. . .

Cronos - W dwa miesiące do $2 mld TVL

Rafał   2022-01-02 10:09

TVL, czyli całkowita zablokowana wartość w DeFi podawana w przeliczeniu na dolary jest pomocnym wskaźnikiem przy określaniu popularności aplikacji sieci pod względem wykorzystania zdecentralizowanych finansów oraz pokazuje poziom płynności, która jest i powinna być bardzo ważna dla niemal wszystkich użytkowników. Łańcuch Cronos, uruchomiony zaledwie niecałe 2 miesiące temu, potrafił przez ten krótki czas przyciągnąć ogromny kapitał - aż 2 mld USD.

sprint

Sukces Cronos, choć bardzo szybki, nie powinien aż tak szokować. Wystarczy dodać, że za projektem stoi jedna z największych kryptowalutowych marek na świecie - Crypto.com. Cały ekosystem budowany przez jedną z największych giełd pozwolił bardzo szybko rozwijać się omawianemu projektowi, a łatwa możliwość wypłaty środków z platformy handlowej na Cronos, tylko przyspieszyły jego rozwój.

mainnet

Łańcuch został zbudowany przy pomocy Cosmos SDK, a coraz szerzej wykorzystywany protokół Inter-Blockchain Communication (IBC) umożliwia mu współdziałanie z innymi projektami w sieci i choć nadal jest to mało rozwinięte, tak od samego początku jest połączony z Crypto.org, który jest jedną z najmocniej wykorzystywanych "stref" w Cosmos.

Cronos ma na celu zostać centralnym łańcuchem ekosystemu Cosmos kompatybilnym z EVM. 

ibc

Natywną walutą sieci jest oczywiście CRO. Ilość wykorzystań w obrębie giełdy, łańcuchów Crypto.org i Cronos, a także rosnąca rozpoznawalność marki zapewniana przez ogromne kampanie reklamowe, które możemy oglądać na co dzień w telewizji, czy rosnąca liczba współprac - chociażby z F1 - napędziły wzrost wartości całej marki, a zarazem i tokena CRO.

Od początku listopada cena CRO wzrosła o 380%, osiągając swój rekord cenowy 25 listopada, natomiast od startu Cronos do dzisiaj - 2 listopada - cena natywnej waluty dwóch łańcuchów i giełdy wzrosła o 68%.

Rosnące w szybkim tempie TVL

Całkowita zablokowana wartość w sieci Cronos dobija już do 2 mld USD, co patrząc na długość życia łańcucha jest imponującym wynikiem.

Stawia to Cronos na 9 miesjcu pod tym względem, tuż przed rozwiązaniem L2 Ethereum o nazwie Arbitrum, ale dość daleko za Tron (ponad 5 mld USD).

łańcuch cronos tvlTVL Cronos, grafika: DefiLlama.com

Największym protokołem w sieci Cronos, odpowiadającym aż za 67% TVL jest VVS Finance. Jest to projekt, który przedstawia się jako najprostsze DeFi i pozwala na wymiany tokenów oraz wysoki zarobek na dostarczaniu płynności. Wartość zablokowana tylko w tym projekcie to 1,32 mld USD.

Drugim projektem dokładającym się do szybkiego sukcesu sieci Cronos jest Tectonic - międzyłańcuchowy rynek pieniężny, który pozwala uzyskiwać dostęp do natychmiastowych pożyczek. Dane DeFiLlama, na których się tutaj opieramy, mówią o 188 mln USD.

Na "podium" znajduje się również kolejna z giełd o nazwie MM Finance. Użytkownicy zdeponowali w tym protokole już ponad 160 mln USD.

Koniec sprintu, czy początek maratonu?

Cronos bardzo szybko się rozwija i nic nie stoi na przeszkodzie by ten rozwój trwał nadal - co więcej - projekt nadal nie uruchomił jednej z najważniejszych funkcji, jaką jest most pomiędzy Cronos a Ethereum, a także nie połączył się z wieloma innymi sieciami ekosystemu Cosmos.

Na łańcuchu powstaje również wiele nowych rozwiązań i o ile nie wszystkie odniosą sukces, tak wiele przyłoży się do dalszego rozwoju i powiększania wartości TVL w sieci.

Jak kryptowaluta CRO oraz łańcuchy Cronos, Crypto.org i giełda Crypto.com poradzą sobie w 2022 roku? 

Patrząc na ilość opcji wykorzystania CRO i rosnącą markę wydaje się, że popyt nie powinien spadać i jeszcze wiele ważnych kamieni milowych oraz sukcesów czeka fanów ekosystemu budowanego przez Crypto.com. Należy jednak pamiętać, że konkurencja nie śpi, a kryptowaluty mają do siebie to, że nie tylko bardzo szybko potrafią osiągać sukcesy, jak pokazał omawiany w tym artykule projekt, ale i upadać. Inwestujcie z głową.

Popularne