. . .

Pierwszy raz w historii gra NFT osiągnęła 1 mld USD w sprzedaży

Wlad   2021-08-09 09:03

Axie Infinity to gra NFT oparta na blockchainie Ethereum (działająca na L2), która w ostatnich dniach przeżyła prawdziwy boom sprzedażowy. Jako pierwszy projekt tego typu osiągnęła sprzedaż na poziomie 1 mld USD. Z czego aż 20% zysków to zasługa ostatniego tygodnia.

Axie Infinity
www.axieinfinity.com

Liczby mówią same za siebie. Ponad 1 mld USD pod kątem wartości sprzedanych NFT. Przekroczony próg 2,4 mln transakcji. Ponad 300 tys. kupujących i 900 tys. posiadaczy NFT, a do tego więcej niż milion aktywnych użytkowników każdego dnia.

Axie Infinity to gra inspirowana światem Pokémon oparta na tokenach NFT w ramach łańcucha Ethereum. Projekt funkcjonuje na rynku od roku 2018. Kamieniem milowym w działalności platformy stał się początek sierpnia 2021. Można powiedzieć, że gra została viralem w sieci, co przełożyło się na rekordowe wzrosty sprzedaży.

Szybkie wybicie się projektu Axie Infinity warto porównać z dwoma projektami NFT, które gonią go pod względem sprzedaży. Na drugim miejscu plasuje się NBA Top Shot, karcianka blockchainu Flow, która osiąga sprzedaż na poziomie 675 mln USD. Kolejnym pretendentem do przekroczenia pierwszego miliarda jest projekt CryptoPunks – NFT oparte na Ethereum warte jest 657 mln USD.

Czym jest Axie Infinity?

Gdyby nie blockchain, gra Axie Infinity byłaby kolejną grą typu „montser-battler”, w której walczą ze sobą hodowane przez graczy stworzenia. Każde z nich ma swoje unikatowe statystyki, na podstawie których rozgrywać można pojedynki z innymi potworkami. Zupełnie tak, jak w świecie Pokémon.

W połączeniu z kryptowalutami, projekt ten staje się o wiele bardziej lukratywny. Zachęca przecież graczy do wydawania pieniędzy, ale również do ich wygrywania.

Oparcie projektu na blockchainie czyni grę drogim przedsięwzięciem. Podczas gdy klasyczne gry tego typu to wydatek poniżej 60 USD za ponad stugodzinną rozrywkę, w Axie Infinity pojedyncze stworki potrafią kosztować więcej.

Wyróżnikiem Axie Infinity jest to, że gracze mogą sprzedawać swoje postaci na rynkach wtórnych. Patrząc na obrót, który przekroczył 1 mld USD, użytkownicy gry NFT korzystają z tego przywileju.

Deweloper gry uruchomił w listopadzie 2020 token zarządzający, Axie Infinity Shards (AXS). Pozwala on na głosowanie w ramach zmian wprowadzanych w grze. Wyraźnie zyskał on na popularności w ostatnich tygodniach. 20 lipca kapitalizacja rynkowa AXS wynosiła 900 mln USD, dziś przekracza 2,6 mld USD. Twórcy gry udostępnili ponad 90 tys. działek dla rozwijania swoich operacji w grze. Choć niewiele można jeszcze na nich zdziałać, już sprzedają się za ponad 10 tys. USD.

Popularne