. . .

Czym jest CCIP od Chainlink?

Rafał avatar
Rafał   2023-07-18 08:17

Wreszcie jest! Po rozwiązaniu problemu dotyczącego “Wyroczni” i dostarczania prawidłowych, zdecentralizowanych danych spoza łańcucha do smart kontraktów, Chainlink ma zamiar zrewolucjonizować działanie wielołańcuchowych aplikacji dzięki nowo wprowadzonemu CCIP.

Chainlink CCIP

Chainlink zmonopolizował rynek Wyroczni, projektów zajmujących się dostarczaniem danych do smart kontraktów. Tymi danymi może być każda informacja, od najczęściej wykorzystywanych cen aktywów, po prognozę pogody. 

Aktualnie 1005+ zdecentralizowanych sieci wyroczni Chainlink zabezpiecza ponad 14 mld USD w ponad 1800 projektach korzystających z tej sieci.

Teraz przyszedł czas na rewolucje w działaniu protokołów, które po wprowadzeniu CCIP będą mogły działać w całkowicie inny sposób niż dotychczas.

Żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej. Inwestowanie w kryptowaluty wiążę się z ryzykiem. Zawsze przeprowadź własną analizę i podejmuj świadome decyzje. Artykuł opublikowany 4.06.22r. i zaktualizowany 18.07.23r.

Więcej informacji o tym, czym jest Chainlink znajdziesz tutaj:

Chainlink

Czym jest CCIP? 

Cross-Chain Interoperability Protocol (CCIP) zapewnia uniwersalny, otwarty standard tworzenia bezpiecznych usług i aplikacji międzyłańcuchowych. Dzięki CCIP smart kontrakty mogą komunikować się ze sobą w sposób bezpieczny w wielu sieciach co otwiera szereg możliwości i ułatwia obsługę aplikacji dla użytkowników końcowych.

Innymi słowy, CCIP pozwoli na przesyłanie informacji pomiędzy wszystkimi sieciami wspieranymi przez Chainlink zarówno publicznymi, jak i prywatnymi.

chainlink ccipchain.link

CCIP może całkowicie odmienić sposób, w jaki używamy zdecentralizowanych aplikacji, które będą mogły łączyć swoje funkcje w wielu sieciach. Chainlink określa CCIP jako trzecią rewolucję w smart kontraktach, dzięki której można będzie tworzyć aplikacje składającą się z wielu smart kontraktów działających w wielu różnych sieciach, które stale się ze sobą komunikują.

Dzięki wykorzystywaniu CCIP projekty będą mogły wykorzystać najlepsze elementy każdej sieci na swoją korzyść, np. bezpieczne łańcuchy jako swoją warstwę bezpieczeństwa, a szybkie łańcuchy jako element skalowalności.

Chainlink CCIP ma posłużyć jako warstwa łącząca wszystkie sieci w jedną i zostać warstwą bazową całego ekosystemu kryptowalut, nazywaną też “Layer 0”

CCIP jest budowany przez genialnych twórców i na sprawdzonych przez Chainlink DON-ach, które są obsługiwane przez OCR 2.0 i Anti-Fraud Network. Co oznacza każdy z tych terminów?

Decentralized Oracle Networks (DON)

DON, to zdecentralizowana sieć wyroczni, która składa się z węzłów Chainlink dostarczających dane do smart kontraktów. Mają na celu ulepszenie i rozszerzenie możliwości smart kontraktów na docelowym łańcuchu bloków poprzez oferowanie dodatkowych funkcji. Służą jako potężne i elastyczne narzędzie dla twórców aplikacji zapewniając wsparcie off-chain.

chainlink DON

DON są tworzone przez komitety węzłów, które współpracują w celu wykonania określonej pracy i są tzw. “blockchain agnostic”, czyli mogą współpracować z dowolnym blockchainem. 

Off-Chain Reporting (OCR)

OCR wykorzystuje obliczenia wykonywane poza łańcuchem w sieci węzłów Chainlink komunikujących się peer-to-peer, aby obniżyć koszty operacyjne aplikacji.

chainlink OCR


Chainlink OCR pozwala węzłom na agregowanie dostarczanych przez nich danych poza łańcuchem w jeden raport, który jest przesyłany do łańcucha w jednej transakcji obniżając koszty w porównaniu do dostarczenia danych przez każdą z Wyroczni osobno. 

To nie tylko obniża koszty operacyjne, ale także pozwala na większą decentralizację, częstsze aktualizacje, czy mniejsze opóźnienia.

Anti-Fraud Network

Anti-Fraud Network to sieć węzłów, która będzie monitorować Chainlink pod kątem szkodliwej aktywności międzyłańcuchowej i automatycznie wstrzyma usługi, aby chronić użytkowników, gdy tylko wykryje próbę złośliwego zachowania, takiego jak np. próbę podwójnego podpisania przez walidatorów.

Jest do dodatkowa ochrona nałożona na zdecentralizowaną agregację danych zapewnianą przez konsensus Chainlink (podczas komunikacji OCR działa lekki algorytm konsensusu) oraz nadchodzący staking…

Zastosowania CCIP

Węzły Chainlink będą kryptograficznie podpisywać i weryfikować wszystkie transakcje tokenów między łańcuchami, niwelując możliwości wystąpienia pojedynczego punktu awarii. Jak te możliwości można wykorzystać?

Jednym z najbardziej oczywistych zastosowań CCIP jest przesyłanie tokenów z sieci A do sieci B. CCIP ma potencjał, aby zastąpić mosty, które nie tylko są często mocno scentralizowane (lub słabo zdecentralizowane), ale i niebezpieczne, padając ofiarą wielu ataków.

Jednak przesyłanie tokenów z A do B to zaledwie początek możliwości tej technologii. 

Zoptymalizowane farmienie za pomocą jednego protokołu, który dzięki CCIP ma dostęp do każdej możliwości zarobku, w każdej sieci zapewni optymalizację zarobków. To samo tyczy się giełd, które mogą znajdować lepsze drogi wymiany, jeśli gdzieś brakuje płynności. 

Poza tym CCIP pozwoli np. na stworzenie gry, której główne aktywa (NFT) są przechowywane na Ethereum, ale interakcje graczy z grą, które wymagają lepszej skalowalności i niższych opłat mogą być wykonywane na innym blockchainie lub rozwiązaniu L2. Inną możliwością jest branie pożyczek w sieci A pod zastaw aktywów przechowywanych w sieci B. 

Możliwości tego rozwiązania są ogromne i wiele projektów już zapowiedziało chęć korzystania z niego, a niektóre, jak np. Synthetix, już go wykorzystują.

Co więcej, dzięki partnerstwu ze SWIFT, nawet banki będą mieć dostęp do wszystkich smart kontraktów w każdej sieci…

Podsumowanie

CCIP, nad którym pracuje Chainlink ma szanse zrewolucjonizować aplikacje i całą branżę blockchain, choć nie będzie to jedyne rozwiązanie na rynku (np. omawiany przeze mnie LayerZero ma podobne cele, choć do swojego działania... wykorzystuje Chainlink).

Chainlink ma coś, czego inne rozwiązania nie mają, a mianowicie: przetestowane i sprawdzone rozwiązania, ogromny i imponujący doświadczeniem zespół, setki operatorów węzłów oraz tysiące czekających na kolejne nowości partnerów wykorzystujących rozwiązania Chainlink już dziś.

CCIP został wprowadzony w życie 17 lipca w sieciach Avalanche, Ethereum, Optimism oraz Polygon.

Popularne