. . .

Fundamentalna Krypto-Analiza: Polygon (MATIC)

Rafał   2021-06-29 03:18

Polygon bardzo mocno wkradł się w łaski inwestorów w 2021 roku. Nawet, pomimo spadków jakich doświadczył rynek kryptowalut w ostatnim czasie, cena MATIC od stycznia urosła o ponad 6000%! W artykule przyjrzymy się jakie fundamenty kryją się za tak ogromnym wzrostem popularności projektu Polygon.

Polygon analiza by blokpres.pl

Polygon jest rozwiązaniem skalującym Ethereum. Jest to platforma do budowania i łączenia sieci blockchain kompatybilnych z Ethereum. Dzięki Polygon może powstać wielołańcuchowy ekosystem Ethereum, podobny w swojej budowie do Polkadot, czy Cosmos.

Polygon to kontynuacja Matic Network. Projekt nadal używa MATIC, jako natywnego tokena sieci oraz stworzonej architektury wykorzystującej łańcuchy poboczne (ang. sidechain) POS Chain, a także Plasma. Inne rozwiązania skalujące jak ZK-Rollups, Optimistic Rollups i samodzielne łańcuchy połączone z Ethereum są nadal niedostępne.

Działa natomiast Polygon SDK (nadal we wczesnej fazie rozwoju), a także wymienione wyżej 2 rozwiązania drugiej warstwy Ethereum. Dzięki wykorzystaniu Polygon można “przenieść” tokeny z głównego łańcucha ETH, na łańcuch Polygon, dzięki czemu oszczędza się znacznie na opłatach.

Jak Polygon

Fundamentalna Krypto-analiza to cykl artykułów, w których skupiamy się na researchu projektów, tym co stoi i czy w ogóle coś stoi, za wzrostem lub spadkiem ich ceny. Niniejszy artykuł, jak wszystkie na Blokpres, nie stanowi porady inwestycyjnej. Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy poprawności danych zawartych w tym artykule.

Zespół

Polygon został założony przez 4 osoby:

  • Jaynti Kanani
  • Sandeep Nailwal
  • Anurag Arjun
  • Mihailo Bjelic

Mimo że wielu informacji na ich temat nie udało nam się znaleźć to na pewno nie są to osoby anonimowe. Oprócz Anuraga Arjun, który ponad 11 lat buduje produkty technologiczne i pracuje z danymi finansowymi, wszyscy są doświadczonymi programistami. Jak Polygon opisuje na swojej stronie, nie wierzą w tradycyjne firmy, hierarchię i zarządzanie. Każdy, kto chce, może wnieść kod, pomysły lub cokolwiek innego co rozwinie projekt.

Kryptowaluta MATIC

MATIC

MATIC jest natywnym tokenem sieci Polygon wykorzystywanym głównie do pokrywania opłat transakcyjnych, a także do stakingu. Polygon korzysta z konsensusu Proof of Stake. Maksymalna podaż to 10 miliardów (10 000 000 000). Aktualnie w obiegu znajduje się nieco ponad 63% wszystkich tokenów. MATIC jest tokenem ERC-20.

Przedsprzedaż

Przedsprzedaż miała miejsce w kwietniu 2019 roku na platformie Binance Launchpad. Cena po jakiej sprzedano tokeny to $0.00263. Zwroty z inwestycji w przedsprzedaż do dnia 29.06.2021 to 463x do USD, 32x do ETH i 67x do BTC.

Polygon przedsprzeaż

  • 3,8% tokenów zostało przeznaczonych dla wczesnych inwestorów po cenie od $0.00079 do $0.00263
  • 19% zostało sprzedanych na Binance Launchpad w 2019 roku w cenie $0.00263
  • 16% otrzymał zespół
  • 4% doradcy
  • 12% zostało przeznaczone na operacje sieciowe (staking)
  • 21.86% fundacja
  • 23.33% ekosystem

Zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Binance Reserach wszystkie tokeny mają zostać wypuszczone do końca 2022 roku. Tokeny dla zespołu i fundacji stanowią największą część odblokowywanych tokenów. Najbliższe odblokowania mają zostać przeprowadzone w październiku 2021 i kwietniu 2022.

Token MATIC jest trzymany przez ponad 115 tysięcy adresów w sieci i ta liczba stale wzrasta.

Giełdy

MATIC jest na wszystkich dużych scentralizowanych giełdach z Coinbase i Binance na czele, które odpowiadają za ponad 50% całego obrotu MATIC na giełdach. Wolumen obrotu i płynność są na bardzo dobrym poziomie i ewentualna likwidacja swojej pozycji nie powinna stanowić żadnego problemu. 

Użyteczność i wykorzystanie

Polygon bardzo mocno rozwija się od kilku miesięcy. Nawet ostatnie spadki cen nie miały tak dużego wpływu na sieć jak mogłoby się wydawać. Oczywiście trzeba pamiętać, że transakcja transakcji nierówna, podobnie z adresami, ale na pewno jest to pewien wyznacznik rozwoju.

Polygon liczba transakcji

zdj. 1

Od połowy maja ilość dziennych transakcji (zdj. 1) utrzymuje się na poziomie ponad 5 milionów dziennie, a w szczytowym momencie dobiła do ponad 9 milionów. W porównaniu do Ethereum, które rekordową ilość przetworzyło 10 maja, nieco ponad 1,7 miliona, wygląda to bardzo dobrze. W tym momencie na Polygon wykonuje się również więcej transakcji niż na Binance Smart Chain i Tron.

1 stycznia w sieci Polygon zostało wykonanych 34065 transakcji, a to oznacza 14600% wzrost to aktualnych poziomów wynoszących około 5 milionów transakcji dziennie. Dodatkowo jak widać w poniższej tabeli sieć notuje stały wzrost.

Dzień Liczba transackji Wzrost od poprzedniego miesiąca Wzrost od początku roku
1 styczeń 34065 - -
1 luty 64457 89,2% 89,2%
1 marzec 131115 103,4% 284,89%
1 kwiecień 222561 67,9% 553,34%
1 maj 1642396 637,9% 4721,35%
1 czerwiec 6782016 312,9% 19809%

Polygon liczba aktywnych adresów

zdj. 2

Od połowy maja nastąpił także ogromny wzrost liczby unikalnych adresów (zdj. 2), które na ten moment wynoszą ponad 13,4 miliona. Mimo ogromnego wzrostu nadal jest dużo miejsca do rozwoju. Na wspomnianym wcześniej BSC, ilość adresów przekroczyła już 80 milionów, a na początku tego roku wynosiła zaledwie niecały milion. W przypadku Tron ilość adresów wynosi ponad 41 milionów. Z kolei Cardano posiada zaledwie niecałe 12 milionów adresów. Te dane pokazują jak dużo miejsca do rozwoju posiada Polygon.

W tym samym okresie dzienna liczba aktywnych adresów nie spadła poniżej 40 tysięcy i stale rośnie, w tym momencie jest to poziom 100 tysięcy adresów, co stanowi 20% aktywnych adresów w porównaniu do Ethereum. Warto zaznaczyć, że na początku roku aktywnych adresów w sieci wynosiła zaledwie około 759 dziennie, a średnia aktywnych adresów przez pierwsze 2 miesiące 2021 roku to około 1700 dziennie. Wzrost jest ogromny.

Wszystkie te dane pokazują, że wzrost wykorzystania sieci i użytkowników jest stały i bardzo agresywny. Pytanie, jak długo tak gwałtowny wzrost może się utrzymać?

DApps

Jako rozwiązanie skalujące Ethereum liczy się nie tylko liczba adresów, ale też to, z jakich projektów korzystają użytkownicy sieci i jakie zespoły decydują się przenieść, lub rozszerzyć działalność na Polygon. 

Bez niespodzianek, najczęściej używaną aplikacją jest działająca tylko w sieci Polygon zdecentralizowana giełda Quickswap, która w ciągu ostatnich 30 dni przyciągnęła ponad 130 tysięcy użytkowników (unikalnych adresów komunikujących się z aplikacją). Drugie jest Autofarm(77 tys.), a na trzecim miejscu pod względem popularności znajduje się znana z Ethereum platforma Sushi (65 tys.), oczywiście w wersji Polygon. Kolejnymi projektami jest szybko rozwijający się Polycat Finance (36 tys.) oraz popularne Aave (28 tys).

Polygon DappsNa grafice przedstawiono 5 najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji na Polygon według danych dappradar.com. Przedstawiona została ilość unikalnych adresów wchodzących w interakcję z protokołem z poprzednich 30 dni na dzień 29.06.2021

Jeśli chodzi o miejsce do rozwoju, to warto zaznaczyć, że z Uniswap w ciągu ostatnich 30 dni korzystało ponad pół miliona adresów, a z PankaceSwap ponad 2 miliony.

QuickSwap jest dodatkowo óśmą pod względem obrotu zdecentralizowaną giełdą na świecie.

Ekosystem

Oprócz dedykowanych dla Polygon aplikacji takich jak QuickSwap, protokoły działające na Ethereum również coraz częściej dołączają do ekosystemu tej sieci. Oprócz Aave, które posiada największe TVL na Polygon (o czym poniżej) protokoły takie jak Curve, 0x, Ocean, 1Inch i Sushi dołączyły już do Polygon. Oprócz tego można zakupić NFT na platformie Opensea, czy zakupić przedmioty do gry Decentraland.

Na ekosystem Polygon składają się setki aplikacji. Polygon ma wsparcie ponad 15 portfeli oraz 9 rozwiązań Oracle w tym oczywiście Chainlink i Band Protocol.

Dodatkowo w kwietniu br. został uruchomiony fundusz DeFi o wartości 200 milionów MATIC, który ma wspomóc adopcje użytkowników zdecentralizowanych finansów w sieci Polygon.

TVL

TVL, czyli Total Value Locked, jest to wskaźnik mówiący o tym, jaka wartość jest zablokowana w DeFi w danej sieci. Dane potrafią się mocno wahać, ponieważ są podane w dolarach, co przy niestabilności rynku może prowadzić do ogromnych wzrostów, lub spadków nawet z dnia na dzień. W naszym raporcie opieramy się na aktualnych danych pochodzących z DefiLlama, DeFi Pulse, a także bezpośrednio dostarczanych przez protokoły. Niestety różnice w danych dot. Aave, czyli największego protokółu jeśli chodzi o TVL, potrafią być znaczące. DefiLlama śledzi także więcej danych niż DeFi Pulse, bierze pod uwagę np. WBTC.

Według źródła na dzień dzisiejszy w DeFi zablokowanych jest ponad 105 miliardów dolarów, z czego niecałe 5 miliardów właśnie na Polygon. Najwięcej oczywiście w Ethereum około 80 miliardów (53 miliardy wg. DeFi Pulse) i Binance Smart Chain, około 14 miliardów.  Polygon już teraz znajduje się na 3 miejscu, z ogromną przewagą, chociażby nad Solana, która posiada "zaledwie" 600 milionów TVL.

Jeśli jednak przyjrzymy się danym podawanym bezpośrednio przez protokoły, to zobaczymy, że samo Aave na Polygon posiada 4,3 miliarda dolarów zablokowanej wartości, czyli dwa razy więcej niż jest brane pod uwagę przez DefiLama. Jeśli więc dodamy brakujące 2 miliardy, a także niebrany pod uwagę Polycat Finance okaże się, że Polygon ma połowę wartości BSC, co jest świetnym wynikiem patrząc na liczbę użytkowników i popularność obu protokołów. 

Projekt TVL (w milionach dolarów)
AAVE 4 392
QUICKSWAP 971
SUSHISWAP 688
CURVE 429
WAULT 407
DFYN NETWORK 204
POLYCAT FINANCE 157
BEEFY FINANCE 90
AUTOFARM 74

Konkurencja

Już wcześniej porównaliśmy sobie dane z kilku sieci, ale o ile Binance Smart Chain może być postrzegany jako konkurencja Polygon, o tyle Ethereum już nie, w końcu Polygon ma pomóc skalować Ethereum, nie konkurować z nim.

W tym momencie BSC posiada więcej użytkowników, większe TVL, więcej aktywnych adresów i większy obrót na giełdach DEX, jednak Polygon bardzo mocno dogania BSC, które w ostatnim czasie spowolniło swój ogromny wzrost. Reszta konkurencji zostaje w tyle. O ile w tym momencie nic nie może się równać z szybkością Solana, to jednak adopcja Polygon przebiega znacznie szybciej niż SOL. Składa się na to kompatybilność MATIC z EVM i co za tym idzie łatwiejszy dostęp do ekosystemu i narzędzi Ethereum.

Nie zmienia to faktu, że Solana stawia bardzo mocno na rozwój, a wraz z wprowadzeniem smart kontraktów do Cardano i rozwojem sieci Polkadot i Kusama, Polygon, który na ten moment dosłownie miażdży wszystkie te wymienione projekty, może mieć znacznie trudniejsze zadanie w przyszłości. Nie wiemy także kiedy mocno ruszą ze swoim ekosystemem Elrond, Tezos, Avalanche, czy Algorand, o ile w ogóle osiągną akceptacje na poziomie Ethereum lub bliskim.

Oprócz wymienionych projektów Polygon rywalizuje także z innymi rozwiązaniami warstwy drugiej Ethereum, które rozwijają się coraz szybciej. Oprócz Loopring, które już działa, do gry wkraczają kolejne rozwiązania takie jak Arbitrum, Optimism, czy Immutable.

Zachęty

Popyt na tokeny MATIC jest napędzany przez wykorzystanie sieci. Oprócz opłat za transakcje w sieci użytkownicy mogą blokować MATIC w stakingu, pulach płynności DEX i DeFi, a także handlować NFT na Opensea, czy kupować przedmioty do gry Decentraland.

Aktualne zwroty za staking MATIC wahają się w okolicach 14% rocznie. Początkowo 12% całkowitej podaży zostało przeznaczone na nagrody dla walidatorów, którzy oprócz nagród otrzymują wszystkie opłaty. Użytkownicy mogą delegować swoje tokeny do walidatora i zarabiać wyżej wymieniony procent rocznie.

Wysokość nagród maleje co rok, a także zależy od procentu zablokowanych w stakingu MATIC. 

Zaledwie niecałe 17% całkowitej oraz 26,7% dostępnej podaży jest zablokowane w stakingu. W porównaniu do innych sieci jest to wynik bardzo słaby, ale oficjalne informacje "celują" w 30% jako idealną ilość. Jeśli patrzyć na to, nie jest już tak źle.

Polygon stakingŹródło danych: wallet.matic.network/staking oraz polygonscan.com/stat/supply

Zagrożenia rozwoju

Oprócz oczywistych zagrożeń, które występują dla całego rynku, jak długoletni okres spadków (bessa), niekorzystne regulacje lub bany itp. sieć Polygon może mieć wiele innych problemów.

Wysoka podaż, oraz spore ilości odblokowywanych tokenów w krótkim czasie mogą mieć niekorzystny wpływ na cenę tokena. 

Dodatkowo znaczne obniżenie opłat na Ethereum związane z mniejszym wykorzystaniem sieci i ETH 2.0, które mimo że całkowicie nie rozwiąże problemów ze skalowalnością, nadal może doprowadzić do mniejszego używania sieci Polygon, tak samo jak rosnąca konkurencja rozwiązań L2, czy nawet Kusama i Polkadot, które, mimo że nie są do tego stworzone, również świetnie mogą skalować sieć Ethereum dzięki kompatybilności Parachainów z EVM. 

Również sidechainy nie są najlepszą i najbardziej wspieraną opcją skalowania. Sam Vitalik Buterin nie jest zbyt optymistycznie do nich nastawiony (zdecydowanie woli Rollups).

Innym „przeciw” może być ogromny wzrost ceny, którego już doświadczyliśmy w ostatnim czasie, przypomnijmy 6000% tylko w tym roku. 

Podsumowanie

Rozwiązania warstwy drugiej Ethereum nigdzie nie odejdą i będą się rozwijać. Polygon jest zdecydowanym numerem 1 w tej dziedzinie i bardzo możliwe, że nie zmieni się to przez długi czas. Rosnąca ilość użytkowników, duży i nadal rozwijający się ekosystem oraz wielkie i znane protokoły dołączające do sieci są ogromną zaletą Polygon, tak samo jak kompatybilność z EVM, jednak dotychczasowy wysoki wzrost ceny i bardzo duża konkurencja mogą odbić się negatywnie na inwestycji w projekt.

Trzeba pamiętać, że kryptowaluty cały czas są w fazie rozwoju i spekulacji. Jeśli dojdzie do globalnej akceptacji, to mam pewność, że Ethereum (nawet 2.0) znów się zapcha, a Polygon nie tylko nie zniknie, a zyska miliony nowych użytkowników nawet mimo ogromnej i ciągle rosnącej w siłe konkurencji.

 

Popularne