. . .

Wystartował mainnet Cronos

Rafał   2021-11-08 16:36

Cronos to łańcuch kompatybilny z EVM i działający równolegle do łańcucha Crypto.org. Kilkanaście godzin temu wystartował mainnet sieci, której natywnym tokenem jest CRO.

Cronos mainnet

Cronos to pierwszy łańcuch Cosmos EVM dla DeFi, NFT i Metawersum. Ma na celu masowe skalowanie ekosystemu DeFi i zdecentralizowanych aplikacji, zapewniając programistom możliwość natychmiastowego przenoszenia aplikacji z łańcuchów kompatybilnych z Ethereum i EVM. Cronos jest gotowy do wprowadzenia zdecentralizowanych aplikacji dla ponad 10 milionów użytkowników ekosystemu Crypto.com.

Cronos jest zbudowany przy pomocy Cosmos SDK, dzięki czemu ma wbudowaną interoperacyjność. Jego protokół Inter-Blockchain Communication (IBC) umożliwia współdziałanie i połączenie z łańcuchem Crypto.org oraz innymi blockchainami stosującymi rozwiązanie IBC. Głównym celem Cronos jest połączenie ekosystemu Cosmos i EVM.

cosmos

Natywnym tokenem platformy jest CRO, który dzięki niej zyskuje kolejne wykorzystanie.

Standardem tokenów działających na Cronos jest CRC-20. W momencie uruchomienia użytkownicy mogą wysłać tokeny z aplikacji i giełdy Crypto.com, wybierając sieć Cronos podczas wpłat i wypłat oraz z łańcucha Crypto.org do Cronos za pośrednictwem kanału IBC.

Takie rozwiązanie sprawia, że bardzo łatwo można przesłać tokeny z giełdy Crypto.com na Cronos, co na pewno pomoże zasilić aplikacje działające w tej sieci płynnością. 

Krótkoterminowo Cronos planuje ulepszyć swój most wprowadzając wsparcie dla kolejnych kanałów IBC, co połączy go z innymi łańcuchami Cosmos, a także wprowadzenie bezpośredniego połączenia z Ethereum.

Cronos i MetaMask

Jako że Cronos jest kompatybilny z EVM można z niego korzystać za pomocą najpopularniejszego portfela Web 3.0 - MetaMask. Wystarczy wybrać listę rozwijaną z sieciami, która znajduje się na samej górze portfela (Główna sieć Ethereum lub Ethereum Mainnet), a następnie wybrać Własne RPC.

Dane, które należy wprowadzić są następujące:

 • Nazwa: Cronos
 • Nowy adres URL RPC: https://evm-cronos.crypto.org for
 • Identyfikator łańcucha: 25
 • Symbol: CRO
 • Adres URL przeglądarki łańcucha bloków: https://cronos.crypto.org/explorer/ 

Adres na Cronos jest taki sam jak adres używanego portfela MetaMask. 

Ekosystem Cronos

Dzięki ogromnej marce stojącej za projektem jego ekosystem bardzo szybko będzie się rozwijał i już pierwszego dnia należą do niego:

 • Walidatorzy: Bison Trails, Stakin, Allnodes, Audit.one, Cosmostation, Ariane 6, CRO Nest, Crypto.bzh. CryptoWarfareUS, Defier, Europa, Icy Rod, Jerry's Pool, Lastation, Nebkas.ro, Onward Singapore, Perseverance, Stakespace, Staking.Cafe, SwissCro, Ubik Capital, X Staking
 • Zdecentralizowane Wyrocznie: Chainlink, Band Protocol, Blink Oracle
 • Mosty: Nerve, cBridge, AnySwap
 • Portfele: Metamask, Crypto.com DeFi Wallet, Nabox, Trust Wallet
 • DeFi: VVS Finance, Tectonic, CRODEX, CronaSwap, PhotonSwap, Annex Finance, Swapp Protocol
 • NFT i gry: Duelist King, Gem Studio, Cronos Chimp Club, Crocos NFT

No i oczywiście cała infrastruktura Crypto.com.

CRO

CRO

Społeczność CRO oczekiwała startu Cronos, co sprawiło, że wartość natywnego tokena giełdy Crypto.com, łańcucha Crypto.org oraz Cronos wzrosła o 100% w ciągu tygodnia. 

Dzisiaj CRO osiągnęło swoją najwyższą cenę w historii, dobijając do nieco ponad $0.41. 

 

Popularne