W ogólnych założeniach Balancer jest typową zdecentralizowaną giełdą Ethereum. Podobnie do Uniswap i innych DEX pozwala na wymianę tokenów ERC-20. Owe tokeny są wpłacane przez użytkowników do pul płynności, dzięki którym mogą oni zarabiać na opłatach oraz ewentualnych programach zachęcających do dostarczania płynności.
DEX-y
Zdecentralizowana giełda pozwala na wymianę dowolnych tokenów, dla których pula została utworzona. W giełdach zdecentralizowanych używana jest funkcja K = X*Y, która oznacza, że wartość tokenów X i Y zawsze musi być równa K, niezależnie od zmian ich cen. Te ceny w żaden sposób nie „śledzą” wartości tokenów z giełd scentralizowanych, a wymagają aktywności użytkowników. Jeśli cena ETH w puli ETH/USDC wynikająca z tej funkcji jest niższa niż na innych giełdach, użytkownik wkracza i kupuje ETH po lepszej cenie niż rynkowa. Tego typu aktywność jest tzw. arbitrażem.
Co istotne w znacznej większości DEX użytkownicy muszą zaopatrzyć pulę w dwa tokeny o tej samej wartości, czyli do puli ETH/USDC należy wpłacić np. 1 ETH i równowartość 1 ETH w tokenach USDC. W zamian za wpłacanie do puli użytkownik otrzymuje nagrody w postaci części opłat, ponieważ płynność nie jest dostarczana bez ryzyka, o którym więcej przeczytasz tutaj. Te opłaty za wymianę są z góry ustalone, lub ustalane przez twórców pul płynności, jednak w wielu przypadkach wybór wysokości opłat jest bardzo ograniczony.
Balancer jest inny
Balancer dość znacznie różni się od innych giełd zdecentralizowanych. Również wykorzystuje wcześniej przedstawione równanie giełd DEX, ale jest ono wielowymiarowe.
Pule płynności Balancer
Po pierwsze Balancer pozwala tworzyć pule składające się z większej ilości tokenów. W porównaniu do innych DEX, które sztywno określają pulę jako składającą się z 2 tokenów, pula Balancer może składać się nawet z 8.
Istnieje możliwość stworzenia dowolnych pul. Mogą to być pule „Ważone” składające się z dwóch lub więcej tokenów (aż do 8), pule Oracle, pule Stabilne, pule Pozyskujące Płynność, przydatne dla nowych projektów, które dopiero startują, a także wiele innych.
Co więcej, każda pula może zawierać nie tylko więcej aktywów, ale każdy z nich może posiadać inną wagę w puli. To znaczy, że możemy stworzyć lub wpłacić płynność do puli, która składa się w 80% z BAL (token Balancer) i 20% z WETH, albo stworzyć 30% ETH 20% WBTC i 50% USDC itd.
źródło: balancer.fi
Takie podejście sprawia, że Balancer jest nie tyle giełdą ile, jak sama nazwa wskazuje, protokołem do rebalansowania naszego portfolio. Może stworzyć pulę składającą się np. z 5 tokenów, które chcemy rebalalansować, ustawić ich wagę oraz ustalić opłatę za wymianę. Opłata może być z góry narzucona, kontrolowana przez twórcę puli lub dynamiczna, o której wysokości decyduje zarządzanie. Wysokość opłat może wahać się od 0.0001% do 10%.
Nasze portfolio będzie zmieniać swój balans w zależności od cen tokenów, ponieważ możliwość arbitrażu zachęci użytkowników do wymian, oczywiście o ile opłaty nie będą wysokie, a płynność wystarczająca.
Dzięki temu możliwe jest tworzenie pul składających się tylko ze stablecoinów, tylko z powiązanymi tokenami BTC, np. pula WBTC, renBTC, sBTC lub oczywiście dowolne inne.
Dostarczanie płynności do pul Balancer
Tworzenie pul wymaga jednak pewnych umiejętności technicznych, ale Balancer pozwala także na dostarczanie płynności do już istniejących pul.
Co ciekawe można dostarczyć płynność zaledwie jednym tokenem i to do dowolnej puli. Balancer automatycznie zamieni naszą inwestycję w zależności od puli. Jeśli dostarczamy tylko BAL do puli 80%BAL/20%ETH, to 80% naszej inwestycji zostanie w BAL, a 20% zostanie zamienione do ETH, czyli automatycznie kupimy ETH. Podobnie jest z wypłatami. Możemy wypłacić tylko jeden token, lub adekwatne wartości w kilku.
Dodatkowo wykorzystanie nierównomiernych pul Balancer pozwala ograniczać impermanent loss. Przy przykładowej zmianie ceny tokenów w puli 80%A/20%B, i zmianie cen A o -50%, a B o +100% IL jest mniejsza o 2.5% niż w porównaniu do pul 50%/50%. Balancer ogranicza nietrwałą stratę, ale jej nie eliminuje i należy o tym pamiętać.
To nie wszystko
To nie wszystkie możliwości Balancer, ale główne różnice między tym protokołem a standardowymi giełdami DEX. Projekt wprowadził także program BAL for Gas, który zwraca część opłat ponoszonych przy handlu poprzez giełdę, flash loans, flash swaps, oraz „Vaults”.
źródło: docs.balancer.fi
Vaults jest nowością wprowadzoną w wersji drugiej protokołu. Zamiast każdej puli przechowującej swoje tokeny, Balancer V2 jest zbudowany na jednym Vault, który przechowuje i zarządza aktywami wszystkich pul Balancer. Ważne jest to, że został zaprojektowany tak, aby nadal utrzymać niezależną równowagę pul. Pule Balancer są smart kontraktami obsługującymi tylko logikę wymian i płynności, a transferami tokenów zajmuje się Vault.
Jak widać Balancer nie jest "taki jak wszyscy". Wprowadza mnóstwo zmian i usprawnień do protokołów DEX. Wydaje się jednym z najbardziej wyjątkowych projektów giełd zdecentralizowanych.