. . .

Projekt MiCA, czyli jak UE przyspiesza w wyścigu krypto

Wlad   2022-01-31 08:55

W Unii Europejskiej trwają prace nad ustawą dotyczącą regulacji aktywów cyfrowych. Jej wprowadzenie może przenieść spory ciężar zadań biurokratycznych z firm krypto, które działają w Europie. Czy UE właśnie znalazła sposób, jak wyprzedzić inne kraje w wyścigu związanym z szerszą adopcją kryptowalut?

Unia Europejska MICA

Kwestie związane z szerszą adopcją krypto w realnym świecie coraz częściej pojawiają się w mediach. Rok 2021 był pod tym względem przełomowy. Wystarczy przypomnieć wprowadzenie akceptacji płatności Bitcoinem w Salwadorze. To znacznie przyspieszyło prace nad dalszymi regulacjami cyfrowych monet w USA czy Rosji. Jednakże wprowadzenie samych nakazów i obostrzeń może nie wystarczyć.

W tym momencie na tapecie pojawia się Unia Europejska, która również zauważa potencjał wynikający z kryptowalut. UE wraca do swojego projektu MiCA (Markets in Crypto Assets), którego pierwsza wizja powstała już w 2020 roku. Europejski Bank Centralny oraz Europejski Inspektor Ochrony Danych długo zwlekali jednak z akceptacją tego projektu.

Okazuje się, że jeszcze w bieżącym kwartale może dojść do ratyfikacji ustawy. Jeżeli tak się stanie, wówczas projekt wejdzie w życie w 2024 roku. Ma on możliwość mocno zrewolucjonizować postrzeganie krypto w Unii.

Ustawa może przysłużyć się między innymi poniższym zmianom:

  • Firmy krypto nie będą musiały dostosowywać się do lokalnych regulacji każdego kraju, gdyż ustawa unijna będzie nadrzędna.
  • Powstanie uniwersalna licencja na prowadzenie działalności w UE dla przedsiębiorstw kryptowalutowych.
  • Licencja MiCA działać będzie podobnie do paszportu unijnego, a firmy będą mogły oferować swoje usługi bez granic w 27 państwach członkowskich Wspólnoty.

Projekt regulacji porównać można do strefy Schengen, choć z dodatkowym atutem. Swoisty „paszport” na działalność w UE będą mogły otrzymywać także firmy spoza Unii. 

Wady MiCA? W projekcie brakuje jeszcze zapisów dotyczących DeFi. Zastanawia też opieszałość urzędników unijnych w kwestii czasu oczekiwania na akceptację ustawy. Niemniej jednak wprowadzenie jej w życie może być krokiem w stronę lepszego jutra dla aktywów cyfrowych w Europie. 

Popularne