. . .

Czy spalanie ma wpływ na cenę BNB?

Rafał   2021-07-14 09:02

Już niedługo czeka nas kolejne kwartalne spalenie BNB. Co 3 miesiące część opłat generowanych przez Binance jest spalana co skutkuje zmniejszeniem się podaży BNB, ale czy to wydarzenie ma wpływ na cenę?

Spalanie

CZ, czyli CEO giełdy Binance ostanio ogłosił, że spalenie nastąpi 15-18 lipca, czyli już za chwilę.

Cena BNB w tym roku podskoczyła aż do 686 dolarów, lecz aktualnie utrzymuje się w okolicach 300. Poprzednie spalenie BNB, było rekordowe jeśli chodzi o wartość BNB, która wyniosła (według informacji Binance) $595,314,380, ale nie najwyższe jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę spalonych tokenów, które nastąpiło również w tym roku. W styczniu Binance spaliło ponad trzy razy więcej BNB, aż 3 619 888, ale ich wartość w tamtym dniu była ponad trzykrotnie mniejsza, wyniosła (według Binance) $165,791,000.

Przyjrzyjmy się jak do tej pory wyglądało spalanie BNB.

Dane mogą się różnić od oficjalnie przedstawionych przez Binance. Brałem pod uwagę cenę zamknięcia w dniu spalenia. Dane o cenach pochodzą z Tradingview i Coingecko. Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantuję ich poprawności. Artykuł, jak każdy inny na blokpres.pl, nie stanowi porady inwestycyjnej.

Aktualizacja - Wykresy w artykule zostały zaktualizowane o 16 spalenie BNB

Spalanie

Jak widać wartość spalonych BNB stale rośnie od 2019 roku, co jest dobrą informacją. Bardzo nierówna jest natomiast liczba spalonych tokenów, co nie zmienia faktu, że całkowita podaż BNB po ostatnim spaleniu zmalała do 169,432,937 BNB.

Cena

Przyjrzyjmy się jednak temu, o czym ten artykuł jest, czyli jaki wpływ na cenę BNB ma spalanie? 

Wbrew pozorom krótkoterminowo nie ma dużego wpływu, ale "jakiś" ma i ten wpływ jest w znacznej większosci pozytywny.

Każda kropka oznacza: cenę w dniu spalenia, cenę miesiąc przed, 2 tygodnie przed i dwa tygodnie po. Im większa różnica między niebieską kropką oznaczającą cenę w dniu spalenia, a np. czerwoną, tym bardziej cena urosła lub spadła w porównaniu do ceny miesiąc wcześniej (jeśli czerwona jest niżej cena wzrosła, jeśli wyżej spadła) Zielona kropka oznacza cenę 2 tygodnie po spaleniu.

Jak widać oprócz pierwszych dwóch spaleń, które miały miejsce podczas hossy na przełomie 2017 i 2018 roku cena trzyma się w podobnych okolicach zarówno przed jak i po spaleniu. Wzrosty dotyczące pierwszego i drugiego spalenia były związane właśnie z poprzednią hossą i jak widać ruchy cenowe ostatniego spalania z kwietnia br. również mogło mieć związek tylko z trwającą hossą. 

BNB vs BTC

Ciekawiej robi się gdy porównamy, jak cena w dniu spalania ma się do sytuacji na rynku, czyli do ceny BTC. Jak widać prawie cały czas cena BNB trzymała podobną wartość do Bitcoina, z wyjątkiem początków (co oczywiste), okresu od stycznia do kwietnia 2019 i tego co się dzieje teraz, gdy cena BNB wzrosła aż do 1% wartości Bitcoina.

Więc czy spalanie BNB ma wpływ na cenę tokenów? Według tych danych, samo wydarzenie raczej nie miało znaczącego wpływu, choć z wyłączeniem spalania numer 1, 4, 8 i 9, cena miesiąc przed zawsze była niższa niż w dniu spalenia.

Jeśli kupowałbyś BNB miesiąc przed spalaniem, w 73% przypadków byłbyś na plusie, a podczas okresów wzrostów na rynku, na znacznym plusie. Spalanie zawsze odbywa się 15-18 stycznia/kwietnia/lipca/października (oprócz dwóch wyjątków, gdy było dnia 12 i 19).

Od spalenia do spalenia

Jeśli porównamy cenę w dniu spalenia, do maksymalnie osiągniętej wartości do kolejnego takiego wydarzenia otrzymamy następujące dane. Tylko dwukrotnie cena nigdy nie znalazła się wyżej i miało to miejsce w 2018 roku, od stycznia do kwietnia i października do stycznia. 

Oprócz tych dwóch okresów BNB zawsze osiąga większą cenę w dowolnym dniu od jednego spalenia do kolejnego. Największy wzrost miał miejsce na początku. Po pierwszym spaleniu cena skoczyła aż o prawie… 24000%, ale jak pamiętamy, hossa. Poza tym od spalenia 17.07.18 r. i 12.07.19 r. miały miejsce najmniejsze ruchy procentowe, odpowiednio 7,9 i 2 procent wzrostu. 

Ważne! Na wykresie widać wzrost ceny zamknięcia dnia, w którym miało miejsce spalanie do najwyższej ceny osiągniętej w dowolnym dniu do daty kolejnego spalenia! Czasem miało to miejsce kilka dni później, czasem dzień przed kolejnym spaleniem. Wartość dnia 12.07.19 to 2% i może nie być ona widoczna.

Te dane pokazują, że od 2020 roku, jeśli kupiłeś w dniu spalenia, lub na otwarciu kolejnego dnia, zawsze miałeś szansę sprzedać BNB co najmniej 14,5 procent drożej. 

BSC

Jedno, czego te dane nie biorą pod uwagę to Binance Smart Chain, który znacznie zwiększył zapotrzebowanie na BNB, a co za tym idzie usunięcie około miliona tokenów co 3 miesiące może mieć znacznie większy wpływ (pozytywny) na BNB w kolejnych latach (o ile spalania będą podobne do porzedniego, które pozbyło się właśnie około miliona BNB).

Wraz z rozwojem ekosystemu Binace Smart Chain i kurczącą się podażą może dojść do zwiększenia ceny tokenów BNB, ale ewentualny spadek popularności i niekorzystne regulacje oraz wiadomości związane z giełdą Binance mogą negatywnie odbić się na ewentualnej inwestycji, choć jak pokazują dane w 73% przypadków warto kupić BNB miesiąc przed spalaniem.

Wpływ spalania na cenę?

No to jak to jest z tym wpływem usuwania części tokenów z obiegu? Według danych jakiś pozytywny wpływ jest, ale nie ma żadnych znaczących znaków mówiących o tym, że nie jest to związane z ruchami rynku jako całości, sukcesu BSC lub innych wydarzeń, które miały miejsce przed lub po spaleniu, o których po prostu nie pamiętamy, a które mogły wpłynąć na cenę BNB. Tak naprawdę największe zmiany ceny miały miejsce podczas hossy zarówno tej w 2017 jak i aktualnej, gdy prawie każdy projekt zyskiwał seki procent. 

 

Popularne