. . .

OpenSea potwierdza: kierownictwo wykorzystuje poufną wiedzę przy zakupie NFT

Wlad   2021-09-16 08:45

Firma OpenSea potwierdziała, że jeden z jej kierowników, Nate Chastain, kupił NFT, korzystając z wiedzy o ich późniejszej eskpozycji. Z dnia na dzień Chastain został oskarżony przez społeczność Twittera o zgarnięcie tokenów w pierwszej kolejności przed ich oficjalnym wydaniem.

NFT

OpenSea to obecnie jedne z największych rynków związanych z tokenami NFT. Firma przyznała się, że jeden ze starszych pracowników otrzymuje zakulisowe powiadomienia o najpopularniejszych inwestycjach.

Kierownik ten nazywa się Nate Chastain, a użytkownicy Twittera oskarżają go o nieuczciwe zagrywki wobec społeczności inwestorów. Ma on bowiem wykorzystywać tajne portfele Ethereum do przechwytywania NFT przed ich oficjalną premierą. Zdaniem niektórych użytkowników platformy społecznościowej, Chastain sprzedaje przechwycone produkty NFT, gdy rośnie wokół nich hype. Tym samym zapewnia sobie najwyższe możliwe zyski.

Tego typu zachowanie porównuje się do frontrunningu czy insider tradingu, czyli obrotu informacjami, które nie zostały jeszcze upublicznione. Działania te nie powinny mieć miejsca w ramach regulowanych rynków finansowych.

Firma OpenSea opublikowała na swoim blogu oficjalny wpis, w którym potwierdzono przypuszczenia społeczności z Twittera. Fragment oświadczenia brzmiał: 

To niezwykle rozczarowujące. Chcemy, by było jasne, że takie zachowanie nie reprezentuje wartości naszego zespołu. Traktujemy sprawę bardzo poważnie i przeprowadzimy natychmiastowe i dokładne śledztwo w sprawie tego incydentu

Platforma opublikowała zaktualizowane zasady dotyczące tego, że członkowie zespołu nie mogą dokonywać zakupu ani sprzedaży żadnych kolekcji podczas ich promowania. Co więcej, nie będą mogli wykorzystywać poufnych informacji w celu dokonywania transakcji na tokenach NFT.

Użytkownicy Twittera szybko odkryli, o co chodziło w zachowaniu Chastaina. Wykorzystując podstawowe narzędzia analityczne, udało im się sprawdzić ruch funduszy związanych z NFT pomiędzy portfelami związanymi z pracownikiem OpenSea. Chodziło o produkt NFT CryptoPunk #3501, który Chastain zakupił za 26,98 ether około siedmiu miesięcy temu. Po rozpoznaniu adresu Ethereum użytkownicy platformy znaleźli „winowajcę” zakupu. Sam zainteresowany nie wypowiedział się w tej sprawie.

Popularne