. . .

Przegłosowano Aave V3

Rafał   2021-11-14 10:19

Aave to jeden z największych, a przez długi czas największy pod względem zablokowanej wartości, protokół pożyczkowy na rynku. 11 listopada zakończyło się głosowanie nad trzecią wersją platformy, która wprowadzi mnóstwo zmian do całej przestrzeni DeFi.

kryptowaluta aave

Pierwsza wersja protokołu Aave została wdrożona na blockchainie Ethereum w 2019 roku. Wersja druga została wprowadzona w grudniu 2020 roku i wprowadziło sporo usprawnień i nowości w działaniu platformy, w tym np. wybór pomiędzy stałą i zmienną stopą oprocentowania. 

11 listopada posiadaczce tokenów AAVE przegłosowali w stosunku 341.88 tys. do 2.8 wypuszczenie nowej, już trzeciej wersji protokołu Aave.

Aave V3

Aave V3 stanowi znaczący postęp technologiczny w stosunku nie tylko do V2, ale ogólnie do protokołów płynności DeFi, jakie znamy. Wersja trzecia ma stworzyć protokół Layer-0 DeFi nowej generacji, który ma za zadanie znacznie poprawić wrażenia użytkownika, oferując jednocześnie zwiększoną efektywność kapitałową, wyższy stopień decentralizacji i dodatkowe bezpieczeństwo.

Aave w wersji 3 jest osobnym i niekompatybilnym z V2 zbiorem smart kontraktów, które zostaną wdrożone na blockchainach Ethereum, Polygon i Avalnche. 

Najważniejszymi wymienionymi funkcjami Aave V3 są:

  • Portal: umożliwia płynny przepływ zasobów między rynkami Aave V3 w różnych sieciach;
  • High Efficiency Mode: pozwala pożyczkobiorcom na uzyskanie największej siły pożyczkowej ze swojego zabezpieczenia;
  • Isolation Mode: ogranicza ekspozycję i ryzyko związane z nowo notowanymi aktywami, zezwalając jedynie na zaciąganie pożyczek do określonego pułapu zadłużenia;
  • Ulepszenia zarządzania ryzykiem: zapewnia dodatkową ochronę protokołu poprzez różne limity ryzyka i inne narzędzia;
  • Funkcje specyficzne dla warstwy L2: zaprojektowany dla sieci warstwy 2 w celu poprawy komfortu użytkowania i niezawodności;

Portal

Jedną z najważniejszych zmian wydaje się funkcja "Portal". Płynność dostarczana przez użytkowników może być przenoszona z jednej sieci do drugiej poprzez wypalanie tokenów w sieci źródłowej i wybicie ich w sieci docelowej. Połączenie sieciowe zbudowane wokół tej funkcji nazywa się Port.

Aave v3źródło

W tym momencie Aave działa w sieciach Ethereum, Polygon oraz Avalanche, w których razem zostało zablokowane ponad 27 mld dolarów.

Wraz z wprowadzeniem nowej wersji protokołu Aave będzie mogło łatwo rozpocząć ekspansję na kolejne sieci, w których nie tylko pojawi się nowy projekt DeFi, ale jeden z największych i najbardziej znanych projektów. Użytkownicy będą mogli w prosty sposób transferować swoją płynność z jednej sieci do drugiej.

High Efficiency Mode (eMode)

Kolejną nowością jest eMode, który pozwala pożyczkobiorcom osiągnąć jak najwyższą zdolność kredytową.

eMode zapewnia większy dostęp do kapitału gdzie pożyczkobiorca może wybrać kategorię aktywów, które chcą pożyczyć, np. stablecoiny zabezpieczone ETH. Zapewni to lepsze wykorzystanie własnego kapitału.

Isolation Mode

Inną nowością jest wprowadzenie trybu Izolacji, który ma zmniejszać ryzyko.

kryptowaluta Aave v3

źródło

Kiedy składana jest propozycja, aby utworzyć nowy rynek aktywów na V3, propozycja może określić aktywa jako „zabezpieczenie izolowane”. Użytkownicy dostarczający te „wyizolowane” aktywa mogą pożyczać tylko stablecoiny, na które zezwoliło zarządzanie Aave  do określonego pułapu zadłużenia.

Na powyższej grafice zaprezentowanej na stronie propozycji Aave V3,  Chad dostarcza TOKEN2 jako zabezpieczenie. TOKEN2 to wyizolowane aktywa o maksymalnym pułapie zadłużenia w wysokości 10 mln USD, które mogą zostać użyte tylko do pożyczenia USDT, DAI i USDC. Po dostarczeniu $TOKEN2 jako zabezpieczenia, Czad będzie mógł pożyczyć do 10 mln USD w USDT, DAI i USDC.

Podsumowanie

To oczywiście zaledwie kilka  najważniejszych funkcji, jakie wprowadzi Aave w wersji trzeciej. Pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji i wprowadzenie nowej wersji protokołu w życie.

Aave jest jednym z największych protokołów DeFi z TVL na Ethereum przekraczającym 17 mld dolarów. W wersji protokołu działającej w sieci Polygon zostało zablokowane niemal 4 mld, a w Avalanche 6 mld.

Popularne