. . .

Anchor zmienia zasady. Koniec stabilnego zwrotu

Rafał avatar
Rafał   2022-03-25 09:05

Motor napędowy adopcji Terra i jeden z głównych projektów całego ekosystemu DeFi wprowadza spodziewane zmiany w swoim kontrowersyjnym protokole. Jednak nie są one drastyczne i nie powinny spowodować większego odpływu kapitału, a może nawet jeszcze bardziej go przyciągną?

Anchor spadek zarobków

Anchor to trzeci pod względem zablokowanej wartości protokół DeFi na rynku, któremu Terra zawdzięcza niemal 60% swojego TVL. Wszyscy, którzy zrobili coś, o czym każdy trąbi na prawo i lewo, czyli wykonali "własny research" wiedzieli, że długoterminowo, ogromny 20% roczny zwrot z inwestycji, nie jest możliwy do utrzymania. 

Krótko po wielkiej aferze związanej z kurczącą się rezerwą, którą dofinansować musiało LFG, czyli Luna Foundation Guard czuwająca nad ekosystemem Terra, nadszedł czas na zmianę.

Propozycja "20" została przegłosowana, co oznacza, że Anchor będzie dostosowywał oferowany przez siebie zwrot w zależności od tego, czy jego rezerwa będzie się kurczyć, czy też powiększać.

Dostosowywanie nie będzie jednak tylko negatywne, choć początkowo możemy się spodziewać nawet kilku z rzędu spadków. Te spadki nie będą jednak ani nagłe, ani duże, co pozwoli wprowadzić do projektu nowe sposoby zarabiania.

Protokół będzie dostosowywał APY co miesiąc i tylko maksymalnie o 1.5%. Co to oznacza? Że jeśli rezerwa skurczy się o 5%, zarobki zostaną zmniejszone o 1.5% na miesiąc. Jeśli po tym czasie rezerwa znów się skurczy o 2%, znów nastąpi 1.5-procentowa obniżka.

Jeśli jednak w kolejnym miesiącu protokół zyska 1% w rezerwie nastąpi wzrost wypłacanych odsetek o 1%, nie 1.5%. 

W taki sposób za kilka miesięcy zwroty Anchor dostosują się do jego oferty, najprawdopodobniej dość mocno w dół. Wyliczeń dotyczących tego ile może płacić Anchor, aby być samowystarczalny jest sporo i cały czas zmieniają się ze względu na rosnącą ilość depozytów, pożyczek, źródeł przychodu itp. Ogólny sentyment jest taki, że Anchor nadal może płacić dwucyfrowy "yield", jednak zdecydowanie nie 20%.

Początkowo minimalne APY do jakiego może dostosować się Anchor zostało ograniczone do 15%, a maksymalne do 20%.

Opinie na temat tej zmiany są podzielone, a wielu użytkowników uważa, że ten krok został podjęty za wcześnie. Tak czy inaczej, za kilka miesięcy przekonamy się, czy Anchor to było jedyne co napędzało wzrost Terra i podaży UST.


Popularne