. . .

Czy ktoś będzie korzystał z ICS?

Rafał avatar
Rafał   2022-10-31 18:26

Właśnie rozpoczęło się istotne głosowanie w ekosystemie Cosmos. Na propozycje #82 znaną jako “ATOM 2.0: Nowa wizja Cosmos Hub” będzie można oddać głos przez najbliższe 2 tygodnie. Jedną z podstaw działania zaproponowanej tam nowej tokenomii jest wysoka adopcja funkcji ICS. Czy ktoś będzie z tego w ogóle korzystał? Tak.

Cosmos

Interchain Security (ICS), to model, w którym walidatorzy Cosmos Hub stakujący tokeny ATOM zapewniają bezpieczeństwo innym łańcuchom w sieci. Te zyskują ogromne bezpieczeństwo od samego startu, a w zamian wypłacają nagrody węzłom Cosmos, które to muszą utrzymywać nieco większy poziom infrastruktury dla zapewnienia nienagannego działania wszystkim zainteresowanym sieciom.

Duży sukces i stałe wykorzystywanie tych możliwości jest kluczowe, by zaproponowany w nowym whitepaper ATOM 2.0 udał się i nie wymusił powrotu do aktualnej, już wkrótce zapewne “starej” tokenomii.

Nieco więcej o ICS tutaj:

ICS

Pierwsze projekty, które swoje bezpieczeństwo powierzą walidatorom Cosmos są już znane, a jeden z nich znacznie wybija się ponad inne. O kim już wiemy i czy będą to jakieś już działające w sieci łańcuchy?

Znamy już jakieś Łańcuchy konsumenckie?

Projekty, które decydują się polegać na walidatorach Cosmos to tzw. “Łańcuchy konsumenckie”. Są dwa rodzaje łańcuchów konsumenckich, które będą działać na Cosmos Hub: Contract Consumer Chain oraz Custom Consumer Chain. Główną różnicą między nimi jest to jak będą budowane i jakie zaoferują możliwości oraz ograniczenia.

Łańcuchy “Contract” jak nazwa wskazuje, będą działać jako smart kontrakty, natomiast “Custom” to łańcuchy, jakie znamy z tej sieci, budowanie za pomocą Cosmos-SDK i oferujące ogromną dowolność w projektowaniu w przeciwieństwie do kontraktów, które będą działać w ramach pewnych limitów.

Niestety jak na razie żaden z dużych działających projektów sieci nie wyraził zainteresowania korzystaniem z bezpieczeństwa zapewnianego przez Cosmos Hub. Kilka wyraziło natomiast zainteresowanie zapewniania go innym. ICS może oferować każdy łańcuch sieci Cosmos, oczywiście najlepsze są te, które oferują największe bezpieczeństwo.

Do tej pory poznaliśmy zaledwie kilka łańcuchów, które oficjalnie ogłosiły swoje plany. Pierwszy z nich został już krótko opisany na Blokpres. Jest to finansowany przez społeczność Cosmos projekt Neutron.

ATOM 2.0

Neutron

Neutron jest platformą smart kontraktów budowaną dla wspierania Interchain DeFi. Smart kontrakty działające na Neutron będą mogły wysyłać zapytania, przeprowadzać transakcje i zarządzać kontami bezpośrednio w innych strefach. Wszystko dzięki maksymalnemu wykorzystaniu międzyłańcuchowych funkcji Cosmos takich jak IBC, ICQ i ICA.

Neutron ma być pierwszym projektem korzystającym z ICS. Jego start ma się odbyć tuż po uruchomieniu funkcji Interchain Security w Hubie. Kiedy dokładnie? Prawdopodobnie na początku 2023 roku.

Stride

Kolejny projekt, który rozważa implementację ICS, to Stride.

Stride to strefa Cosmos, której specjalizacją jest płynny staking. Dzięki temu użytkownicy będą mogli stakować swoje tokeny sieci POS, otrzymując w zamian ich reprezentacje w postaci tokenów "st", np. stATOM, których można dowolnie używać w DeFi jednocześnie zarabiając nagrody stakingowe. 

Oferta Stride będzie dotyczyć nie tylko ATOM, ale wszystkich tokenów działających w sieci Cosmos.

Zgodnie z komentarzem zespołu Stride, są oni zainteresowani ICS, gdy tylko wystartuje:

Quicksilver

Kolejny projekt płynnego stakingu ze wszystkimi benefitami, jakie zapewnia IBC. Quicksilver to strefa Cosmos  zapewniająca płynny staking dla całego ekosystemu Cosmos. Quicksilver może bezproblemowo skalować się do dowolnego łańcucha IBC, a użytkownicy uczestniczący w protokole mogą delegować do dowolnego wybranego przez siebie walidatora, a także zachowują swoje prawa głosu dzięki funkcji Governance by Proxy.

Początkowo projekt miał wystartować wraz z ICS jednak porzucono te plany. Zespół nadal jednak jest otwarty i rozważa implementację tego rozwiązania gdy będzie ono gotowe. Mówi się nawet o podejściu mieszanym i połączeniu walidatorów Cosmos Hub po implementacji ICS oraz walidatorów Quicksilver, którzy działali przed jego wprowadzeniem.

Simply Staking

Simply Staking ma zaoferować rozwiązanie, którym będzie on-chain ETF. Niestety na razie wiemy tylko tyle:

FairBlock Network

Kolejny projekt, o którym wiemy stosunkowo niewiele i który nie jest szeroko znany, ale wygląda ciekawie. FairBlock zaoferuje mechanizm ochrony dla aplikacji blockchain przed front-runningiem stosując szyfrowanie oparte na tożsamości (IBE) przy minimalnych obciążeniach przepustowości sieci.

FairBlock Network umożliwi szyfrowane transakcje i prywatność dla ekosystemu Cosmos. Może zapobiegać złemu MEV, w tym cross-chain MEV i to nawet poza ekosystemem IBC.

Budowany jest jako łańcuch ekosystemu Cosmos, natomiast alternatywnie może także działać jako smart kontrakty w innych sieciach.

USDC

Na koniec zostawiliśmy sobie perełkę. Circle ogłosiło oficjalnie, że USDC nie tylko dostanie się do sieci Cosmos, ale także stworzy własny łańcuch, który będzie korzystał z funkcji ICS.

Appchain, na którym będą wybijany natywny stablecoin USDC dla całej sieci Cosmos powstanie dzięki współpracy Iqlusion, Informal Systems i Strangelove z Circle.

Co ważne, walidatorzy Cosmos Hub dzięki temu będą mogli zarabiać opłaty (lub część opłat), jakie będą generowane poprzez transfery drugiego największego stablecoina. Oczywiście chodzi o opłaty ponoszone przez użytkowników na łańcuchu USDC w sieci Cosmos.

Ten konkretny projekt pokazuje potencjał ICS i całej sieci Cosmos. Circle nigdzie indziej nie zdecydowało się na taki krok. Być może jest to eksperyment, a może początek czegoś większego? O tym przekonamy się dopiero za kilka lat.

Podsumowanie

Jak widać lista nie jest długa, choć nie zawiera wszystkich projektów, o których krążą mniej lub bardziej potwierdzone informacje na temat ich domniemanego korzystania z ICS.

Niestety nadal nie ma na ten temat zbyt wielu informacji, jednak dla ekosystemu Cosmos, a przede wszystkim fanów ATOM 2.0, który tak mocno opiera swoje działanie o sukces ICS ważne jest, że nie ma w tej kwestii całkowitej ciszy. Coś się dzieje i zdecydowanie jest to informacja pozytywna. Według niektórych źródeł zainteresowaniem korzystania z dzielonego bezpieczeństwa miało już zgłosić nawet 14 projektów, co jest wynikiem niezłym.

Czekamy na więcej szczegółów dotyczących wielu łańcuchów, które już zapowiedziały zainteresowanie ICS oraz pojawienie się kolejnych, które jeszcze milczą na ten temat.

Popularne