. . .

Ile tak naprawdę kosztują Cię spadki?

Rafał   2021-07-14 09:47

Nikt nie lubi gdy jego inwestycja okazuje się „niezbyt trafiona". W przypadku kryptowalut wahania cen potrafią w ciągu jednego dnia zdewastować psychikę liczących na szybkie zyski początkujących inwestorów, których w kryptowalutach jest mnóstwo. Pytanie brzmi, ile tak naprawdę tracimy gdy cena spada?

Spadek

Teoretycznie ten artykuł dotyczy znacznie bardziej traderów niż „inwestorów”, którzy decydują się na zakupy w perspektywie długoterminowej, jednak wiele osób nadal nie rozumie, że wyciąganie własnej inwestycji i zysków, jest ważniejsze niż czekanie na 100x. Nie tylko dlatego, żeby ubezpieczyć się na wypadek ogromnych wahań, które nękają kryptowaluty od zawsze, ale też dlatego, że gdy one nastąpią, to będziemy przygotowani zarówno psychicznie, jak i finansowo na kupienie dołka. 

No dobra, ale ile tak naprawdę kosztują nas te spadki? Czy jeśli cena spadnie o 15%, to musi wzrosnąć o 15%, abyśmy byli na zero? No niestety nie.

Matematyka nie zna litości

Załóżmy, że zainwestowałeś 10 000 zł w projekt X. Jeżeli cena spadnie o 10%, twoja inwestycja jest warta 9 000 zł. Mimo że po 10% wzroście twoje portfolio świeci się na zielono, nadal jesteś na minusie, bo posiadasz 9 900 zł. Pytanie ile nasz projekt X musi zyskać, abyśmy odrobili dziesięcioprocentowy spadek? Odpowiedź brzmi 11.1%.

Może różnica jest niewielka, ale im większy spadek, tym więcej projekt X musi zyskać, abyśmy wyszli na ZERO, nie mówiąc już o zysku.

Podczas ostatnich spadków, projekty straciły 60% swojej wartości, a nawet więcej. Ile więc teraz musi nasz projekt zyskać, żebyśmy odrobili te straty? 60% straty oznacza, że nasza inwestycja musi wzrosnąć aż o 150%, abyśmy wyszli na zero. To bardzo dużo, nawet jak na kryptowaluty, które mimo tego, że takie cyferki potrafią wykręcić w tydzień to nie wszystkie i nie zawsze.

Tabela

Być może jedna z ważniejszych tabel, jakie zobaczysz jako trader, inwestor lub nawet długoterminowy HODLER. Pokazuje ile procent twoja inwestycja musi wzrosnąć po konkretnym spadku, abyś wyszedł na zero (lub wrócił do wcześniejszego stanu).

Tabela

Jak widzisz, im niżej spadnie cena, tym trudniej wrócić do wcześniejszego stanu posiadania. Nawet jak na standardy kryptowalut po spadkach ponad 50-procentowych jest bardzo ciężko to odrobić (krótkoterminowo). 

Wiele projektów po osiągnięciu szczytu w 2017/2018 spadło o ponad 95%, czyli jeśli nie sprzedałeś, musiałeś czekać (od końca spadków) na 1900% wzrost przy 95% straty i 4900% przy spadku 98%.

Wielu "liderów" 2017 nadal jest daleko i być może nigdy już nie powróci, ale tegoroczna hossa sprawiła, że wiele projektów przebiło swój szczyt z 2017, lub mocno się do niego zbliżyło (w parach USD lub BTC) więc (do tej pory), długoterminowo, ciężko było stracić ogromne kwoty inwestując w duże i rozwijające się projekty. To nie zmienia faktu, że znacznie lepiej sprzedać, a dokładniej mówiąc realizować zyski i wkupić się niżej niż uparcie trzymać, no, chyba że inwestujemy długoterminowo i stosujemy konkretną strategię, wtedy się jej trzymamy.

Najcięższą decyzją nadal pozostaje ta o tym kiedy sprzedać i kupić. Nikt idealnie nie sprzeda i nie kupi, dlatego realizując zyski czekaj na nadarzające się okazje i nigdy nie sprzedawaj wszystkiego, a także nie kupuj za wszystko, ale to już twoja decyzja.

 

Popularne