. . .

Czy udział w Binance Launchpad ma sens?

Rafał avatar
Rafał   2021-10-27 22:39

Binance Launchpad pozwala na inwestycje w projekty na wczesnej fazie ich rozwoju, a zwroty, które przynosił w przeszłości były ogromne, jednak czy w tym momencie udział w Binance Launchpad ma sens?

binance launchpad

Jeśli znasz historię przedsprzedaży na Binance Launchpad pewnie zastanawiasz się co to za clickbaitowy tytuł. AXS, czyli token zarządzający gry Axie Infinity można było kupić na Binance Launchpad za 10 centów. Niecały rok później AXS kosztowało $155 co, o ile ktoś wytrzymał, dało "zaledwie" 154900% zwrotu z inwestycji.

Wszystko wygląda ładnie, ale wtedy Binance Launchpad rządził się trochę innymi prawami, opartymi o losowania, a AXS odniósł niebywały sukces (podobnie jak wiele innych projektów z Launchpad). Co więcej, nie miało większego znaczenia, czy zakup miał miejsce na Launchpad, czy tuż po dodaniu na giełdę, gdyż cena początkowa AXS w pierwszych dniach była zaledwie kilka centów wyższa niż w ofercie przedsprzedażowej.

W naszej analizie skupimy się na projektach nowszych i działających w aktualnym formacie platformy, który przeszedł pewne zmiany i działa w formie subskrypcji. To właśnie AXS było ostatnim produktem oferowanym w systemie losowań.

W ofercie Binance są 2 produkty oferujące tokeny Launchpad i Launchpool, my zajmujemy się jedynie Launchpad. Artykuł nie jest poradą inwestycyjną, a jedynie subiektywną analizą i opinią autora.

Jak działa Binance Launchpad?

Binance Launchpad pozwala zakupić tokeny nowych, dopiero startujących projektów (choć nie tylko) po niskich cenach i działa w oparciu o system subskrypcji.

Użytkownicy chcący wziąć udział w przedsprzedaży muszą zablokować dowolną ilość BNB na okres tygodnia, a ich ostateczna alokacja jest określona przez stosunek ich deklarowanego BNB do całkowitej kwoty BNB wszystkich uczestniczących użytkowników. Wzór służący do wstępnych obliczeń wygląda następująco: 

(Deklaracja użytkownika BNB / Całkowite BNB zadeklarowane przez wszystkich uczestników) * Całkowita liczba tokenów do sprzedania na Launchpad.

Są to jedynie wstępne wyliczenia, ponieważ istnieje tzw. Hard Cap na użytkownika, czyli maksymalny limit, jaki można przeznaczyć na tokeny. Alokacja użytkowników, którzy osiągną ten hard cap, zostanie w odpowiednim stosunku przeniesiona na innych.

Po okresie subskrypcji ostateczna alokacja tokenów jest odejmowana z konta użytkownika w oparciu o wcześniej ustaloną cenę tokena oraz ilość użytkowników. Jako że w Launchpad bierze udział mnóstwo osób, alokacja jest bardzo rozwadniana.

To wszystko oznacza, że deklaracja BNB nie równa się otrzymanej alokacji, a odpowiada jedynie za procentowy udział użytkownika w puli oferowanych tokenów (deklarując 10 BNB nie otrzymasz alokacji o wartości 10 BNB).

To dlaczego ma to kluczowe znaczenie dla opłacalności udziału w Launchpad okaże się później.

Dokładne wyjaśnienie tego systemu na przykładzie oraz wideo znajdziecie tutaj.  

Historia przedsprzedaży Binance Launchpad

Pierwsza oferta w nowym formacie miała miejsce 8 lutego 2021 roku, a oferowanym tokenem był SafePal. 

Binance launchpad czy warto

Powyższy wykres pokazuje wzrost ceny przedsprzedaży do najwyższej zanotowanej pierwszego dnia handlu. 

Binance Launchpad oferuje nie tylko projekty nowe, ale również te, które już działają i po prostu sprzedaje je ze zniżką, ale wszystkie będziemy traktować tak samo, ponieważ porównujemy cenę sprzedaży tokena na Binance, nie jego cenę dzień, czy kilka dni wcześniej.

Jak widać zwroty już pierwszego dnia są ogromne, jednak te dane pokazują najwyższą zanotowaną cenę, a ta nie utrzymywała się na tyle długo, aby każdy mógł wyciągnąć maksymalne ROI. 

Kolejny wykres pokazuje jak projekty radziły sobie już po starcie na Binance. Jest to wykres interaktywny pokazujący cenę otwarcia każdego kolejnego dnia, podaną w procentach od wartości osiągniętej pierwszego dnia. W wersji mobilnej mogą być problemy z jego odbiorem.

Lazio Token jest tak krótko, że umieszczenie go na wykresie nie ma większego sensu.

Jak widać, najlepszym momentem na sprzedaż kupionych tokenów w każdym przypadku oprócz Coin98 były pierwsze tygodnie po starcie. Oczywiście sprzedaż w pierwszych tygodniach Coin98 również była niezła, ale cena jako jedyna nadal utrzymuje się znacznie powyżej ceny startowej. 

Oprócz Coin98 jedynie AC Milan Token i SafePal są nadal powyżej wartości pierwszego dnia handlu (po Launchpad). 

Kolejne ciekawe dane pokazują, ile można było wyciągnąć z inwestycji w najlepszym możliwym wypadku. Projekt Beta Finance otworzył się zdecydowanie najlepiej, uzyskując aż 77x od wartości przedsprzedaży już pierwszego dnia, ale nigdy tej wartości już nie przebił. 

Coin98 nie tylko świetnie się otworzył, ale i miesiąc później uzyskał swoje ATH na poziomie $6 co dałoby zwrot 6500%, czyli nadal mniej niż Beta, która po takim otwarciu musiała stracić na wartości.

SafePal osiągnął swoje ATH dzień po starcie na Binance i wyniosło ono $4.39 co dałoby 4290% zwrotu (powyższy wykres pokazuje ceny otwarć, nie najwyższe osiągnięte danego dnia).

Wszystkie te dane jasno wskazują, że zdecydowanie warto sprzedać w ciągu pierwszych dni, zwłaszcza po tysiącach procent zwrotu z inwestycji, ponieważ w większości przypadków cena później zmierza w dół.

Wysokie zwroty, ale z jakiej inwestycji?

Wbrew pozorom te tysiące procent wcale nie oznaczają, że wszyscy użytkownicy Binance Launchpad są już na emeryturach. 

Jak już wiesz, o wysokości otrzymanej alokacji decyduje stosunek deklarowanych BNB do wszystkich BNB, które zostały zgłoszone. 

Zobaczmy jak wyglądały przyznawane alokacje i z jakiej inwestycji (zyski oznaczają sprzedaż na topie, czyli po najwyższej cenie pierwszego dnia, a koszty zakupu BNB pochodzą z ceny otwarcia w dniu rozpoczęcia okresu subskrypcji):

Binance Launchpad co to

Jak wcześniej czytałeś Binance Launchpad wymaga zablokowania BNB na tydzień, w ramach subskrypcji. Im większa blokada, tym większa alokacja. Jednak największym problemem nie jest blokowanie BNB na tydzień, ale wymagany zakup sporej ilości tokenów, aby alokacja miała jakiś sens. 

Jeśli ktoś posiada BNB kupione rok temu, to udział w Launchpadach jest oczywistością, bo oferuje wysokie zwroty z inwestycji, jednak same otrzymywane alokacje są wręcz mikroskopijne.

Osoby, które chciałyby dołączyć do Binance Launchpad i otrzymać alokacje tokenów Lazio w wysokości $25 musiałyby zainwestować ponad 23 tysiące dolarów w BNB! Jest to nie tylko absurdalnie dużo, ale zakup 1, 2, czy 5 BNB wydaje się w takim wypadku w ogóle nie mieć sensu. 

Z 10 BNB dającego $2.5 alokacji Lazio użytkownik zarabia $86 jeśli sprzedaje na topie pierwszego dnia. To, jakie jest tego prawdopodobieństwo pominiemy, bo jest bardzo małe, wręcz zerowe. Czy warto w ogóle kupować BNB za $2350 i blokować tokeny na tydzień dla 80 dolarów (mówimy tylko o chęci udziału w Launchpad, nie przyszłości BNB, Binance Smart Chain itd.)? Każdy sposób jest dobry, aby pomnażać pieniądze, jednak użytkownicy, którzy nie mają jeszcze BNB nie mają wielkich powodów do zadowolenia.

W wypadku Lazio ROI wynosi 3.4%, ale sprzedaż na topie jest mało prawdopodobna w każdym z tych przypadków, więc prawdziwe ROI w przypadku Lazio to pewnie około 2%, czyli prawdopodobne, że zarobimy około $50. Nieźle jak za tydzień blokady, ale to oznacza, że spadek ceny zakupionego do tego celu BNB o 2% zabiera nam cały zysk... Im mniejsze ROI, tym większa szansa, że cena BNB spadnie o więcej, niż zarobimy. Może też wzrosnąć i to sporo, co potwierdzą ludzie kupujący na początku roku, ale warto mieć na uwadze nie tylko wysokie tygodniowe ROI, ale przede wszystkim wahania ceny BNB.  

Jeśli ktoś kupił BNB w momencie rozpoczęcia oferty BETA i trzymał do dziś, nie tylko zarobił na BETA, ale i na BNB, w przypadku Barcelona Token jest odwrotnie, nie tylko niskie ROI, ale i strata na BNB.

Pamiętajmy też, że Launchpad to jednorazowa oferta i nie możemy przeliczać tego na roczne ROI, czy też APR/APY. Jeśli twoje ROI z Launchpad wyniosło 5% “w tydzień” nie oznacza to ponad stu procent rocznie, a nadal 5%, ta oferta się nie powtórzy co tydzień... 

FC Barcelona Token w całym zestawieniu prezentuje się zdecydowanie najgorzej. $42.5 zysku, do którego wymagana była inwestycja w wysokości $27500, która dodatkowo w dłuższym terminie przyniosła stratę... 

Z drugiej strony zdecydowanie najlepiej wyszli na swojej inwestycji ci, którzy wzięli udział w przedsprzedażach TOKO i BETA. 

Oczywiście BNB potrzebne do udziału w Launchpad można zakupić tylko raz i używać go do wszystkich ofert, jednak nigdy nie wiadomo ile ich będzie, jakie przyniosą zyski i jak długoterminowo wyjdziemy na naszym zakupie. Udział w Launchpad, gdy masz już BNB jest oczywisty, ale zakup Binance Coin tylko do udziału w konkretnej przedsprzedaży, już nie do końca.

Podsumowanie

Więc czy warto brać udział w Binance Launchpad? Jeśli już teraz jesteś bogaty w BNB to tak, będziesz jeszcze bogatszy, jeżeli posiadasz kilka BNB, jak najbardziej możesz blokować je za każdym razem, ale nie oczekuj kokosów, chyba że nagle Launchpad straci zainteresowanie i alokacje się zwiększą. Ale czy warto kupować BNB tylko po to, by brać udział w Launchpad?

Niestety wygląda na to, że dla zwykłych ludzi i pod koniec hossy, zakup BNB tylko do udziału w Launchpadach jest nieopłacalny, gdyż ryzyko straty większej kwoty na spadkach ceny BNB jest większe niż nawet potencjalnie najwyższa nagroda, która jest przecież absolutnie losowa. Nikt nie wie, czy dany projekt będzie sukcesem, czy klapą.

Jeżeli jednak ktoś jest fanem ekosystemu Binance Smart Chain i od dłuższego czasu trzyma BNB, udział w Binance Launchpad to absolutny "no-brainer".

Popularne