. . .

Cosmos Interchain Security coraz bliżej

Rafał avatar
Rafał   2022-07-11 14:15

W przeciągu najbliższych miesięcy ma wystartować długo wyczekiwana przez fanów ekosystemu Cosmos funkcja, która ma pomóc zyskać większą wartość tokenom ATOM. Czym jest Interchain Security oraz Neutron, pierwsza “strefa” Cosmos, która ma korzystać z tej funkcji?

Cosmos Interchain Security

Cosmos jest siecią niezależnych łańcuchów bloków, które komunikują się ze sobą za pomocą protokołu IBC. Sieć składa się z dziesiątek blockchainów i odniosła spore sukcesy, jednak jednym z największych zarzutów, jaki da się usłyszeć, jest brak czerpania i dostarczania bezpośredniej wartości do sieci przez Cosmos Hub, czyli główny łańcuch sieci, natywny dla kryptowaluty ATOM.

Więcej o tym czym jest Cosmos tutaj:

Cosmos

Aktualne działanie ekosystemu Cosmos sprawia, że Hub, a wraz z nim ATOM, są właściwie niepotrzebne do bezpiecznego funkcjonowania łańcuchów i choć w wielu wypadkach ATOM jest używany (np. jako para w pulach płynności na giełdzie Osmosis), w żadnym wypadku nie jest kluczowym elementem sieci.

Wraz z nadejściem Interchain Security sytuacja ATOM ma się drastycznie zmienić.

Cosmos Interchain Security

Interchain Security, nazywane także “dzielonym bezpieczeństwem”, pozwala łańcuchowi dostawcy, którym zostanie Cosmos Hub na przejęcie odpowiedzialności za produkcję bloków dla innego łańcucha, nazywanego 'konsumentem". Po wprowadzeniu tej funkcji walidatorzy Cosmos Hub, którzy na dzień pisania artykułu stakują 1.6 mld USD wartości w tokenach ATOM, odpowiadaliby za produkcję bloków i zabezpieczenie innych sieci, które zdecydują się na wykorzystywanie Interchain Security. W zamian za zapewnienie bezpieczeństwa innym łańcuchom zapewniliby sobie dodatkowe nagrody od nowych sieci.

Aby móc produkować bloki w łańcuchu konsumenta, walidator używałby tokenów ATOM, które stakuje na Cosmos Hub, więc jeśli nie wykonywałby swoich obowiązków należycie, ryzykowałby utratę swoich tokenów ATOM przez mechanizm znany jako „slashing”. 

Łańcuch konsumencki używa IBC do komunikacji z łańcuchem dostawcy. Co istotne, każdy łańcuch w ekosystemie Cosmos będzie mógł oferować usługę dzielonego bezpieczeństwa, nie tylko Hub, jednak ze względu na poziom bezpieczeństwa wydaje się, że to właśnie Hub jest najlepszy do tego celu.

IBC

Co da wprowadzenie Interchain Security?

Wprowadzenie Interchain Security przede wszystkim zapewni nowym, jak i istniejącym strefom wysoki stopień bezpieczeństwa, bez konieczności uruchamiania własnego zestawu walidatorów, co ogranicza koszty i znacznie zwiększa bezpieczeństwo nowego łańcucha, który z różnych powodów może mieć problemy z zapewnieniem sobie wystarczającego poziomu ochrony przed atakami.

Dla Cosmos Hub, wprowadzenie nowej funkcji również będzie bardzo ważnym wydarzeniem. Główny łańcuch sieci zyska znacznie większe znaczenie w ekosystemie Cosmos, a token ATOM będzie podstawą bezpieczeństwa wielu nowych rozwiązań, co w teorii powinno zwiększyć jego wartość. 

ATOM

Neutron. Pierwszy beneficjent Interchain Security

Neutron jest nowym projektem, który jako pierwszy ma wykorzystać możliwości oferowane przez “dzielone bezpieczeństwo” zapewniane przez Cosmos Hub. 

Jest tworzony przez P2P, firmę działającą jako profesjonalny walidator i wieloletni współtwórca ekosystemu Cosmos, który zabezpiecza aktywa o wartości ponad 1,5 mld USD w całej branży.

Neutron ma być platformą smart kontraktów “Interchain”, która pozwoli każdemu na wdrażanie dowolnych aplikacji i rozwiązań w wielołańcuchowym ekosystemie Cosmos. Ma zostać uruchomiony jako łańcuch konsumencki zabezpieczony przez Cosmos Hub. 

Neutron będzie strefą oferującą pełne możliwości IBC w tym konta międzyłańcuchowe (Interchain Accounts) oraz zapytania (Interchain Queries). Neutron oferuje także natywną obsługę maszyny wirtualnej CosmWasm.

Neutron został dopiero zapowiedziany i dalsze szczegóły nie są jeszcze znane.

Podsumowanie

Cosmos Hub już niedługo ma doczekać się bardzo ważnej aktualizacji, która powinna znacznie zwiększyć znaczenie ATOM w wielołańcuchowym ekosystemie Cosmos. Pierwsze projekty już zapowiadają swoje zainteresowanie korzystaniem z funkcji dzielonego bezpieczeństwa, co doda wszystkim walidatorom oraz delegującym nowy strumień przychodów, a projektom zwiększone bezpieczeństwo od startu.

Aktualizacja może wejść w życie już na przełomie sierpnia i września br.

Popularne