. . .

Z deszczu pod rynnę. JUNO o wartości 36 mln USD ląduje nie tam gdzie trzeba

Rafał avatar
Rafał   2022-05-05 21:20

W zeszłym tygodniu społeczność JUNO zagłosowała za kontrowersyjną propozycją mającą na celu odebranie ponad 3.1 mln JUNO adresowi, który miał zbyt mocno wykorzystać system airdropu tokenów. "Literówka" w propozycji sprawiła jednak, że tokeny nie trafiły tam, gdzie trzeba...

błąd JUNO
JUNO patrzące na to co się wydarzyło

Społeczność JUNO podjęła bardzo kontrowersyjną i szeroko komentowaną w świecie kryptowalut decyzję o odebraniu 3.1 mln JUNO ich właścicielowi poprzez zagłosowanie nad przesłaniem tych środków na adres kontrolowany przez społeczność projektu.

Decyzja została podjęta, niezależnie od tego, czy tego typu akcje powinny mieć miejsce  i niezależnie od opinii dotyczącej tego, czy japoński inwestor Takumi Asano rzeczywiście oszukał i "rozegrał" airdrop tak, aby otrzymać jak najwięcej tokenów, czy po prostu mądrze dysponował swoimi środkami, które zdywersyfikował na wielu adresach a to airdrop był źle zaprojektowany.

Problem w tym, że środki zostały przeniesione na zły adres... Myślę że można podzielić komentarz samego zainteresowanego; "LOL".

“We f**ked up big time.”

Jak informuje CoinDesk Andrea Di Michele, członek zespołu założycielskiego Juno, powiedział, że niepoprawny transfer nastąpił w wyniku błędu... kopiuj-wklej.

„Kiedy podałem programistom [Proposal 20] adres smart kontraktu [Unity], wkleiłem adres kontraktu, a tuż pod nim wstawiłem hash transakcji. Ale nie napisałem „hasz transakcji to to”, po prostu dodałem hash” – wyjaśnił "Dimi"

Według niego programiści przypadkowo skopiowali hash, który wyglądał podobnie do adresu portfela a nie sam adres. W rezultacie zajęte środki trafiły na adres, do którego nikt nie ma dostępu.

Daniel Hwang, szef ds. protokołów w StakeFish, jednego z walidatorów Juno, podsumował swoje przemyślenia w wiadomości do CoinDesk: “We f**ked up big time.”

Grzebiemy w blockchainie?

Jaki jest plan naprawy całej sytuacji? Według CoinDesk polega on na przeniesieniu środków na adres Unity poprzez już zaplanowaną aktualizację.

To uaktualnienie spowoduje teraz "przepisanie" blockchaina Juno, dzięki czemu utracone fundusze zostaną ponownie przypisane do Unity.

Bardzo niejasno sformułowana propozycja 21, mówi że:

Finalizuje transfer środków w ramach propozycji Unity. Przenosi środki z adresu zastępczego do smart kontraktu Unity.

Cała ta sytuacja i wszystko co się dzieje ostatnio wokół JUNO nie wróży dobrze ani temu projektowi, ani tym bardziej wzroście zaufania do niego, które zdecydowanie zostało utracone. Wydaje się, że projekt i "wojenki", które wywołały jego decyzje znacznie więcej namieszały w ekosystemie Cosmos niż wniosły do niego coś wartościowego. Czas pokaże jak zakończy się historia JUNO.

Popularne