. . .

Analiza opłacalności i strategii udziału w Binance Launchpad

Rafał avatar
Rafał   2022-12-02 23:49

Binance Launchpad jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez użytkowników platform startowych na rynku. Od lutego 2021 roku, czyli wprowadzenia nowego systemu działania, wystartowało tam 15 projektów. W tym artykule przeanalizujemy opłacalność i kilka strategii udziału w Binance Launchpad.

Binance Launchpad analiza

Od czasu gdy poprzednio pisałem o Binance Launchpad zmieniło się sporo, ale wnioski o tym, że na tamten czas, czyli blisko szczytu hossy, nie warto było inwestować w Launchpad i kupować BNB tylko po to, aby brać udział w ofertach były prawidłowe (może z jednym mało realistycznym wyjątkiem, ale o tym nieco później). Oczywiście każdy, kto już posiada BNB, wręcz musi brać udział w ofertach sprzedaży nowych tokenów, ponieważ to po prostu się opłaca.

Teraz, czyli ponad rok i kilka ofert później, możemy znów i jeszcze głębiej przeanalizować całą platformę i opłacalność udziału w Launchpadach na Binance.

Czym jest Binance Launchpad?

Zanim przejdziemy do analizy i wyciągania pewnych wniosków, bardzo krótko przedstawmy głównego bohatera dzisiejszej analizy.

Binance Launchpad to platforma działająca na największej giełdzie kryptowalut, która oferuje sprzedaż nowych, jeszcze niebędących na rynku tokenów po określonej cenie, zazwyczaj niższej niż późniejsza rynkowa. Kilka ofert dotyczyło także już działających projektów, sprzedawanych po prostu ze zniżką.

Udział wziąć może każdy, kto posiada BNB na Binance i przeznaczy je na zakup nowych tokenów w ofercie. Ze względu na duże zainteresowanie i to, że każdy uczestnik otrzymuje gwarantowany udział, zablokowane przez nas BNB nie oznaczają wysokości inwestycji, a jedynie określają procentowy udział w całej puli (np. 50 BNB daje alokacje o wartości 0.05 BNB i tyle jest pobierane z konta).

Po więcej na ten temat zapraszam to wspomnianego przeze mnie wcześniej tekstu:

binance

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a jest jedynie subiektywną opinią autora. 

Analiza Binance Launchpad

Skoro wiemy już czym jest Binance Launchpad, czas na przejście do właściwiej części tekstu, a mianowicie analizy projektów, które wystartowały tam po lutym 2021 r. kiedy to zmieniono system przydzielania alokacji na taki, jaki działa aktualnie.

Poniżej przedstawiam grafikę z podstawowymi informacjami, jednak zanim na nią spojrzysz musimy wyjaśnić dwie rzeczy. Po pierwsze, na Binance nie zawsze startowały projekty “nowe”, o czym już wspominałem. Te projekty zostały oznaczone gwiazdką i są to ACM, DEGO, LINA i BAR.

Po drugie, wzrost ceny pierwszego dnia i ATH, czyli najwyższa wycena osiągnięta przez projekt, są bardziej ciekawostką niż jakimś wyznacznikiem. Nikt nie sprzedaje na ATH, ponieważ w większości przypadków nikt nawet nie zdąży kliknąć sell… Wyjątkiem są te projekty, które swój rekord osiągają później niż pierwszego dnia (sekund) handlu. 

I ostatnia uwaga. 50 BNB jest kwotą przykładową, którą będziemy dziś używać jako domyślną. W przedsprzedażach można brać udział ze znacznie mniejszymi środkami.

Binance Launchpad analiza

Z 15 projektów, które wystartowały na Binance Launchpad, 11 ofert miało miejsce w 2021 roku, a 4 w 2022 roku. 10 z nich osiągnęło swoje ATH pierwszego dnia handlu. W przypadku SFP miało to miejsce dnia… drugiego, a DEGO 6 dni po starcie. C98 osiągnął swoją rekordową wycenę nieco ponad miesiąc po starcie, GMT półtora miesiąca po starcie, a LOKA dwa miesiące.

Dość jednoznacznie daje nam to do wiadomości, że w większości przypadków nie warto było czekać ze sprzedażą zbyt długo.

Powyższa tabela pokazuje, że projekty średnio osiągnęły wzrost pierwszego dnia w wysokości 36,4x, czyli 3540%.

Jak już jednak wspomniałem bardzo wątpliwe, aby ktokolwiek sprzedał jakikolwiek projekt na ATH, a nawet blisko ATH. Do tego jak wygląda “realna” cena sprzedaży i ile można było zarobić obierając przykładowe strategie przejdziemy za chwilę.

Dla 50 BNB średnia alokacja wynosi zazwyczaj około 24 USD. Ilość pobieranych BNB zależy od ceny tej kryptowaluty w dniu sprzedaży.

10 projektów (w tym HOOK, który wystartował 1 grudnia, czyli dzień przed napisaniem tego artykułu) jest dziś (2 grudnia 2022r.) warte więcej niż w dniu przedsprzedaży, co jest niezłym wynikiem zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że jeśli wykluczymy projekty, które oferowały “zniżki”, a nie typowe przedsprzedaże, mamy do czynienia z zyskiem w każdym przypadku oprócz jednego, gdzie cena jest… identyczna do startowej. 

Wygląda więc na to, że żadna “prawdziwa” przedsprzedaż nie przyniosła nam straty, nawet jeśli trzymaliśmy przez całą bessę, patrząc pod kątem wartości w USD(!).

Strategie udziału w Binance Launchpad

Aby przejść dalej musimy kilka rzeczy założyć i uprościć. Brałem udział w kilku sprzedażach i wiem jak to wygląda, ale mimo tego jest wiele zmiennych, które weźmiemy pod uwagę, a których sam nie przetestowałem. Przeanalizujemy kilka strategii udziału, które są sensowne, a nie polegają na tym, że skoro znamy przeszłość, to ułożymy strategię tak, aby zyski były maksymalne dla przeszłości…

Oto nasze przykładowe (nie “najlepsze”) strategie wyjścia/sprzedaży tokenów:

1. Strategia “1 dzień”

Sprzedajemy zawsze pierwszego dnia i bierzemy pod uwagę realną cenę z pierwszego dnia handlu

Co to znaczy cena realna? Jest uznaniowa. Dokładniej mówiąc analizuję pierwsze godziny handlu danym tokenem na Binance i stwierdzam, całkowicie subiektywnie, na jakim poziomie użytkownik miałby realną szansę sprzedać. Przykładowo, tak wyglądają pierwsze godziny handlu LINA na giełdzie:

Binance, cena LINA

Raczej marne szanse na wyjście w ciągu tych pierwszych sekund (zaznaczenie na czerwono), gdy cena osiąga $1 będąc np. w pracy, czy po prostu akurat nie siedząc przy komputerze/telefonie lub będąc nieco wolniejszym niż boty… Dlatego też uznaję, że poziom około $0.27 (zielone zaznaczenie) jest realną kwotą, jaką można było uzyskać za LINA pierwszego dnia. 

2. Strategia “20x”

Sprzedajemy tylko po 20x, czyli gdy cena startowa wzrośnie 20-krotnie. Jeśli realna cena pierwszego dnia jest wyższa niż 20x, uznajemy, że sprzedaż następuje właśnie po tej cenie (może być wyższa niż 20x). W innym wypadku, liczymy po prostu sprzedaż przy 20-krotnym wzroście ceny startowej.

3. Strategia “50x”

Jak wyżej, tylko oczywiście dla 50-krotnego wzrostu ceny.

Nasze trzy podstawowe strategie wyjścia rozdzielimy też na:

  • Sprzedaż do USD
  • Sprzedaż do BNB (bez reinwestycji!)

Przeanalizujemy także scenariusze, w których ktoś:

  • Kupił 50 BNB tydzień przed pierwszą ofertą i brał udział w każdej następnej
  • Kupuje 50 BNB tylko do udziału w Launchpadach, czyli tydzień przed każdą ofertą, a następnie sprzedaje w dniu dystrybucji.
  • Kupił 50 BNB tydzień przed pierwszą ofertą w 2022 roku 

Są to założenia sensowne, opierające się na strategiach, które mogą zadziałać i nie bazują na tym, że “wszyscy, którzy brali udział w Binance Launchpad zarobili 417x na GMT”. Nie, nie zarobili.

Przypomnę tylko, że przeszłe wyniki nie mają odniesienia do przyszłości i nie są żadną obietnicą lub gwarancją przyszłych zysków!

Analiza strategii udziału Binance Launchpad

Przy naszych obliczeniach zawsze bierzemy pod uwagę cenę zamknięcia dnia. Pamiętajmy, że są to rozważania przybliżone, teoretyczne i nie należy uważać ich za idealne odzwierciedlenie przy ewentualnym stosowaniu ich w praktyce.

Ostatni rząd drugiej tabeli (zysk), którą znajdziesz poniżej obliczamy dla każdej strategii jako:

Różnica między ceną zakupu i sprzedaży BNB + zysk ze sprzedaży tokenów projektu. 

Jeśli tokeny nie osiągnęły danego progu cenowego, po prostu ich nie wliczamy, a zyskiem/stratą jest tylko sprzedaż BNB do USD, o ile występuje w danej strategii.

Binance Launchpad czy warto

Powyższa tabela pokazuje wszystkie możliwe założone przez nas strategie wyjścia do USD, a zyski w przypadku strategii sprzedaży 1 dnia są wyliczane na podstawie określanej przeze mnie ceny, którą uznałem za realną w danym przypadku. 

Możecie obliczyć każdą założoną przeze mnie cenę poprzez wzór: Zysk z powyższej tabeli / ilość otrzymanych tokenów, którą znajdziecie w tabeli pierwszej.

Przy obliczeniu zysków, gdy ktoś kupił BNB raz i nie decydował się na zakup przed każdą ofertą i sprzedaż po każdej dystrybucji po prostu pomijamy ostatnie dwie kolumny.

Jeśli zaczęliśmy brać udział w Binance Launchpad wraz z pierwszą ofertą inwestując jednorazowo $2550 w 50 BNB, to naszym zyskiem jest suma wszystkich sprzedaży z kolumny odpowiadającej danej strategii, czyli przez niemal 2 lata zarobiliśmy w przybliżeniu i zgodnie z wszystkimi naszymi założeniami:

  • $6008 przy strategii sprzedaży pierwszego dnia + mamy 50 BNB (warte 6x więcej)
  • $6093 stosując strategię sprzedaży po 20x + mamy wszystkie niesprzedane tokeny (wartość około $170) + 50 BNB
  • $4294 obierając strategię sprzedaży gdy projekt osiągnie 50x + 12 tokenów, których nie sprzedaliśmy (warte około $980) + 50 BNB

Przy założeniach sprzedaży po cenach realnych, nie “ATH”, które realne nie są i przy zachowaniu rozsądnych strategii można było ogólnie na Launchpadach oraz wzroście wartości BNB od lutego 2021 r. zarobić około $18500 z inwestycji $2550, co daje 724% ROI.

Ciekawsze jest jednak co innego. Czy warto było trzymać i brać udział w Launchpadach, czy może zrealizować zysk na samym BNB?

Wystarczyło zakupić 50 BNB, nic nie robić i sprzedać w maju 2021 roku lub listopadzie/grudniu 2021 roku, gdy cena bardzo długo utrzymywała się ponad poziomem $600 i nasz zysk wyniósłby $27450 (1070%). Także znacznie więcej niż przy udziale w każdym Launchpadzie.

Największy zarobek przy tych strategiach wyjścia i jednorazowym zakupie i tak pochodził ze wzrostu ceny BNB, nie z udziału w launchpadach. Może to być pewna wskazówka na przyszłość.

Każdy inny scenariusz wejścia w danym czasie i jego zyskowność można obliczyć z danych w tabeli, co zrobimy dla roku 2022.

2000% zwrotu!?

Cena najnowszego projektu oferowanego przez Launchpad - HOOK wzrosła o ponad 2000%. Niesamowity zwrot z inwestycji! Nie.

Musimy zrozumieć, że naszą inwestycją w przypadku Binance Launchpad nie jest pobierana alokacja, ale BNB, które musimy posiadać, aby utrzymać naszą część udziałów.

W przypadku HOOK i naszych założeń zarobimy $320 z inwestycji $15000, nie pobranego $14, więc nawet jeśli cena BNB się nie zmieniła przez tydzień, nasze ROI wynosi 2.13%, nie 2000%.

ROI zależne jest od ceny zakupu BNB użytego do wzięcia udziału w ofercie sprzedażowej danego tokena, nawet jeśli nie kupiliśmy tydzień, a rok wcześniej. 

Gdyby nie inwestycja $15000 (nawet jednorazowa), nie otrzymalibyśmy alokacji o wartości $320... Jednorazowe pobranie 0.03 BNB nie ma tu większego znaczenia dla naszego ROI.

Strategia zakupu i sprzedaży BNB tylko dla Launchpadów

Zakup BNB tydzień przed każdą dystrybucją i sprzedaż podczas dnia otrzymania alokacji z presale dało niższy zysk. 

Oczywiście tutaj, w teoretycznym rozważaniu, zakładamy, że za każdym razem kupowaliśmy BNB tydzień przed ofertą launchpad i sprzedawaliśmy w dniu dystrybucji. Nie zawsze miało to sens, bo czasem jedna przedsprzedaż zaczynała się tuż po poprzedniej, ale takie podejście ułatwia wybór miejsca startowego dla obliczania innych punktów "startowych".

W naszym wypadku koszt zakupu 50 BNB to cena zamknięcia dnia (tydzień przed dystrybucją), co niestety oznacza, że w tym przykładzie nasze zyski/straty mogłyby w praktyce znacznie odbiegać od podanych danych. Były dni bardzo spokojne, ale i takie, w których BNB potrafiło wykonywać nawet ruchy w wysokości 15%, co znacznie przełożyłoby się na końcowy wynik.

W strategii zakupu BNB tylko do udziału w ofertach przedsprzedaży nasze zyski znów są porównywalne przy każdym scenariuszu.

$5342 dla strategii sprzedaży pierwszego dnia, $5543 przy 20x i $4744 przy 50x. Tutaj strategia 50x okazuje się najlepsza, ponieważ nadal mamy niemal $1000 w niesprzedanych tokenach, które 50x nigdy nie osiągnęły.

W tym scenariuszu, w pewnym momencie, potrzebowaliśmy zaryzykować jednak aż $31750. Tyle kosztowało 50 BNB tydzień przed dystrybucją PORTO. 

Oczywiście wszystkie podane wartości można mnożyć lub dzielić dla różnych ilości posiadanych BNB.

Binance Launchpad, czyli… staking BNB z kilkoma krokami więcej?

Wychodzenie do USD, zwłaszcza gdy mamy bessę i stablecoiny by się przydały, byłoby niezłym pomysłem... A jak ze sprzedażą zysków do BNB i pomnażaniem swojego udziału w sieci?

Podobnie jak do tej pory analizujemy 3 strategie, wyjścia w dzień dystrybucji (1 dzień), po 20-krotnym wzroście ceny do USD (nie do BNB!) i po 50x.

W pierwszych dwóch przypadkach nasz stan posiadania zwiększyłby się o odpowiednio 18,31 BNB i 18,82 BNB. W scenariuszu 50x zyskalibyśmy 10 BNB (plus niesprzedane tokeny). To daje nam w przeliczeniu na dolary kolejno - 5320 USD, 5466 USD oraz 3900 USD.

Binance Launchpad BNB

To wszystko nie uwzględnia reinwestycji zarabianych BNB, co sprawia, że strategia zamiany na BNB jest bardzo bliska tej USD, a nawet nieco lepsza.

Zaokrąglając nasze zyski do 20 BNB poniekąd “symulując” reinwestycje możemy obliczyć, że przez 22 miesiące zarobiliśmy 40% w BNB. Załóżmy też dla uproszczenia, że trwało to 2 lata.

Dałoby nam to około 18.3% APY (Annual Procentage Yield). To cyfra, która jest na znacznie wyższym poziomie niż większość sieci POS, ale też nie wykracza za bardzo poza szereg.

Binance Launchpad można więc traktować jako pewnego rodzaju staking BNB, tyle że z kilkoma krokami więcej niż zwykle w przypadku standardowego stakingu w POS.

Warto też dodać, że token od Binance bardzo dobrze się trzyma w tej bessie. W innym wypadku wiele naszych obliczeń wyglądałoby znacznie gorzej.

2022 rok to straty

Całe nasze obliczenia do tej pory dotyczyły udziału w każdej ofercie. Strategia zakupu i sprzedaży 50 BNB tylko dla udziału w sprzedażach po 27 października 2021r. przyniosła straty na poziomie $8000 i to dla każdej strategii wyjścia (1 dzień, 20x, 50x). 

Pokazuje to, że najważniejsza w bessie (ale też i hossie) w perspektywie Binance Launchpad jest cena BNB, która w tydzień potrafiła spaść o 8-9%. Zwroty z projektów nie miały większego znaczenia, a jedynie zmniejszały stratę (z jednym wyjątkiem, o którym za chwilę)...

Jeśli dołączyłeś do Binance Launchpad w 2022 roku i kupiłeś 50 BNB raz, tydzień przed ofertą LOKA, to Twoja inwestycja wynosząca około 23750 USD w samej wartości tokenów Binance Coin zanotowałaby stratę $9200. 

Cztery oferty Binance w 2022 roku przyniosłyby $1230 i to - co ciekawe - niezależnie od strategii wyjścia (różnice kilku dolarów). Daje to ROI na poziomie -33.5%.

Zamiana na tokeny giełdy dałaby około 3.4 BNB, co oznacza roczny yield na poziomie 6.7%, więc mniej niż w wielu sieciach POS. Inwestorów ratuje tu jednak znacznie niższy spadek wartości Binance Coin, zaledwie -57.5% od ATH i -39% od teoretycznego zakupu.

Przy naszych wszystkich założeniach, strategie potrafiły przynosić zysk, ale nawet w najlepszym wypadku, czyli zakupie BNB na początku 2021 roku i braniu udziału we wszystkich Launchpadach sprzedając tokeny przy 20x (lub 1 dnia), nadal to wzrost ceny BNB decydował o ⅔ naszych zysków.

Jest to bardzo ważne. W większości wypadków nie ma znaczenia projekt, liczy się cena wejścia w BNB i szybkie wyjście z tokenów do USD lub BNB (tu zależy co jest naszym długoterminowym celem).

Wyjątek potwierdzający regułę?

Najlepsza strategia? Oto ona, profesjonalnie nazwana przeze mnie: “haha YOLO 400x prrr”.

GMT jako jedyny token dał wręcz absurdalnie duży i realny zwrot (nie sztuczna pompka pierwszego dnia). Jeśli sprzedawalibyśmy tylko przy 400x, to GMT byłoby jedynym tokenem, który w ogóle byśmy sprzedali, ale za to zarobilibyśmy na tym $9691. 

To właśnie taka absurdalna strategia, której nikt nie stosował i opierająca się na jednym - jakby nie patrzeć - farcie, byłaby najlepsza… 

Wnioski z analizy i zagrożenia Binance Launchpad

Zbliżamy się do końca analizowania platformy startowej od Binance, więc przedstawmy wnioski, które nasuwają się same oraz przy okazji kilka zagrożeń.

Po analizie historii tego Launchpadu widzimy, że w hossie każda strategia jest dobra, a w bessie każda jest zła…

Najważniejszym czynnikiem opłacalności udziału w Binance Launchpad jest cena za jaką kupiliśmy BNB. Przy zbyt dużych spadkach możemy nie być dochodowi przez bardzo długi czas, jak wszyscy którzy kupili BNB w 2022 roku, aby brać udział w Binance Launchpad, niezależnie od strategii. 

Najgorszą możliwą obraną drogą udziału wydaje się zakup BNB tylko pod ofertę Launchpad i sprzedaż po dystrybucji. Równie dobrze można po prostu trejdować BNB.

Dodatkowo, gdyby BNB stracił podobnie do innych projektów ponad 80% wartości, wszystkie liczby byłby znacznie gorsze. 

Ale nie stracił. 

Tak dobre utrzymywanie wartości (nawet lepsze niż BTC i ETH) może świadczyć o ogromnej sile BNB lub o… sporym miejscu na korektę. 

Ciągle dość wysoka kapitalizacja ogranicza z kolei potencjalne zyski, więc Binance Launchpad nie jest i nie będzie już tak dobrą okazją, jaką było na początku 2021 roku.

Kolejne zagrożenie to losowość. Jak widzimy w 2021 roku miało miejsce 11 launchpadów (w nowym, analizowanym schemacie działania), a w 2022 roku zaledwie cztery.

Nie tylko niewielka liczba projektów, ale też całkiem losowe zwroty wahające się od 2x do nawet 400x są “problemem”. W wielu wypadkach staking projektów POS jest lepszą okazją, ponieważ daje przewidywalny zysk (w tokenach), nie polega na scentralizowanej platformie wymagającej KYC oraz działa cały czas, nie tylko "losową ilość razy" w roku.

Oczywiście BNB także można stakować zyskując 3.7% rocznie, jednocześnie wypłacając na czas launchpadów. 

Najważniejsze co należy zrobić jeśli zastanawiamy się, czy brać udział w tej zabawie, to NIE sugerować się podawanym często “ zyskiem 2000%”, bo te procenty są w praktyce znacznie niższe i zależą od wielu czynników, głównie ceny BNB, co świetnie pokazuje 2022 rok.

Binance Launchpad powinien być traktowany jako dodatek do HOLD, jeśli trzymamy tokeny BNB długoterminowo, nie sposób na pomnażanie majątku, z którego zwroty są często niższe niż wahania ceny BNB.

Warto też obrać strategię i - zgodnie z przeszłymi danymi, które nie mają wpływu na przyszłość - sprzedawać absolutnie wszystko w ciągu pierwszych godzin, czasem dni (NIE PORADA, RÓB JAK UWAŻASZ).

Podsumowanie

Binance Launchpad, to zdecydowanie jedna z najlepszych platform startowych na rynku. Scentralizowana, wymagająca KYC, oferująca niskie alokacje i nieregularna, ale przy dobrym wejściu w natywny token wymagany do udziału w ofertach, potrafi naprawdę fajnie zapłacić.

Gdy cena BNB jest stabilna lub rośnie, zarabiamy, gdy spada, tracimy… Często opisywane “tysiące procent” wcale nie są tysiącami i warto wiedzieć ile musimy zainwestować, aby cokolwiek zarobić.

Jeśli posiadamy już token giełdy, to można powiedzieć, że wręcz naszym obowiązkiem jest udział w ofertach, ponieważ oferuje on zawsze jakiś dochód, jeśli jednak jeszcze BNB nie mamy, to lepiej przeanalizować token i przemyśleć czy takie wejście jest odpowiednie, bo to od niego zależy jakikolwiek zysk, nie od oferty Launchpadu.

No, chyba że stosujemy strategię “haha YOLO 400x prrr”.

 

Popularne