. . .

Celsius ma problem z stETH?

Rafał avatar
Rafał   2022-06-10 12:13

Ostatnio na Twitterze robi się coraz głośniej o możliwych problemach platformy Celsius. Kłopoty firmy mają być związane z stETH, czyli stakowanym Ether zablokowanym w Lido. Czy użytkownicy Celsius mają się czego obawiać?

celsius steth

Celsius umożliwia zarabianie na zdeponowanych do platformy kryptowalutach, zaciąganie pożyczek, wymiany, a już niedługo ma wypuścić do ogólnego obiegu kartę pozwalającą płacić za zakupy. Pod swoją pieczą posiada aktywa o wartości ponad 11 mld USD a z usług aplikacji korzysta ponad 1.7 mln użytkowników.

Jeśli spekulacja o problemach Celsius jest prawdziwa, może zakończyć się nieciekawie nie tylko dla użytkowników platformy, ale i dla wszystkich posiadaczy stETH, a nawet ETH. O co chodzi?

Kłopoty Celsius z wypłacalnością?

Zgodnie z Twitterowymi śledztwami Celsius ma poważny problem z wypłacalnością ETH. Celsius jeszcze kilka dni temu posiadał około 1 mln ETH, jednak zaledwie 27% miało być płynne. Całą resztę stanowiło 445 tys. stETH, (jeden z adresów Celsius), czyli stakowany poprzez Lido Ether, oraz 288 tys. ETH przesłane bezpośrednio do kontraktu stakingowego Ethereum.

Zarówno stETH, jak i ETH w kontrakcie stakingowym nie mogą zostać upłynnonie aż do aktualizacji, która ma wejść w życie po The Merge (tak, PO, nie WRAZ Z), a więc prawdopodobnie jeszcze przez około rok.

Oznacza to, że nie wszyscy klienci Celsius, którzy zdeponowali ETH na platformę, mogą otrzymać swoje kryptowaluty z powrotem.

Oczywiście stETH jest w 100% zabezpieczone co nie zmienia faktu, że w pewnym momencie platforma może zostać zmuszona do podejmowania ciężkich decyzji. Jedną z możliwości jest nawet blokada wypłat, ze względu na braki płynnego ETH, który jest wypłacany w tempie około 50 tys. na tydzień. 

Drugą możliwością jest sprzedaż stETH, czyli jakby nie było “płynnego” Ether. Problem w tym, że płynny Ether, nie jest już taki płynny…

Bank run na stETH?

stETH jest w 100% zabezpieczony ETH wiec w teorii ich cena powinna być taka sama, jednak stETH nie jest tym samym co ETH i nigdy nie będzie, a dopóki wypłaty na Beacon Chain nie zostaną uruchomione nie ma możliwości wypłaty ETH.

To sprawiło, że największa pula stETH/ETH na giełdzie Curve coraz bardziej się rozjeżdża, sprawiając, że zniżka na stETH to już niemal 4%.

stETH pula CurvePodczas pisania artykułu robi się cały czas gorzej, kilka minut później pozostało już tylko 170 tys. ETH

Jak można zauważyć na Curve, w tej puli pozostało już tylko 173 tys. ETH, a to oznacza, że nawt jeśli, Celsius chciałoby sprzedać stETH, aby pokryć zobowiązania klientow, nie może tego zrobić.

Co więcej, rynek to gra bez skrupułów, a wieloryby bardzo lubiły stETH. Dlaczego w czasie przeszłym? Jak widać wielu z nich wycofuje się z stETH i to akceptując stratę, na czele z nielubianą, ale rzadko omylną i przegrywającą Alameda.

Gorzej niż się wydaje?

Ktoś może powiedzieć, że zablokują wypłaty, albo nałożą jakieś limity no i co z tego? Wszystko jest cały czas zabezpieczone i nie ma się czym martwić. Niestety nie do końca.

stETH jest tokenem, który był wykorzystywany do lewarowania swoich pozycji. Można było wpłacić stETH do puli i brać w jego zastaw pożyczki. Te pożyczki Celsius brało, a to oznacza, że w najgorszym scenariuszu, jeśli cena rozjedzie się za bardzo, mogą nawet zostać częściowo zlikwidowani.

stETH Celsius znajduje się na AAVE i posłużyło do wzięcia pożyczek stablecoinów o wartości około 590 mln USD.

Oczywiście nie wiemy zapewne o wszystkich środkach, jakie posiada Celsius, ale problem stETH robi się coraz poważniejszy, a dodatkowo wielu użytkowników już teraz skarży się na wypłaty, nie tylko ETH oraz na tryb “HODL”.

Celsius odpowiada na “FUD”

Celsius na szczęście nie siedzi cicho, choć ciężko nazwać taką odpowiedź “satysfakcjonującą”. 

Celsius odniósł się do wielu swoich problemów począwszy od kryzysu LUNA, pisząc że „wcześnie wykrył niestabilność Luna/UST i działał szybko, aby chronić naszych klientów”.

Nie jest jasne, jaką stratę poniosła firma na kryzysie UST, ale według The Block wypłacono z Anchor o 72 mln mniej ETH niż wpłacono, choć jak podkreśla artykuł nie jest powiedziane, że tyle stracono. 

Na UST jakaś niewielka strata jest raczej pewna, nawet mimo szybkiej reakcji.

Co do trybu HODL Celsius napisał:

Wszystkie instancje trybu HODL są odpowiedzią na ochronę kont użytkowników i zgodność z wymogami regulacyjnymi i prawnymi. W większości przypadków tryb HODL można szybko wyłączyć, kontaktując się z działem obsługi klienta firmy Celsius.

Dodano również, że:

Celsius kontynuuje przetwarzanie wypłat bez opóźnień. Nie mieliśmy żadnych problemów ze spełnieniem żądań wypłaty. Celsius honoruje wszystkie wypłaty tak szybko, jak to możliwe i ciężko pracuje, aby wspierać klientów, jeśli i kiedy wystąpią opóźnienia.

A co do problemów z ETH?

Celsius napisał, że posiada znaczne rezerwy, aby sprostać wszystkim zobowiązaniom.

Podsumowanie

Może nic takiego się nie dzieje, a rynek daje cierpliwym coraz lepszą okazje do zakupu w pełni wspartego Etherem stETH.

Być może to kolejna rozgrywka pomiędzy wielorybami, którzy wiedzą, że stETH jest w 100% zabezpieczone, ale Celsius jest łakomym kąskiem do “rozegrania” go i zarobku.

Tak czy inaczej, warto uważać i śledzić całą sytuację, zwłaszcza jako użytkownik Celsius, stETH a także ETH.

Popularne