. . .

Aurora - Rozwiązanie L2 Ethereum działające na… NEAR?

Rafał avatar
Rafał   2022-08-09 18:16

NEAR jest jednym z ciekawszych projektów na rynku. Jego podejście do budowy ekosystemu, finansowanie oraz zespół są na najwyższym poziomie i choć zdarzają się wpadki, możliwości projektów budowanych w tej sieci są ogromne, a ich ilość przekroczyła już 700. Jednym z nich, a zarazem największym, jest omawiana dziś Aurora.

kryptowaluta aurora near

Skalowanie Ethereum może przybierać różne formy i choć Aurora nie jest rozwiązaniem, które można uznać za idealne L2 lub… w ogóle jako L2, w przeciwieństwie do innych podobnych projektów dodaje ona wartość nie tylko programistom znającym Ethereum, ale i ETH, a jej bezpieczeństwo i możliwości są na wyższym poziomie niż znacznej części konkurencji.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Przed podjęciem decyzji wykonaj własny research oraz pamiętaj o ryzyku związanym z inwestowaniem.

Czym jest Aurora?

Aurora to maszyna wirtualna Ethereum działająca na protokole NEAR, dostarczająca nowe opcje programistom aplikacji Ethereum, którzy mogą budować i łatwo integrować swoje aplikacje w języku Solidity i z wykorzystaniem narzędzi, które znają. 

Czymś, co wyróżnia Aurora od innych rozwiązań jest to, że działa… jako smart kontrakty na innej platofrmie - NEAR, więc to jej bezpieczeństwo dziedziczy. Ma własny token, ale jednocześnie transakcje w tej sieci są opłacane w ETH. 

Cały jej design sprawia, że dodaje wartość zarówno NEAR, jak i Ethereum.

Projekt jest zarządzany przez DAO i został stworzony przez członków zespółu NEAR, o którym więcej możesz przeczytać w tym artykule:

NEAR

Klasyfikacja Aurora nie jest taka prosta. Można ją opisać jako “sidechain” Ethereum, czyli projekt, który jest kompatybilny z EVM i ma odciążać Ethereum, ale jest niezależny od największej platformy smart kontraktów więc nie jest tak bezpieczny jak ona. Jednak ze względu na to, jak działa most łączący NEAR, Ethereum oraz Aurora można stwierdzić, że Aurora jest w pewnym sensie rozwiązaniem L2 dla Ethereum.

Jak działa Aurora?

Jak działa Auroradoc.aurora.dev

Na działanie Aurora składa się:

  • Silnik, który symuluje EVM i pozwala programistom oraz użytkownikom używać Aurora tak jak Ethereum (np. za pomocą MetaMask, płacąc opłatę w ETH)
  • Most łączący Aurora z Ethereum nazwany Rainbow Bridge.

Aurora symuluje Ethereum oraz pozwala pokrywać opłatę w ETH, mimo że sama działa na blockchainie NEAR. Jest to możliwe dzięki silnikowi Aurora oraz węzłom działającym jako pośrednicy w transakcjach. Najprościej mówiąc Aurora “udaje”, że pozwala płacić w ETH, które jest pobierane z konta użytkownika i przekazywane węzłom, ale wszystkie opłaty na łańcuchu NEAR nadal są pokrywane w tokenach NEAR.

Aurora jest osobną siecią, natomiast, aby zrozumieć dlaczego może być przez niektórych nazywana jako “L2” musimy dowiedzieć się jak działa most Rainbow.

Rainbow Bridge 

Rainbow Bridge to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych mostów działających w kryptowalutach, a jak wiemy po ostatnich wydarzeniach, bezpieczeństwo takich rozwiązań jest kluczowe.

Rainbow jest mostem łączącym NEAR, Ethereum oraz Aurora, ale działa w sposób niewymagający zaufania. Podobnie do innych rozwiązań tego typu pozwala blokować środki na Ethereum i wybijać je na Aurora oraz spalać na Aurora i odblokowywać na Ethereum, natomiast jest tutaj jedna duża różnica. Zamiast polegać na pośrednikach, aby przekazywać tokeny z jednego łańcucha do drugiego, wymagane jest uruchomienie lekkiego klienta łańcucha źródłowego jako smart kontrakt w łańcuchu docelowym.

Ten klient przypomina węzeł łańcucha, z tym że przechowuje tylko nagłówki bloków. Smart kontrakt w sieci Ethereum przechowuje więc nagłówki bloków NEAR, a NEAR przechowuje nagłówki bloków Ethereum.

Aktualny stan wszystkich smart kontraktów (lekkich klientów) jest aktualizowany przez “Relayers”, skrypty działające na serwerach, które odczytują bloki z jednego łańcucha bloków i przekazują je do drugiego. Stan Ethereum na NEAR jest aktualizowany stale, natomiast stan NEAR na Ethereum wymaga przesłania transakcji w sieci ETH, co wiąże się z większymi kosztami i sprawia, że aktualizacje odbywają się rzadziej.

To wszystko oznacza, że jeśli jedno źródło zostanie skompromitowane, należy również oszukać drugiego lekkiego klienta w łańcuchu docelowym, aby umożliwić kradzież funduszy.

Most stosuje optymistyczne podejście, które może zostać zakwestionowane w ciągu 4 godzin. Wymaga to posiadania usługi “watchdog”, która monitoruje przesłane nagłówki NEAR i kwestionuje te z nieprawidłowymi podpisami, czyli po prostu niepoprawne.

To sprawia, że Aurora nie tylko może być postrzegana jako L2 Ethereum, ale jako najbardziej zdecentralizowane L2 Ethereum, ponieważ zamiast używać jednego scentralizowanego sequencera przesyłającego transakcję (jak np. Arbitrum i Optimism) używa całej sieci walidatorów NEAR.

Całą tezę przedstawił CEO Aurora Labs na Twitterze:

W maju bezpieczeństwo pomysłu stosowanego przez Rainbow Bridge zostało przetestowane. Most zaatakowano co poskutkowało stratą w wysokości 2.5 ETH… atakującego.

Po szczegóły ataku zapraszam również do pana Alexa:

Aurora+

Aurora pozwala na spore możliwości i pokazała je uruchamiając “program członkowski” o nazwie Aurora+ dla użytkowników tej sieci, który zapewnia szereg różnych korzyści. Aby do niego dołączyć należy założyć konto na platformie Aurora+ i połączyć z nim swój adres.

Podstawowe konto uprawnia do 50 darmowych transakcji miesięcznie oraz pozwala stakować AURORA, dzięki czemu można otrzymywać nagrody zarówno tokenach AURORA jak i innych projektów działających w tym ekosystemie.

W przyszłości zostaną dodane możliwości zakupu planów premium zwiększający ilość darmowych transakcji. 

Pojawi się także możliwość udziału w AuroraDAO, prywatne transakcje oraz opcjonalna możliwość weryfikacji tożsamości.

Token AURORA

Aurora jest projektem bardzo ciekawym i pozwalającym na spore możliwości. Ma sporo zalet, ale tokenomika nie wydaje się jedną z nich.

Token AURORA został stworzony jako ERC-20 na Ethereum, a następnie przesłany mostem do NEAR oraz Aurora.

Podaż została ograniczona do 1 mld, a token stworzony 7 października 2021 r. Jego dystrybucja przedstawia się następująco:

kryptowaluta aurora

  • 40,6% (406 mln) – Zachowane jako saldo DAO dla przyszłych projektów
  • 20% (200 mln) – Skarbiec społeczności
  • 16% (160 milionów) – Długoterminowe zachęty Aurora Labs
  • 9% (90 mln) – Prywatni inwestorzy
  • 3% (30 mln) – Przydzielone delegującym walidatorom Aurora
  • 2% (20 mln) – Osoby pracujące nad AURORA od startu tzw. “early contributors”
  • 1% (10 mln) – Doradcy
  • 1% (10 mln) – Przydzielone na uruchomienie ekosystemu AURORA.
  • 3% (30 milionów) – Przeznaczone na finansowanie wzrostu Aurora Labs
  • 2,6% (26 mln) – Przeznaczone na bieżące granty
  • 1,8% (18 mln) – Przydzielone na bieżące projekty

Wiele tokenów podlega długim okresom uwalniania w czasie znanym jako “vesting”. Aktualnie w obiegu znajduje się nieco ponad 60 mln AURORA, co oznacza, że przez najbliższe lata token będzie posiadać ogromną inflację. W ciągu 3 lat od startu w obiegu znajdzie się połowa podaży, a w ciągu pięciu lat 750 mln AURORA, zgodnie z poniższym schematem.

Token AURORA

Niestety jak mogłeś wyczytać z tego artykułu samo wykorzystanie tokenów AURORA nie jest zbyt duże. Oprócz udziału w DAO i nagród za staking token służy głównie jako zachęta do budowy ekosystemu.

Opłaty użytkowników na Aurora pokrywane są w ETH, co odbiera tokenowi jedną z kluczowych części wykorzystania, a ogromne odblokowywania w czasie, sprawiają, że podaż będzie niemal stale zalewana nowymi "udziałami".

Oczywiście zespół może dodawać nowe wykorzystania do sieci, takie jak np. wspomniane AURORA+, co nie zmienia faktu, że do listy wielu zalet projektu nie możemy na razie dopisać “tokenomika”.

Podsumowanie

Aurora to projekt, który działa w jednej z najciekawszych, najlepszych i najbardziej innowacyjnych platform smart kontraktów. Jej design sprawia, że zyskują zarówno użytkownicy i programiści Ethereum, jak i cały ekosystem NEAR.

Projekt zyskuje coraz większą adopcję, o czym może świadczyć ponad 180 mln USD zablokowane w DeFi oraz ponad 150 projektów działających w sieci, a most Rainbow jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych na rynku. 

Niestety token AURORA w aktualnym stanie nie powala, a ogromna inflacja pochodząca z odblokowań tokenów i zachęt wypłacanych w AURORA może skutecznie obniżać jego cenę rynkową.

Popularne