. . .

Diem próbuje sprzedać aktywa. Czy to koniec stablecoina Facebooka?

Wlad   2022-01-26 13:32

Facebook od ponad dwóch lat ma ambicje wprowadzenia swojego stablecoina. Tymczasem odpowiedzialna za projekt firma Diem Association może rzekomo się poddać. Agencja Bloomberg twierdzi, że przedsiębiorstwo szuka aktualnie metod na sprzedaż swoich aktywów. Czy to koniec marzeń Zuckerberga o wejściu w świat krypto?

meta

Wcześniej znana pod nazwą Libra Association, grupa Diem Association to projekt pod egidą przedsiębiorstwa Meta, czyli Facebooka. Działalność firmy przez dwa lata skupiała się na znalezieniu rozwiązań związanych z wprowadzeniem własnego stablecoina. Tymczasem okazuje się, że nadzieje na wejście w krypto mogą okazać się płonne.

Bloomberg dotarł do informacji, z których wynika, że Diem planuje sprzedać swoje aktywa. Ma to być sposób, by „zwrócić kapitał członkom-inwestorom”. Wśród osób zaangażowanych w projekt są firmy finansowe, inwestorzy venture capital, a także organizacje pomocowe.

Żadna z zainteresowanych stron nie potwierdziła do tej pory zamiaru sprzedaży aktywów. Co nie zmienia faktu, że sceptycy wieszczą upadek projektu Zuckerberga. Przynajmniej w najbliższym czasie.

Kiedy ogłoszono w 2019 roku powstanie Libry, pomysł spotkał się zarówno z ekscytacją, jak i zmieszaniem. Stablecoin Facebooka wiązał się z ambicjami stworzenia jednej globalnej waluty cyfrowej bez odzwierciedlania wartości dolara amerykańskiego. Plany dotyczyły stworzenie czegoś większego, niż Tether czy USDC.

Projekt nie spotkał się z zadowoleniem amerykańskich regulatorów. Obawy urzędów regulacyjnych szybko przełożyły się na rezygnację prominentnych firm z udziału w projekcie. Zaczęło się od rezygnacji PayPal, a następnie wycofali się eBay, Stripe, Mastercard oraz Visa.

Facebook zmienił wówczas nazwę projektu na Diem, przeskalował swoje oczekiwania i trwał w pomyśle. Wydaniem stablecoina miał się zająć bank Silvergate, co spotkało się z chłodnym przyjęciem przez Rezerwę Federalną. Dziś coraz mniej osób wierzy, że projekt w tym kształcie dojdzie do skutku.

Zdaniem agencji Bloomberg „nie ma pewności, że Diem znajdzie kupca”. Stabilność tego stablecoina jest przecież daleka od satysfakcjonującej.

Popularne