. . .

Vitalik Buterin – czego najbardziej żałuje w kontekście Ethereum?

Wlad   2021-09-02 14:23

Podczas sesji Ask Me Anything na Twitterze, Vitalik Buterin odpowiadał na pytania swoich obserwatorów. Dwa z najciekawszych pytań dotyczyły największych rozczarowań jednego z założycieli Ethereum. Czego najbardziej żałuje?

Vitalik
John Phillips, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Vitalik Buterin dał swoim fanom na Twitterze szansę zadania mu pytań na każdy temat. W trakcie sesji odpowiedział na dwa, które dotyczyły tego, czego najbardziej żałował podczas swojej przygody z Ethereum.

Jak się okazuje, z perspektywy czasu największym jego rozczarowaniem była kwestia ośmiu współzałożycieli ekosystemu Ethereum. Buterin dodał, że byli oni dobrani „tak szybko i bez dyskryminacji”.

Warto przypomnieć, do kogo odnosił się Buterin w swojej odpowiedzi. Oprócz niego samego, Etherum współtworzyli przed ośmiu laty ówcześni przedstawiciele różnych środowisk pracy:

  • Mihai Alisie (coach pokerowy)
  • Anthony Di Iorio (kanadyjski przedsiębiorca)
  • Jeffrey Wilcke (programista)
  • Charles Hoskinson (matematyk)
  • Amir Chetrit (współtwórca Colored Coins)
  • Joseph Lubin (CEO SyNerG Music)
  • Gavin Wood (informatyk)

Hoskinson jest założycielem Cardano, zaś Wood współtworzy Polkadot. Obie te platformy mieszczą się w TOP 10 projektów pod względem wartości rynkowej.

Początki Ethereum wiązały się z wieloma debatami i trudami w znalezieniu wspólnego języka na temat przyszłości projektu. Buterin dodał na Twitterze, że „ludzi trudniej koordynować w małej grupie” niż się spodziewał. Wspomniał również, że problemy pojawiają się, gdy „w grę wchodzą potężne konflikty motywacyjne”.

Dziś Buterin ma również żal o infrastrukturę sieci Ethereum. Twierdzi, że błędem było budowanie maszyny wirtualnej na 256 bitach, gdy powinna była być „64-bitowa z funkcją bigint o dowolnym rozmiarze”. Takie systemy są w stanie szybciej przetwarzać dane.

Co ciekawe, współtwórca Ethereum dodał, że gdyby nie kryptowaluty, pracowałby nad stworzeniem jakiejś platformy społecznościowej. Sam Buterik przyznaje, że dziś uważa się za cyfrowego nomadę. Twierdzi, że aktualnie żyje z dnia na dzień i wyraźnie zwolnił tempo.

Popularne