. . .

The Graph - Dlaczego jest nazywany Google blockchainów?

Rafał avatar
Rafał   2021-12-19 21:10

The Graph jest projektem wyjątkowym, który pozwala indeksować ogromne ilości danych przechowywanych na blockchainach zapewniając szybki i łatwy dostęp do informacji, których wyszukiwanie bez jego użycia byłoby nieefektywne. Z tego artykułu dowiesz się czym jest i jak działa The Graph oraz gdzie w tym wszystkim wykorzystywany jest token GRT.

kryptowaluta the graph grt
grafika: thegraph.com

The Graph został stworzony przez zespół trzech współzałożycieli już w 2018 roku, natomiast mainnet wystartował dopiero w grudniu 2020 r. i niedawno przeżywał swoją pierwszą rocznicę. 

Wraz z rozwojem aplikacji Web3 projekt jest coraz szerzej wykorzystywany, a rozwój poza obręb sieci Ethereum tylko przyspieszy jego adopcję, głównie wśród programistów, ponieważ to właśnie oni bezpośrednio najczęściej korzystają z The Graph.

Czym jest The Graph?

Ilość danych, które codziennie trafiają do łańcuchów bloków jest ogromna. Mnóstwa potrzebnych informacji nie można uzyskać bezpośrednio z danego smart kontraktu, a dostęp do wielu konkretnych danych jest ograniczony i wymaga pracochłonnego procesu ich pozyskania. 

The Graph jest zdecentralizowanym protokołem indeksującym, który umożliwia programistom łatwe wyszukiwanie, publikowanie i wykorzystywanie danych z publicznych łańcuchów bloków. Te dane są potrzebne do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, bez konieczności polegania na scentralizowanych serwerach.

Co to znaczy, że Graph indeksuje dane z blockchainów?

Najłatwiej zrozumieć to poprzez porównanie projektu do spisu treści ogromnej książki. Chcąc przejść do konkretnego rozdziału, by wyszukać pewne informacje nie musisz czytać całej książki, a wystarczy, że kierując się spisem treści przejdziesz od razu do podanej strony. Bardziej adekwatnym porównaniem wydaje się jednak wymieniona w tytule najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa.

Roboty Google skanują i indeksują dane ze stron internetowych, czyli analizują daną witrynę i zapisują pozyskane informacje w ogromnej bazie danych. Następnie użytkownicy wpisują interesujące ich zapytania poprzez wyszukiwarkę, która zwraca jak najlepsze wyniki.

The Graph w pewnym sensie działa podobnie, ponieważ pozwala uzyskać dowolne informacje z bazy danych, tyle że w przypadku tego projektu tą bazą jest łańcuch bloków, najczęściej Ethereum.

Co istotne, projekt jest wykorzystywany przez programistów i to oni są głównymi użytkownikami protokołu, jednak dzięki Graph powstaje mnóstwo narzędzi, z których zapewne już nie raz korzystałeś, np. analizując obrót na giełdzie Uniswap. Strona uniswap.info jest stworzona właśnie przy wykorzystaniu możliwości projektu The Graph.

Jak działa The Graph?

The Graph jest pewnego rodzaju pośrednikiem między blockchainami a zdecentralizowanymi aplikacjami. Aplikacje używają języka GraphQL do wysyłania zapytań do otwartych interfejsów API, zwanych „subgraphs”, w celu pobrania danych indeksowanych w sieci. Dzięki The Graph programiści mogą tworzyć aplikacje bezserwerowe, które w całości działają w infrastrukturze publicznej Web3.

API (ang. application programming interface) to zestaw reguł umożliwiających przesyłanie danych między aplikacjami.

co to the graph

Każdy może stworzyć „podgraf” zawierający informacje z różnych protokołów. Na powyższej grafice widać subgraph stworzony, aby służyć analizie i dostarczać historyczne informacje o giełdzie SushiSwap.

Wyszukiwanie informacji i subgrafów możliwe jest poprzez Graph Explorer

Sieć projektu składa się z czterech głównych uczestników; indeksatorów, kuratorów, delegatorów, a także konsumentów.

Konsumenci płacą indeksatorom za dostarczanie danych, których potrzebują.

Indeksatorzy to operatorzy węzłów The Graph. Muszą stakować GRT i dostarczać dane zgodne z prawdą inaczej mogą stracić część wniesionego zabezpieczenia, które na ten moment wynosi 100 000 GRT.  Wybierają podgrafy do indeksowania w oparciu o sygnał Kuratora, który wskazuje podgrafy wysokiej jakości, które powinny być traktowane priorytetowo.

Kuratorzy używają GRT do sygnalizowania, które podgrafy są wartościowe do indeksowania. Deponując GRT, Kuratorzy uzyskują udziały w podgrafie. W rezultacie są uprawnieni do zarabiania części opłat za zapytania, które generuje wspierany przez nich subgraph.

Delegatorzy stakują GRT w imieniu osoby indeksującej, aby otrzymać część nagród i opłat indeksatora bez konieczności osobistego uruchamiania węzła. 

Cały proces pozyskiwania danych wygląda następująco:

1. Konsument pyta The Graph, którzy Indeksatorzy mają interesujące go dane.

2. Konsument wybiera Indeksatora, którego uważa, za najlepszego, oferującego najwyższą jakość usług w najlepszej cenie i z nim przeprowadza transakcję.

3. Konsument wysyła zapytanie wraz z warunkową mikropłatnościom, która określa, ile jest gotów zapłacić za moc obliczeniową i przepustowość. Zapytanie określa jakie dane mają być dostępne.

4. Jeżeli oferowana cena jest zadowalająca, wówczas Indekstaor przetwarza zapytanie, dostarcza wynik, a także zaświadcza, że odpowiedź jest poprawna. Dostarczenie tego zaświadczenia odblokowuje mikropłatność. Poświadczenie jest sporządzane deterministycznie i można je jednoznacznie przypisać Indeksatorowi w celu weryfikacji i rozstrzygania sporów.

Rynek zapytań The Graph służy podobnemu celowi jak API w tradycyjnej aplikacji. Kluczowa różnica polega na tym, że tradycyjne API jest obsługiwane przez jeden podmiot, a na The Graph składa się zdecentralizowana sieci Indeksatorów, konkurujących ze sobą o zapewnienie najlepszej usługi w najlepszej cenie.

Nawet jeśli pojedynczy Indeksator przestanie działać, inni będą finansowo zachęcani do wykonania dodatkowej pracy - o ile istnieje zapotrzebowanie na konkretne dane.

GRT

Natywnym tokenem użytkowym sieci jest GRT. Konsumenci pozyskujący dane płacą za nie właśnie w tej walucie.

Indeksatorzy zarabiają GRT jako wynagrodzenie za obsługę zapytań w sieci, a także otrzymują nagrody za indeksowanie generowane przez roczną inflację w wysokości 3%.

Kuratorzy otrzymują część z opłat generowanych przez subgraph, który wspierają, natomiast delegatorzy zarabiają część zysków Indeksatorów, która zależy od ustawień konkretnego węzła. 

GRT jest tokenem inflacyjnym z początkową podażą 10 mld. Inflacja została ustalona na 3% rocznie. W The Graph istnieje kilka mechanizmów spalania tokenów. 1% wszystkich opłat za zapytania jest spalane.  Każda delegacja wiąże się z opłatą w wysokości 0,5%, która również zostanie spalona. Dodatkowo występuje też „podatek” dla Kuratorów za wypłaty oraz za sygnalizację wsparcia subgrafów. Do dnia 19 grudnia 2021 r. spalono ponad 17.5 mln GRT.

Według danych podawanych przez The Graph emisja w ciągu najbliższych 4 lat (5 lat od grudnia 2020) będzie wyglądać następująco:

kryptowaluta graph emisja grt

GRT jest tokenem ERC-20 i może być przechowywany na dowolnym portfelu sieci Ethereum.

Podsumowanie

The Graph jest projektem wyjątkowym, bardzo potrzebnym i właściwie nie ma konkurencji w swojej dziedzinie. Korzystają z niego tysiące programistów i największe aplikacje w obrębie ekosystemu Ethereum takie jak Uniswap, Synthetix, AAVE, Balancer, czy Decentraland. 

Sam projekt rozwija się na inne kompatybilne z EVM łańcuchy, a także niedawno ogłosił wsparcie dla NEAR, który jest pierwszym krokiem w stronę obsługi innych sieci.

The Graph jest jednym z najważniejszych i najbardziej przydatnych narzędzi dla programistów, którzy stanowią trzon rozwoju Web3, co nie oznacza, że automatycznie token jest świetną inwestycją. Zawsze należy przeanalizować projekt pod kątem inflacji, kapitalizacji, wykorzystania i wielu innych czynników przed podjęciem decyzji o zakupie.

Po więcej informacji takich jak linki do oficjalnej strony www, social media, dostępności na giełdach, a także ceny zapraszam na Blokpres:

kryptowaluta grt

Popularne