrzymać w zastaw kryptowalut, świadczy także usługi związane z wymianą krypto, wypłaca szczodre odsetki, a także oferuje kartę. Platforma wypuściła własny token NEXO, który pełni w niej ważną rolę. Czym jest i jak działa Nexo?

platforma i kryptowaluta nexo

Nexo to platforma finansowa, która pozwala zarabiać na wielu oferowanych aktywach cyfrowych, brać pod ich zastaw błyskawiczne pożyczki oraz kupować kryptowaluty za gotówkę i wymieniać je dzięki wbudowanej giełdzie. Aplikacja oferuje już ponad 38 kryptowalut.

Oprócz platformy istnieje także token o tej samej nazwie, który pełni ważną rolę w ekosystemie Nexo i którym również zajmiemy się w dalszej części tego tekstu.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, zawsze wykonaj własne badanie rynku przed jakimkolwiek zakupem/otwarciem konta.

Czym jest Nexo?

Warto zaznaczyć już na wstępie, że Nexo to scentralizowana platforma finansowa, która świadczy wiele usług w obrębie ekosystemu kryptowalut. 

Firma założona w 2018 roku przez grupę Credissiomo posiada licencje i jest zarejestrowana w 200 jurysdykcjach na całym świecie. Aktualnie Nexo zarządza aktywami o wartości ponad 13 mld USD, a firmie zaufały już 4 mln użytkowników. 

Platforma Nexo chwali się ogromnym bezpieczeństwem z 256-bitowym szyfrowaniem. Aktywa klientów są przechowywane i chronione w indywidualnie przypisanych portfelach z wieloma podpisami (multisig) za pomocą Ledger Vault i BitGo.

Aktywa Nexo są ubezpieczenie na kwotę 375 000 000 USD przez takich ubezpieczycieli jak Lloyd’s of London oraz Arch and Marsh. 

Jako że firma jest regulowaną platformą oraz oferuje bonusy za pierwsze depozyty, korzystanie z Nexo wymaga przejścia procedury weryfikacji tożsamości. Proces KYC jest szybki, prosty i w pełni zautomatyzowany.

Oferta platformy składa się z kilku głównych usług. Są to:

 • Pasywny dochód nawet do 16% rocznie*
 • Natychmiastowe pożyczki pod zastaw kryptowalut wypłacane w stablecoinach lub przelewem na rachunek bankowy
 • Wbudowana giełda
 • Token platformy NEXO

Oczywiście Nexo posiada też wygodną aplikację mobilną. 

Pasywny dochód z Nexo

*Nexo chwali się, że pozwala zarabiać użytkownikom na środkach trzymanych na platformie aż do 16% rocznie. Tak wysoki zwrot ma miejsce tylko gdy wybierzemy nagrody w NEXO i zablokujemy swoje środki na 3 miesiące.

Nexo wspiera 38 aktywów, na których pozwala zarabiać w większości przypadków od 4-12%. Najniższy dochód, czyli 4-6% dotyczy największych kryptowalut takich jak BTC i ETH, najwyższy to głównie stablecoiny oraz aktywa POS z wysokimi nagrodami stakingowymi. Wyjątkiem w całym równaniu jest DOGE, który pozwala zarabiać tylko 1-3% na najwyższym poziomie konta. 

Można także korzystać z najwyższej opcji dochodu, która wypłaca nawet 8% rocznie w BTC, jednak wiąże się ona z zablokowaniem aktywów (wszystkich, które mają taką opcję, nie tylko BTC) na określony czas. Może to być miesiąc, 3 miesiące lub rok.

Niemal wszystkie oferowane "procenty" w Nexo zależą od tzw. Poziomu Lojalnościowego.

Poziom Lojalnościowy Nexo

nexo program lojalnościowy

Wszystko w Nexo zależy od poziomu konta użytkownika, a dokładniej mówiąc od Poziomu Lojalnościowego, który opiera się na stosunku tokenów NEXO do innych aktywów na koncie.

Cztery poziomy konta, z których każdy ma inną ofertę, odsetki oraz przywileje mają zachęcać użytkowników do zakupu i trzymania tokenów NEXO na platformie.

Poziom podstawowy pozwala zarabiać najniższe zwroty i nie uprawnia do żadnych dodatkowych benefitów. Poziom platynowy, dotyczący osób, które posiadają co najmniej 10% portfolio w tokenach NEXO nie tylko daje największe odsetki, ale także pozwala pożyczać bez oprocentowania, wykonywać do 5 darmowych wypłat oraz otrzymywać 0.5% cashbacku z każdej przeprowadzonej przez użytkownika transakcji na giełdzie.

co to nexo i jak dzialaSzczegóły programu Nexo

Natychmiastowe pożyczki

Natychmiastowe pożyczki, czyli coś, z czego Nexo znane jest najbardziej. Pożyczki pod zastaw kryptowalut trzymanych na platformie to produkt, który przyniósł platformie sławę i napędził jej ogromny sukces.

Pożyczka w większości przypadków jest zatwierdzana automatycznie i nie ma żadnych z góry ustalonych wymogów co do spłaty. Można spłacić kredyt w całości po miesiącu, po roku lub spłacać w dowolnych odstępach czasu. Oczywiście istnieje minimum wartości, jaką można spłacać w każdej racie, która zależy od każdego aktywa. Jest to np. 20 UST, 1 USDT, 5 DOT.

Warto jednak wiedzieć, że pożyczki spłacone w mniej niż 30 dni są oprocentowane za pozostałą część 30-dniowego okresu według standardowego oprocentowania 13,9%, niezależnie od poziomu lojalnościowego. Ma to na celu zapobieganie niewłaściwemu korzystaniu z platformy i ochronę Nexo jako firmy.

Oprocentowanie pożyczek zależy od wcześniej wspomnianego już poziomu konta, którego szczegóły znajdują się na wcześniej wstawionej grafice. Posiadając 10% portfolio w tokenach NEXO, nasze oprocentowanie wynosi 6.9%.

Oprocentowanie przedstawiane przez Nexo w ramach pożyczek to APR, a to w ramach dochodu pasywnego to APY. Jaka jest różnica? Świetne pytanie! Zapraszam tutaj:

APR APY

Przy odpowiednim poziomie konta i 20% LTV można pożyczać na 0%. Czym jest LTV?

LTV

LTV, czyli Loan to Value jest wskaźnikiem, który określa stosunek wartości pożyczki do wartości zabezpieczenia. Przykładowo; jeśli mamy na koncie BTC o wartości $1000 możemy pożyczyć do $200 na 0% (o ile spełniamy warunki).

czym jest LTV kryptowalutyGrafika: Nexo

LTV zmienia się wraz ze zmianami cen aktywów cyfrowych i jest bardzo ważne z punktu widzenia pożyczkobiorcy. Jeśli cena zastawu spadnie zbyt nisko, LTV będzie rosło, a wyrocznia blockchain Nexo automatycznie wyśle ostrzeżenie, za pośrednictwem wiadomości SMS i e-mail, w celu dokonania spłaty pożyczki lub dodania dodatkowego zabezpieczenia.

W razie braku podjęcia działań i w momencie gdy LTV osiągnie 83,3%, zabezpieczenie zacznie być sprzedawane przez w pełni zautomatyzowaną wyrocznię blockchain Nexo, aby spłacić część pożyczki w celu zrównoważenia wskaźnika.

NFT Lending

nexo nft lending

Wzrost popularności tokenów niezamiennych sprawił, że Nexo musiało pójść do przodu i w tej kwestii.

Ta funkcja nie działa w sposób automatyczny a przybiera formę OTC i wymaga wysłania formularza, który pozwala otrzymać pożyczkę w wysokości do 20% wartości NFT.  Obecnie wspierane są tylko kolekcje BAYC i Crypto Punks.

Giełda Nexo

Wbudowana także w aplikację mobilną giełda Nexo pozwala na dokładnie to, czego można się spodziewać - wymianę i zakup kryptowalut. Wspierane są wszystkie aktywa dostępne na platformie, a handel może odbywać się w dwóch trybach:

 • Nexo Convert - umożliwia natychmiastowe kupowanie, sprzedawanie i wymianę aktywów
 • Nexo Booster jest tzw. handlem dźwignią (od 1.25x do 3x). Polega na wymianie większej ilości tokenów poprzez wzięcie pożyczki.

Nexo pozwala również na handel za gotówkę za pomocą kart kredytowych oraz przelewów bankowych.

Token NEXO

Token NEXO nie pełni kluczowej roli w ekosystemie platformy i każdy może korzystać z jej usług bez posiadania tych aktywów, ale firma bardzo dobrze robi coś, co powinna robić każda firma, która posiada tokeny (i każdy protokół zdecentralizowany), a mianowicie "zachęca". 

nexo

Posiadanie NEXO pozytywnie wpływa na każdą funkcję platformy i daje ogromne korzyści. Niższe oprocentowanie kredytów, wyższe zarobki, cashback na giełdzie i darmowe wypłaty środków do sieci blockchain. 

NEXO można także stakować jak większość aktywów na platformie, zarówno bez blokady co daje 7% przy poziomie Platynowym, jak i blokując środki na 3 miesiące (bonus +2%) lub rok (bonus +5%). Wcześniej istniał program dywidend, w którym Nexo dzieliło się swoimi zyskami z posiadaczami tokenów. Zostało to jednak zmienione na staking poprzez głosowanie użytkowników posiadających NEXO.

Maksymalna podaż NEXO wynosi 1 mld. W momencie pisania w obiegu znajduje się 560 mln. Zgodnie z informacjami ICO, które odbyło się w 2018 roku dystrybucja wyglądała następująco:

 • 250 milionów (25%) na rezerwy finansowania
 • 112,5 mln (11,25%) dla założycieli i zespołu
 • 60 milionów (6%) na kampanie budowania społeczności i airdropy
 • 52,5 mln (5,25%) na doradców, koszty prawne i marketing
 • 525 milionów (52,5%) na sprzedaż inwestorom.

Aby wzmacniać wartość tokena firma uruchamia programy Buyback, które polegają na wykupowaniu NEXO za określony fundusz.

Aktualny program o wartości 100 mln USD dobiega już powoli końca. Do tej pory zostało użyte 70% kapitału do odkupienia tokenów, jednak mają powstawać kolejne takie inicjatywy. Tokeny z tego programu są przechowywane na specjalnym adresie Rezerwy Ochrony Inwestora i podlegają rocznej blokadzie z vestingiem (vesting - uwalnianie tokenów w partiach w określonym czasie). 

Token ma jasno określony cel i prawdziwą wartość dla milionów użytkowników korzystających z platformy, a program wykupu krótkoterminowo dodaje dodatkową presję zakupową (gdy się skończy może być różnie).

Jak założyć konto Nexo i otrzymać $25 w BTC?

Założenie konta na Nexo jest banalnie proste, a korzystając z tego linku możesz otrzymać $25 w BTC.  Zasady są jasno opisane na wspomnianej stronie

Wystarczy zarejestrować konto klikając “Get $25 in BTC” oraz podając swój adres e-mail i preferowane hasło. Następnie należy zweryfikować swoją tożsamość, a także wpłacić i utrzymać 100 USD wartości aktywów na platformie przez co najmniej 30 dni! (warto wpłacić więcej ze względu na wahania lub stablecoiny). Bonus otrzymasz automatycznie po miesiącu.

Jak korzystać z Nexo?

Panel Nexo wyświetla wszystkie informacje o balansie naszego konta, zarobionych odsetkach, linii kredytowej oraz poziomie lojalnościowym.

panel nexo kryptowalutyPanel główny

Aby zasilić konto należy kliknąć Top Up obok interesującej nas kryptowaluty. Wyskoczy okno z wygenerowanym adresem i informacją o wspieranej sieci. Można także zakupić bezpośrednio kartą. Wypłaty można przeprowadzać do wspieranych sieci klikając Withdraw.

nexo platforma

Aby zarabiać na swoich tokenach nic więcej nie należy robić, natomiast aby zarabiać więcej należy:

 • posiadać tokeny NEXO w odpowiednim stosunku określonym przez program lojalnościowy co samo w sobie podnosi zyski,
 • dodatkowy bonus możemy uzyskać wchodząc w ustawienia konta i wybrać Interest payout in NEXO Tokens,
 • kliknąć zielony przycisk znajdujący się obok każdego aktywa na platformie o nazwie “Earning up to…” gdzie możemy zablokować tokeny na określony czas zarabiając większe odsetki.

Każda kryptowaluta na Nexo posiada również dwa portfele: kredytowy (Credit Line Wallet) oraz oszczędnościowy (Savings Wallet). Konto oszczędnościowe wypłaca odsetki od wszystkich aktywów, natomiast kredytowe jest używane jako zastaw do wzięcia pożyczki, choć można wziąć kredyt bez żadnych ręcznych transferów.

Aby przenosić środki miedzy kontami należy kliknąć widoczny na powyższej grafice symbol portfela z zębatką.

Wzięcie pożyczki jest również bardzo proste. Klikamy "Borrow from just 0%" APR i wybieramy interesujące nas sposoby wypłaty. Spłaty dokonujemy klikając "Repay" i wybierając formę zapłaty.

Z opcji pożyczki należy korzystać z głową, pamiętając o odsetkach oraz wahaniach cen kryptowalut, które wpływają na LTV!

Czy warto założyć konto na Nexo?

Nexo posiada miliony użytkowników i świetne opinie. Platforma jest łatwa w obsłudze a wszystko jest “podane na tacy”, choć system odsetek może być dość zawiły dla nowych użytkowników. Wystarczy jednak kilka minut i każdy może zostać ekspertem w obsłudze platformy Nexo, a nawet jeśli występują jakieś problemy, zawsze można skontaktować się z pomocą lub przejść na bogate we wszystkie możliwe informacje centrum pomocy

Nexo jest zdecydowanym liderem w swojej dziedzinie i świetną platformą, jednak należy korzystać z niej uważnie, zwłaszcza w przypadku brania pożyczek pod zastaw aktywów, które mogą mocno tracić na wartości oraz mieć na uwadze, że jest to jednak scentralizowana platforma, co ma swoje minusy, ale także duże plusy, zwłaszcza dla nowych użytkowników krypto. 

Token NEXO działający na blockchainie Ethereum jest ważnym elementem platformy, a jego wartość jest bardzo zależna od sukcesów firmy i rosnącej ilości użytkowników. 

Update: Podczas trwającej bessy pojawiło się sporo plotek i oskarżeń wymierzonych w stronę Nexo, działania platformy oraz jej problemów z wypłacalnością. Jak do tej pory nic złego się nie wydarzyło, ale zdecydowanie warto mieć na uwadze możliwe problemy firmy i nie deponować pieniędzy, których nie można stracić.

Popularne
MetaMask MetaMask jest najpopularniejszym portfelem kryptowalut, a także bramą do zdecentralizowanych aplikacji budowanych na Ethereum i innych sieciach krypto.
Trust Wallet Portfel mobilny