. . .

Celsius zawiesza wypłaty. Nexo na ratunek?

Rafał avatar
Rafał   2022-06-13 10:02

Firma Celsius oferująca dochód pasywny na kryptowalutach ogłosiła dziś zawieszenie możliwości wypłat, wymian i transferów dla użytkowników w związku z "ekstremalną sytuacją rynkową". Nexo zaoferowało pomoc...

Celsius zawiesza wypłaty, Nexo pomaga

Domniemane problemy Celsius z wypłacalnością nie są już domniemane. Informacja o zawieszeniu możliwości wypłat jest dowodem na to, że opisana przeze mnie w tym artykule sytuacja jednej z największych tego typu platform na rynku jest nieciekawa.

W oświadczeniu Celsius podaje, że powodem zatrzymania wypłat jest "ekstremalna sytuacja rynkowa" oraz dodaje, że:

Podejmujemy te niezbędne działania z korzyścią dla całej naszej społeczności, aby ustabilizować płynność i operacje, jednocześnie podejmując kroki w celu zachowania i ochrony aktywów.

Największym problemem Celsius jest posiadane przez nich stETH, które zostało wpłacone do AAVE w formie zastawu w celu wzięcia pożyczek oraz brak możliwości zamiany wspomnianych tokenów na ETH, ze względu na brak płynności na giełdach.

Informacja o zawieszeniu możliwości wypłat spotkała się ze spodziewaną reakcją społeczności oraz poskutkowała ogromnym spadkiem wartości tokena CEL. Co jednak istotne, Celsius to nie DeFi, więc mogą robić takie rzeczy...

Nexo na ratunek? 

Wiele innych firm oferujących podobne usługi od razu zaczęło publikować komunikaty w stylu "u nas wszystko gra". Nie inaczej zrobiło Nexo, które na dowód swojej dobrej pozycji już oficjalnie zaproponowało wykupienie części aktywów Celsius, aby ten mógł spłacić zobowiązania wobec własnych klientów.

Co ciekawe jest to druga oferta pomocy Nexo. Jak firma przekazała na Tiwtterze  skontaktowali się z zespołem Celsius już wczoraj, aby zaoferować wsparcie, jednak ich pomoc została odrzucona...

Oczywiście z zewnątrz może to wyglądać na akt dobrej woli i pomocy, ale biznes nie zna takich słów i za całą ofertą i ewentualnymi negocjacjami zapewne kryje się niezły zysk dla Nexo. 

Popularne