. . .

Uniswap ogranicza dostęp do niektórych tokenów

Rafał   2021-07-24 04:50

Zdecentralizowana giełda Uniswap zgodnie z zapowiedzią zawiesiła dostęp do pewnych tokenów poprzez oficjalną aplikację app.uniswap.org. Wywołało to ogromne poruszenie i co jasne w takiej sytuacji wzbudziło wątpliwości co do decentralizacji.

Uniswap

Uniswap to największa zdecentralizowana giełda wykorzystująca model AMM. Protokół Uniswap jest zarządzany przez posiadaczy UNI.

W swojej zapowiedzi Uniswap Labs, czyli studio programistyczne, które wnosi ogromny wkład w projekt i działa, aby usprawniać protokół Uniswap. Jednym z tych "wkładów" jest interfejs giełdy, z którego użytkownicy korzystają, aby wymieniać tokeny, czyli strona app.uniswap.org. Właśnie za pomocą tej aplikacji nie będą już dostępne niektóre tokeny, głównie instrumenty pochodne i tokenizowane akcje. Najmocniej oberwało się projektowi Synthetix, Pełna lista tutaj.

Aby nadal wprowadzać innowacje i udostępniać to narzędzie społeczności Uniswap, monitorujemy zmieniający się krajobraz regulacyjny. Dzisiaj, zgodnie z działaniami podejmowanymi przez inne interfejsy DeFi, podjęliśmy decyzję o ograniczeniu dostępu do niektórych tokenów poprzez app.uniswap.org. Te tokeny zawsze stanowiły bardzo małą część całkowitego wolumenu w protokole Uniswap

Ma to związek z regulacjami, które coraz mocniej dotykają całego rynku kryptowalut. Ostatnio giełda Binance zaledwie kilka miesięcy po dodaniu do swojej oferty tokenizowanych akcji firm usunęła je ze swojej oferty.

Oczywiście giełda Binance jest scentralizowaną firmą, a wszyscy kojarzą Uniswap z decentralziacją, dlatego też można było przeczytać mnóstwo komentarzy na temat końca Uniswap i końca marzeń o decentralizacji. Powstała nawet strona uniswap.rip...

Mimo tego, że jest w tym ziarno prawdy to nie wygląda to tak źle ja mogłoby się wydawać. Uniswap jest zdecentralizowanym protokołem i ta akcja w żaden sposób na niego nie wpłynie. Wszystkie te tokeny są nadal dostępne w protokole Uniswap i każdy inny interfejs może je oferować, jednak nie można nimi handlować bezpośrednio przez "oficjalną stronę giełdy". 

Niestety to pokazuje, że im większe są zdecentralizowane protokoły DeFi, tym bardziej "ich interfejsy" będą podążać za regulacjami i nikt tego nie uniknie. Pytanie, czy blokowanie kilku mało interesujących dla wielu użytkowników tokenizowanych akcji i instrumentów pochodnych to jedyne czym zaskoczą nas protokoły DeFi?

Popularne