Fundacja Chainlink ma prowadzić coraz bardziej złożony zestaw inicjatyw rozwojowych, z których wiele opierać się będzie na wypuszczaniu do obiegu tokenów LINK. Podstawowym celem Fundacji jest wspieranie zrównoważonego długoterminowego rozwoju sieci poprzez:
- Ustalenie harmonogramu tokenów LINK w celu wsparcia kluczowych inicjatyw rozwojowych, w tym nagród dla operatorów węzłów i nagród za stakowanie.
- Promowanie standardów technicznych, specyfikacji i najlepszych praktyk dla społeczności programistów open-source i operatorów węzłów pomagających w tworzeniu i wspieraniu Chainlink.
- Hosting, przegląd i udział w utrzymaniu oprogramowania open source Chainlink dla programistów za pośrednictwem platform takich jak GitHub i npm.
- Prowadzenie i wspieranie wydarzeń hackathon Chainlink, aby zachęcić programistów do tworzenia z wykorzystaniem technologii Chainlink i Web3.
- Prowadzenie Programu Dotacji Chainlink w celu sfinansowania doskonalenia wyroczni oraz sieci Chainlink.
Aby zapewnić większą przejrzystość podaż znajdująca się w obiegu może być śledzona na stronie chain.link/circulating-supply. Fundacja szacuje, że w ciągu najbliższych 9 miesięcy do obiegu trafi około 50 mln LINK, które zostaną rozdystrybuowane do społeczności z 7 nowych adresów posiadających po 7 mln LINK każdy.
Uwolnienia LINK dotychczas znajdujących się poza obiegiem wesprą rozwój sieci, w tym zbliżające się uruchomienie stakingu, które powinno mieć efekt kompensujący te uwolnienia, o ile kwota tokenów w stakingu osiągnie planowany początkowy limit 75 milionów tokenów.
Chainlink zapowiedziało także migrację tokenów na nowe adresy, prezentujące się następująco:
Tokeny zostaną podzielone na mniejsze portfele z większymi komitetami multisig, przy użyciu najbardziej aktualnych praktyk bezpieczeństwa.
Pierwsze uwolnienia po migracji portfeli, będą związane z opłaceniem już występujących nagród Oracle, umożliwiających dalsze działanie istniejących sieci Oracle. Z czasem będą stopniowo rozszerzane na:
- Nagrody dla Wyroczni, które obniżają początkowe koszty użytkownika i generują silne efekty sieciowe.
- Nagrody dla operatorów węzłów i członków społeczności uczestniczących w stakingu Chainlink.
- Rozszerzenie istniejących usługi Chainlink, uruchamiając dodatkowe sieci, aby jeszcze bardziej zwiększyć różnorodność zestawów danych dostępnych w sieci.
- Obsługę dodatkowych łańcuchy bloków, w tym sieci warstwy 1 i 2. Obejmuje to również rozszerzenie wsparcia dla sieci EVM i innych niż EVM.
- Nowe usługi Chainlink takie jak prace nad protokołem Cross-Chain Interoperability Protocol (CCIP), Fair Sequencing Services (FSS) i DECO.
- Inne inicjatywy związane z rozwojem ekosystemu.
Chainlink to największa sieć Wyroczni dostarczających dane do smart kontraktów, która nieco mocniej skupi się teraz na rozwoju ekonomicznych aspektów sieci.